WordPress Domain Değiştirme İşlemleri

WordPress Domain Değiştirme İşlemleri

Farklı nedenlerden ötürü değişiklik zorunlu olabilirken isteğe bağlı olarak da WordPress domain değiştirme nasıl yapılır sorusuna cevap aranabilir. Şirkete dair markaya yönelik isim değişikliği istenmesi, gerekli olması ya da farklı bir stratejik hamlenin yapılmasından dolayı domain değiştirilebilir. Ayrıca hedef kitleye hitap etmeyen bir domain uzantısı bulunması, birçok yönden eksik domain adına sahip olunması da değişiklik yapma isteğini beraberinde getirir. Peki, tüm bu değişiklik nedenlerinden bağımsız olarak bakıldığında wordpress domain değiştirme nasıl olur?

Domain Değiştirmeden Önce Yapılması Gerekenler

Site işlemleri açısından bakıldığında oldukça kolay olduğunu söylemek söz konusudur. Bununla birlikte PHP kodunun değiştirilmesine yönelik birtakım işlemler vardır. Kod düzenleme süreçleri son derece önemli olup risk durumlarının oluşmaması adına işlemlerin titizlikle yapılması gerekir. Alan adı değişimlerinde problemlerin kalıcı olmaması adına öncelikli olarak site tam yedeği alınması da önerilir. Herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınması durumunda web sitenin hızlı bir şekilde kurtarılması bu şekilde sağlanır. Çeşitli eklentiler ya da hosting sağlayıcısının sunduğu dosya yöneticisi özelliğiyle otomatik bir şekilde site yedeği alınabilmektedir.

WordPress Domain Ayarları

Yedekleme dışında WordPress özelindeki domain süreçlerinde Hostinger hesabına giriş yapılır. Buradan yeni domain alımı söz konusudur. Domain sorgulama aracına istenilen alan adı yazılır. Seçili alan adının kullanımda olup olmadığı bu şekilde görülür. Kullanılır durumda ise benzer alternatifler sunulur. Sepete ekleme yapılarak satın alma işlemi tamamlanır. Sonrasında gerçekleştirilecek WordPress domain değiştirme için ise WordPress Genel Ayarlar üzerinden işlemler yapılır. Site Adresi kısmı vardır. Buraya yeni kullanılacak URL girişi yapılır. Ardından değişikliğin olabilmesi adına wp-config.php dosyasının yeniden düzenlenmesi de şarttır. FileZilla kullanımıyla bu dosya açılabileceği gibi hPanel üzerinden erişim imkanı vardır. Ardından hpanel içerisinden Databases kısmından veri taban güncellemesi yapılır. phpMyAdmin sayfasından wp_options klasörü içerisindeki URL ve home dizinlerinde düzenle yapılır. Yeni URL domain değiştirme yapılmasıyla birlikte işlemler tamamlanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Hosting Nedir?

wordpress domain değiştirme

WordPress Domain Yönlendirme

Eski Domain yönlendirme yapılarak hiçbir kullanıcının kaybedilmemesi sağlanır. Burada 301 yönlendirmesi gerçekleşirken PageRank kazanımları da korunur. SEO özelinde yapılan tüm işlemlerin muhafaza edilmesi mümkün olurken herhangi bir kayıp yaşamadan yeni WordPress domain kullanımına başlanılır. Eski domain adresinin yönlendirmesi şu şekildedir;

  • hPanel-Dosyalar-Dosya Yöneticisi kısmına girilir.
  • Eski domain seçili bir şekilde Dosya Yöneticisine Git denilir.
  • Var olan Public.html klasöründen .htAccess bulunur ve düzenle denilir.
  • Yeni domain ile değişiklik yapıldıktan sonra kaydedilerek kapatılır.

WordPress Alan Adı İşlemleri

Birçok farklı nedenden ötürü WordPress domain değiştirme gerekli hale gelirken yapılacak kod değişikliklerine karşı da hassas olunmalıdır. En ufak bir hata adres kaybını ortaya çıkarabileceği gibi bir anda trafik kaybı yaşanması da muhtemeldir. Alınan yeni domain sonrasında site adresi değiştirilir, wp-config.php dosyası güncellenir ve veri tabanlarının düzenlenmesi yapılarak yönlendirme sağlanır. Domain nasıl satın alınır merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Domain Değiştirme Ne Demektir?

WordPress sitelerinizin sahip olduğu alan adlarını gün geldiğinde yenilemek veya değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu konuda yapacağınız değişikliklere domain değiştirme işlemi denilecektir.

WordPress Domain Neden Değiştirilir?

WordPress sitelerinizin uzantılarını ya da sahip olduğunuz marka adını değiştirmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlar domain değiştirme kaçınılmazdır. Daha iyi bir marka adına ve uzantıya ulaşmak için domain değiştirilebilir.

WordPress Domain Değiştirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain değiştirme işlemlerine başlamadan önce ilk olarak sitenizin tam yedeğini almalısınız. Yeni alan adınızı iyi seçmelisiniz. Sürekli olarak değişiklik yapmak iyi olmayabilir. Eğer konu hakkında deneyimli değilseniz bir uzman ile çalışın.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir