WordPress Font Değiştirme

WordPress Font Değiştirme

Halihazırda oluşturulacak kaliteli siteler için tema seçimi hayati öneme sahip olurken wordpress font kullanımları da temalar özelinde etkilidir. Çok beğenilen bir temanın sırf fontundan dolayı seçilmediği olabilmektedir. Ancak artık bu durumlar çok pratik şekilde ortadan kaldırılırken istenilen değişiklikler yapılabilir. Farklı yöntemler kullanılarak fontların daha farklı hale gelmeleri sağlanır. Böylelikle tam olarak istenen tema kullanımına karşı herhangi bir engel kalmayacaktır. Peki, wordpress font değiştirme nasıl yapılır?

WordPress Site Font Değiştirme

Eklenti kurulmasına gerek olmadan da istenilen fontların eklenmesi, değiştirilmesi ya da font family ayarları yapılması mümkündür. Belirlenmiş olan font kullanımları konusunda Google yardımcı olmaktadır. Ancak yapılacak eklenti yüklemeleri ise işlemlerin çok daha detaylı ve aynı zamanda kolay olmasını beraberinde getirir. Google fontlarının yüklemesi hızlı olur, eklenti üzerinden nasıl göründüğüne dair ön izleme yapılabilir.

WordPress Font Yükleme Farklılıkları

  • Eklentisiz font değiştirme işlemlerinde kod alımı, yapıştırılması gereklidir.
  • Eklentisiz olmasıyla işlemler daha uzun olur ve dosyalar arası bağlantılar kurularak süreçler tamamlanır.
  • Eklenti ile yapılacak işlemlerin daha pratik olduğu bir gerçektir.
  • Çok daha hızlı bir şekilde font değişiklikleri için mutlak surette eklenti kullanımı önerilir.
  • Farklı font kullanımlarıyla sitenin daha cazip hale gelmesi sağlanabilir, ilgi çekici yapı oluşturulabilir.
wordpress font ekleme

WordPress Font Ekleme

Font seçimleri sonrasında eklenti kullanımı olmadan kodlar yardımıyla wordpress font ekleme yapılmaktadır. Ancak burada önemli ve bilinmesi gereken ilk husus kod meselesidir. Kod yazma ya da oluşturma gibi bir çaba içerisine girilmez. Halihazırda var olan font kodlarının yapıştırılmasıyla süreçler tamamlanır. Bundan dolayı tahmin edilenden çok daha kolay olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İstenilen font ya da özel yazı tipleri seçimi sonrasında + bölümünden ekleme yapılır. Sağ alt kısmında font detayları ve küçük simgesi görülür. Fonta ilişkin olarak HMTL ve CSS tanımı vardır. HTML olan kısım, sitenin header.php kısmına kopyalanarak yapıştırılır. CSS ise style.css içine yapıştırılır. Ardından ise style.css dosyası açılarak “defaults” araması yapılır. “font-family” fontu için bu şekilde başlayan satır silinir ve Google font tanımı buraya girilir. Ardından alt kısmından kaydet yapılarak işlemler tamamlanır. Başka bir sekme üzerinden site açılarak wordpress font değiştirme sonrasındaki hale bakılabilir. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

Google tarafından kabul edilen fontların kullanılması neticesinde web sitelerinin ve sayfalarının arama motoru optimizasyonu konusunda daha verimli sonuçlar alacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

WordPress Eklentili Font Ekleme

Çok daha basit olmasından ötürü tercih edilebilir eklentiler aracılığıyla wordpress font yükleme söz konusudur. Google fontlar bazında çok çeşitlilik bulunurken ilk akla gelen eklenti ise Easy Google Font olur. Hemen yükleme ve kurulum işlemleri yapılır. Admin paneli üzerinden görünüm sayfasından özelleştir açılır. Burada typografi kısmından font seçimlerine başlanır. Kategori aramaları da var olurken çok daha kısa süre içinde font alımlarının bitirilmesi de söz konusudur. Özellikle çok sık wordpress font işlemleri yapacak olanlar için eklenti kullanımı olmazsa olmazdır. Aksi durumda çok büyük bir vakit alacağı da söylenebilir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Font Değiştirme Nedir?

WordPress içerik oluşturma sırasında sizlere default olarak bir yazı fontu sunmaktadır. Bu nedenle içerikleriniz tek tip görünebilmektedir. Varsayılan fontu değiştirmek için yapılacak işleme WordPress font değiştirme denir.

WordPress Font Değiştirme Nasıl Yapılır?

Font değiştirme işlemleri ayarlar sekmesinden ya da tema özellikleriniz kısmından yapılabilmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Font Değiştirme İşlemleri Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yapacağınzı font değiştirme işlemleriniz sırasında ilk olarak site genelinde kullandığınız fontlarınızın tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun haricinde ise anlaşılabilir bir font tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Google Font Kullanımı Neden Önemli?

Google font kullanımının SEO çalışmaları adına faydası olabileceği düşünülmektedir. Google tarafından içeriklerin daha fazla sevilmesini sağlayabilir.

SEO Hizmeti Ne Demektir?

SEO hizmetleri; google, yandex ve bing gibi arama motorlarında web sitelerinin daha iyi sıralamalar elde etmesini, daha iyi dönüşümler almasını hedefleyen çalışmalar bütünüdür.

SEO Olmadan Sıralama Nasıl Kazanılır?

SEO çalışmaları olmadan organik sıralama elde etmek mümkün değildir. Reklamlar ile kısa süreli ve çok maliyetli bir şekilde sıralama kazanılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress'e iFrame Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir