WordPress Hosting Nedir?

WordPress Hosting Nedir?

Günümüzde varolan sitelerin % 35’inin oluşturulduğu ücretsiz CMS sistemi olan WordPress; özellikle blog sitesi oluşturmak isteyen insanlar için vazgeçilmez bir araçtır. Fakat bu popüler araç, aşırı kaynak kullanımı yüzünden sunucu tarafında bazı dezavantajlara sahiptir. Hemen hemen her WordPress sitesinde bile en az iki adet eklenti kullanılmaktadır. WordPress eklentilerinin yoğun olduğu sitelerde kaynak kullanımı artmaktadır. Bu kaynak kullanımıyla başa çıkmak için sunucu tarafında belirli optimizasyonların yapılması şarttır. Yapılan optimizasyonlar sonucunda sunucunuz daha verimli bir hale gelmektedir. Peki WordPress hosting nedir? Özetle; WordPress ile yapılan siteler için özel olarak optimize edilen Linux işletim sistemli barındırma paketlerine, WordPress hosting denir.

Neden WordPress Hosting Kullanmalısınız?

WordPress ile yapılmış web sitelerinin, kaliteli bir hosting hizmeti ile desteklenmemesi ve düzgün bir şekilde optimize edilmemesi birtakım işlevsellik sorunları doğurabilir. Sitenizdeki öğelerin bazıları düzgün bir şekilde yüklenmezken, sayfa yükleme süreleri artabilir ya da sitenize erişim kaybı yaşanabilir. Tüm bu olumsuzlukların size yansıyacak zararı sandığınızdan daha fazla olabilir. Ziyaretçilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin bu gibi sorunlar nedeniyle sitenizden ayrılması, trafiğinizin düşmesine, google sıralamanızın ve satışlarınızın düşmesine kadar hemen hemen her türlü olumsuzluğa neden olabilir. Böyle sorunların yaşanmaması için WordPress sunucu hizmetlerinden yararlanmanız yararınıza olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress E-Ticaret Temaları

wordpress hosting nedir

WordPress Hosting Avantajları

 • Tek tıkla kurulum: WordPress hostinglerin hemen hemen hepsinde bu özellik bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde her şey otomatik olarak kurulur.
 • Otomatik güncelleme: WordPress’in yayınlanan her sürümünde otomatik güncelleme yapılır. Bu sayede siteniz sorunsuz bir şekilde dijital dünyada yer almaya devam eder.
 • Hızlılık: Firmadan firmaya değişim gösterse de günümüzde teknolojik ürünlerin gelişmesiyle birlikte solid state diskler (ssd) fazlasıyla ucuzladı. Bununla birlikte çoğu wordpress sunucu hizmetinde ssd’li hizmet sunulmakta ve hız kaynaklı problemler engellenmektedir. Aynı zaman optimize edilmiş donanımla birlikte site gösterim hızlarında kayıplar yaşanmamaktadır.
 • Otomatik yedekleme: Sitenizin her gün otomatik olarak yedeğinin alınması ve saklanması sağlanır.
 • Önceden yüklenmiş araçlar: İletişim formu, sayfa oluşturma eklentisi gibi bazı araçlar kurulumla birlikte yüklü gelmektedir.
 • Güvenlik: wordpress’in güvenlik zafiyetlerinden etiklenmemek adına özel güvenlik yamaları kullanılmaktadır.
 • Sertifika kullanımı: Ücreti ödendiği takdirde SSL sertifikası kullanımı gerçekleştirilebilmektedir.
wordpress hosting kullanım

WordPress Hosting Dezavantajları

 • WordPressle oluşturduğunuz bir siteyi, başka herhangi bir script ile yayınlamanız mümkün değildir.
 • Sadece WordPress sitelerini barındırabilirsiniz. Başka dilde yazılmış sitelerinizin barındırılması için ek hosting almanız gerekecektir.
 • Satın aldığınız paketlerin özelliklerine göre subdomain oluşturamayabilirsiniz.
 • Bazı eklentiler, belirli bir seviyeden sonra sitenizde kasılma veya donmalara sebep olabilir.

WordPress Hosting Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hosting hizmeti satın alacağınız firmanın, hizmet vermek için gerekli belgelere sahip olup olmadığını kontrol edin.
 • Hosting satın alacağınız firmanın sektördeki deneyimini araştırın. Yeni hizmet vermeye başlamış firmalar yerine sektöre yıllarını vermiş firmaları tercih etmeniz, ileride yaşayacağını sorunları en aza indirgeyebilir.
 • Teknik destek alma konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz firmaları tercih etmeye çalışın. Örneğin, Türkçe müşteri temsilcisi olmayan firmalar ile anlaşmanız zor olabileceğinden bu kritere dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca sitemiz üzerinden WordPress hosting taşıma konusunda bilgi alabilirsiniz.
WordPress hosting nedir?

WordPress ile yapılan siteler için özel olarak optimize edilen Linux işletim sistemli barındırma paketlerine, WordPress hosting denir.

WordPress hosting avantajları nelerdir?

Kolay kurulum, otomatik güncellemeler, otomatik yedekleme, hızı ve güvenlik konularındaki üstün performası WordPress hostingi ön plana çıkartmaktadır.

WordPress sunucu firması seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Firmanın hizmeti sağlayacak yetkinlik ve belgelere sahip olmasına, buna ek olarak kurulum sonrası teknik destek alabileceğiniz bir firma olmasına dikkat etmelisiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 48 Ortamala: 4.9]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir