WordPress Favicon Ekleme

WordPress Favicon Ekleme

Web sitenize favicon ekleme işlemi mi yapmak istiyorsunuz? Web sitelerinin çoğu kendilerine ait logoları vardır ve logolarını web sitelerinin kalitesini arttırmak amacı ile favicon’u olarak kullanırlar. Öncelikle favicon’un ne olduğunu bilmeme ihtimalinize karşı Favicon Nedir? sorusunun cevabını verelim. Favicon, internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların adres çubuğunda ya da sekmede var olan logonun görülmesi ve bir nevi resim yükleme kodu olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet sitenizin daha profesyonel ve de daha güvenilir olmasını istiyorsanız kesinlikle internet sitenize favicon eklemeniz gerekmektedir. WordPress favicon ekleme ya da html favicon ekleme işlemleriniz için aşağıda anlattığımız adımları gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için web sitenize nasıl favicon ekleyeceğinizi anlattık. (Vikipedi)

Favicon Ekleme ve Oluşturma

Web sitenize favicon ekleyebilmeniz için önünüzde iki farklı seçenek bulunmaktadır. Yazımızda iki farklı seçeneği de sizler için anlattık.

favicon ekleme

Seçenek 1- Favicon’u Tarayıcınız Aracılığı İle Otomatik Bir Şekilde Bulmasını Sağlayabilirsiniz

Web sitenize favicon eklemenin en kolay yolu olan tarayıcınız aracılığı ile otomatik bir şekilde kurulumunu sağlamanız olacaktır. Kullanılan çoğu tarayıcı web dizininizde var olan favicon.ico dosyasını algılar ve otomatik olarak siteye ekler.

 • Sitenize otomatik olarak favicon ekleyebilmek için ilk önce resim formatında kare boyutlu bir görüntüye ihtiyacınız olacaktır. Seçtiğiniz resmin kare boyutlu olması web sitenizin profesyonel olmasını sağlayacağından bu ayrıntıyı atlamamanız adına sizlerle paylaştık.
 • Seçtiğiniz resmi siteye ekleyebilmek adına .ico biçimine dönüştürmeniz şart. Resmini dönüştürebilmek için birçok araç bulunmakta. Ücretsiz ve en kolay şekilde dönüştürmenizi sağlayan aracı seçebilirsiniz.
 • Convertico.com adresi ile ya da seçtiğiniz diğer bir araç ile b işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Anlatacağımız bu yöntemi seçtiğiniz diğer araçlar ile de kullanabilmeniz mümkün.
 • Yukarıda belirttiğimiz siteye giriş yaptıktan sonra geriye sadece resim dosyanızı seçmek ve var olan alana yüklemeniz yeterli.
 • Resmi yükledikten sonra site otomatik olarak resmi dönüştürecektir. Resim dönüştükten sonra ok butonuna tıklayarak resmi indirmeniz ve de .ico dosyasını bilgisayarına kaydedin.
 • Bu adımda dosyayı yeniden adlandırmanız gerekmektedir. Çünkü tarayıcı otomatik olarak bu ismi tanıyacaktır. Dosyası favicon.ico olarak yeniden adlandırın.
 • Son olarak ise oluşturmuş olduğunuz dosyayı web sitenizin dosyasının yer aldığı ana dizine yüklemeniz yani yerleştirmeniz gerekmektedir. Yükleme işlemi için ise Dosya Yöneticisini ya da FTP istemcisini kolaylıkla kullanabilirsiniz.
 • Yukarıda anlatılan adımları gerçekleştirdikten sonra tarayıcı otomatik olarak favicon’u bulur ve yüklenilen resmi tarayıcıda gösterir.

Seçenek 2 – Resim Dosyasını Ve Site Kodunu Düzenleyerek Tarayıcıda Göstermek Mümkün

Yukarıda anlatılan adımları yapamadıysanız ya da size zor geldiyse anlatacağımız 2. seçenek ile web sitenize favicon yükleyebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

 • İlk adım olarak yüklemek istediğiniz resmi kare boyutlu olacak şekilde seçmeniz gerekmektedir.
 • Seçmiş olduğunuz resmin var olduğu dosyayı, web site dizininizin yer aldığı ana dizine eklemelisiniz. Hemen hemen herkes tarafından kullanılan Linux tabanlı ana makinelerde dizin çoğunlukla public_html olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat kullandığınız ana makineye göre bu durum farklılık gösterebilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız lütfen öncelikle hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin.
 • Bir diğer önemli adım ise web sitenizin koduna favicon olarak kullanacağınız resmi belirtmelisiniz. Kod diziliminizde yer alan <head> </ head> kısmı arasına ekleyin.
 • Karşınızda şöyle bir alan olacak;

<link rel=”shortcut icon” type=”image/png” href=”/favicon.png”/>

bu alana yukarıda yazan png kısmını kendi resminizin formatına göre değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde favicon çalışmayacaktır.

 • Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık seçmiş olduğunuz resim sitenizin favicon’u olarak çalışacaktır.

Hangi Formatta Resim Yüklenebilir?

Web sitenize yükleyeceğiniz favicon için .ico – .jpg – .gif – .png formatındaki resimleri yükleyebilmeniz mümkün.

SEO Destek kategorimizi ziyaret ederek SEO’ya dair en inci ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Favicon Nedir?

Favicon siteniz açıldığında veya favoriler sekmesine eklendiğinde, url satırında web sitenizi ifade edecek olan bir icondur. Url logonuzdur.

Web Siteme Favicon Eklemenin Faydaları Nelerdir?

Web sitenize favicon eklemeniz, websitenizi daha akılda kalıcı yapacaktır ve marka değerini yükseltecektir. Daha fazla dikkat çekici bir web sitesine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Web Sitesine Favicon Nasıl Eklenir?

Websitenize favicon eklemek için öncellikle yapmanız gerekn, kendinizi iyi ifade eden bir favicon oluşturmaktır. Faviconunuzdan emin olduktan sonra yukarıda ki blog yazımızda verdiğimiz detayları uygulayarak favicon’u web sitenize ekleyebilirsiniz.

Favicon ve SEO İlişkisi Nedir?

Favicon eklemek sitelerinizin SEO çalışmaları adına önemlidir. Arama motoru kriterlerinden biri olan favicon sıralamalarınıza etki edebilir.

Favicon Nasıl Oluşturulur?

Favicon oluşturmak için çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Profesyonel uygulamalar ile markanızı tam ifade edecek logo ve favicon tasarımlarınızı yapabilirsiniz.

Favicon Oluşturuken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Favicon oluştururken, web sitenizi ve ürünlerini tam olarak ifade ettiğininden emin olmalısınız. Tam bir markalaşma adına bu durum çok önemlidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir