WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

Ziyaret eden hedef kitlenin isteklerinin bilinmesi adına trafik analizi son derece önemli olurken WordPress Google Analytics kodu ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz. Ücretsiz bir yazılım olmasının yanı sıra ziyaretçilerin siteye girişlerini ve sitede yaptıklarını derinlemesine bir şekilde sunması da kullanımını zorunlu kılmaktadır. Olmazsa olmaz araçlardan kabul edilip SEO özelinde katkısı da su götürmez bir gerçektir. Peki, WordPress Google Analytics kodu nasıl eklenir?

Google Analytics Kodu Ekleme

Halihazırda Google hesabı üzerinden posta bilgisi girilerek kullanımına başlanır. Google Analytics izleme kimliği edinilir ve şartlar kabul edilir. Sonrasında hesap oluşturma tamamlanırken Google Analytics Universal izleme kodu görülecek. Bu kodun wordpress siteye eklenmesi için farklı yollar bulunur. Bu yöntemlerin kullanımıyla sorunsuz bir şekilde kodlar siteye eklenirken alınacak veriler ışığında daha derli toplu süreçler başlatılır. SEO açısından düşünüldüğünde de Google tarafından sunulan en iyi eklentilerin başında gelir.

  • Eklenti Kullanımıyla Google Analytics Kodu Ekle

Ayarlar kısmından Google Analytics Code bölümünden alım yapılırken kod yapıştırma için eklenti kullanılabilir. Analytics Code İntegration eklentisiyle hemen header.php dosyasına kodun eklenmesiyle süreçler tamamlanır. Çok zor olmamakla beraber kullanımı konusunda da bir sıkıntı oluşmaz. Çeşitli eklentilerin sayısı da oldukça fazladır.

wordpress google analytics kodu
  • Dosya Kullanımıyla Google Analytics Kodu Ekle

Yönetici paneli üzerinden Görünüm kısmından Düzenleyici sekmesine girilir. Burada header.php dosyası açılır ve </head> etiketinden önce gelecek şekilde kodun eklenmesi yapılır. Ardından dosya kaydedilir. Temaya ekleme gerçekleşeceği için tema boyunca kullanımı olur. Ancak tema değişikliği yaşanması halinde tekrardan bu kodun bu şekilde eklenmesi lazımdır. Hemen WordPress Google Analytics kodu kullanılabilir.  

Google Analytics Ne İşe Yarar?

Çeşitli kazanımları sunması açısından SEO çerçevesinde stratejilerin oluşturulmasına yardımcı olmasıyal öne çıkar. Mutlaka kişisel ve kurumsal nitelikteki tüm web sitelerinde yararlanılması şarttır. Böylelikle daha hatasız olunacağı görülürken uzman yardımı alınması konusunda da alternatifsizdir. WordPress Google Analytics avantajları şu şekilde sıralanır;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

  • Kullanıcıların davranışlarını belirleme noktasında yardımcı olurken hangi sayfaların daha fazla beğenildiği ve kullanıldığı görülür.
  • En çok trafiğin nereden alınacağı, sitenin aktif zamanı ve etkin durumlarının bilinmesinde yardımcı olur.
  • Kullanıcıların coğrafi konumları, dil ve cihaz bilgilerinin bilinmesi söz konusu olmakla beraber hedef kitle belirlenir.
  • Hızlı ve kolayca raporların sunulmasıyla daha doğru SEO stratejileri geliştirilebilir.
  • Trafikte yaşanacak ani düşüşler, çeşitli problemlerde hemen uyarma özelliği vardır.
  • Search Console ile entegre kullanımıyla istatistiklerin daha gerçekçi okunması, hızlı analizlerin oluşturulması ne işe yarar sorusuna bir başka cevaptır.

Google Analytics Kullanımı

Farklı yollardan WordPress Google Analytics kod ekleme gerçekleşirken verilerin toplanması, işlenmesi ve kullanımı noktasında da oldukça yüksek performanslıdır. Bir sitenin sahip olacağı ziyaretçilere yönelik analizlerin tamamı ortaya çıkarılır. Devamlı olarak otomatik verilere izin verilmeli ve nasıl kazanımların ilerleyeceğine dair işlemler yapılmalıdır.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

Google Analytics Kodu Nedir?

Google Analytics kodu, web siteleri içerisinde ziyaretçilerin gerçekleştirdikleri hareketlerin ve etkileşimlerin izlenmesi adına <head> kodlarına arasına yerleştirilen izleme kodudur.

Google Analytics Kodu Kullanmanın Avantajları Nedir?

Google analytics kodu kullanarak web siteniz ile Analytics uygulaması arasında bir bağlantı gerçekleştirirsiniz. Bu sayede web sitenizin istatistiklerini, dönüşüm oranlarını, hemen çıkma oranlarını ve daha birçok detayı öğrenebilirsiniz.

WordPress Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress sitelerinize analytics kodları eklemek için eklentilerden yararlanmanız gerekir. Bunun için özel eklentilerden ya da SEO eklentilerinden yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir