WordPress Kullanıcı Adı Değiştirme

WordPress Kullanıcı Adı Değiştirme

Son derece gelişmiş eklentilere sahip olmasından dolayı tercih edilen WordPress kullanıcı adı değişimleri farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. İstediğiniz zaman diliminde web sitenize ait kullanıcı işlemleri yapabilir, hemen yenilikleri dahil edebilirsiniz. Var olan kullanıcı adı değişikliklerinde eklenti kullanılabilir. WordPress eklentileriyle değişiklikler yapılabilir ya da veri tabanı üzerinden kullanıcı adını da yenileyebilirsiniz. Bunların haricinde kullanıcı rolü aynı olacak şekilde farklı bir kullanıcı oluşturarak da diğerinin saf dışı bırakılması, değiştirilme durumunu ortaya çıkarmaktadır. Peki, WordPress kullanıcı adı değiştirme neden yapılır?

WordPress Kullanıcı Adı Değiştirme Nedenleri

  • Sitede benzer kullanıcı adlarının bulunması,
  • Kullanıcı adı oluşturma sürecinde yazım hatası yapılması,
  • Kullanıcı adının çok saçma ya da başarısız düzenlenmiş olması,
  • Kullanıcı adının güvenli olmaması,
  • Kişisel olarak kullanıcı adı değişikliği talebinin bulunması.

WordPress Kullanıcı Adı Değiştirme Yolları

Var olan kullanıcı adı bulma süreçlerinin ardından değişikliğe başlanabilir. Hemen kısa süre içinde istenilen yeni kullanıcı adı kullanımına başlanabilir olması da önemlidir.

  • Eklentiyle WordPress Kullanıcı Adı Değiştirme

Bilindiği gibi WordPress özelinde birçok işlem eklentiler yoluyla yapılmaktadır. Basit ve hızlı şekilde süreçlerin tamamlanmasında bu durum önemli avantaj sağlarken kullanıcı adına dair işlemlerde yine aynı yoldan yapılabilir. Bu çerçevede Username Changer eklentisi indirilebilir. Eklentinin indirilmesi sonrasında açılır ve hangi kullanıcıların değiştirilmesinde yetkili olduğu belirtilir. Burada yazar, editör, içerik sağlayıcı rollerindeki kullanıcıların adları değiştirilebilir ya da yeni wp users oluşturma işlemleri gerçekleştirilebilir. Yönetici kullanıcı adları ise bu eklenti üzerinden değiştirilmemektedir. Web siteleri süreçlerinde minimum uzunlukta olacak şekilde doğru yazımla kullanıcı adları oluşturulur. Sonrasında onay için mail gönderimi yapılır. Veritabanı üzerinden işlemlerle değişiklik gerçekleşir.

wordpress kullanıcı adı değiştirme
  • WordPress Eklentisiz Kullanıcı Adı Değiştirme

Herhangi bir eklentiye ihtiyaç olmadan da veri tabanı erişimiyle WordPress kullanıcı girişi sonrasında değişiklikler yapılmaktadır. Cpanel üzerinden Databases içerisinde PhpMyAdmin erişimi gerçekleşir. Her web site için tek bir alan olacaktır. Burda birçok bilginin depolandığı görülecektir. Export sekmesine gidilir. Quick denilerek tablolar görülür. Var olan wp_user içerisinde user login kullanıcı girişi kolonu görülecek. Burada kullanıcı hesapları listelenirken edit butonuyla istenilen değişiklikler yapılabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

  • WordPress Yeni Kullanıcı Oluşturma

Mevcut kullanıcı adı değişiklikleri yerine aynı rol için geçerli olacak yeni kullanıcı oluşturulmasıyla eski kullanıcı profili devre dışı bırakılır. Çok daha hızlı olmasından dolayı tercih edilirken Kullanıcılar kısmından yeni ekle sekmesinde işlemler yapılır. Profil bilgileri oluşturulduktan sonra yeni kullanıcı rolü belirlenir. Abone, içerik sağlayıcı, yönetici, SEO görevleri ya da çok daha başka görevlerde kullanıcı kullanılabilir. Yapılacak kullanıcı adı bulma işlemlerine gerek olmadan da sıfırdan kullanımına başlanır. Yeni hesap kaydıyla birlikte diğer kullanıcı hesabın kullanımı ortadan kalkacaktır.

Çok farklı yöntemlerle WordPress kullanıcı adı değiştirilebilir, yenilenebilir ya da farklı şekillerde roller tayin edilerek kullanılabilir. Doğrudan profiller üzerinden işlemler yapılabilirken eklenti kullanımı şart değildir. İsteğe bağlı olarak eklentili ya da eklentisiz olarak işlemleri bu şekilde yapabilirsiniz.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress Kullanıcı Adını Değiştirmem Mümkün mü?

WordPress’e kaydolurken kullanmış olduğunuz kullanıcı adınızı ilerleyen zaman içerisinde istemeniz dahilinde değiştirmeniz ve kendinize yeni bir kullanıcı adı belirlemeniz mümkündür.

WordPress Kullanıcı Adı Neden Önemlidir?

WordPress sitenizde içerikler üretirken, içeriklerin yazar kısmında isminiz yer alacaktır. Bu nedenle kullanıcı adınız çok önemlidir.

WordPress Kullanıcı Adınız Nasıl Değiştirilir?

WordPress kullanıcı adınızı değiştirmek için yapmanız gerekenler çok basittir. Ayarlar bölümüne girerek kullanıcı adını değiştirmeniz mümkündür. Bu konuda hakkında daha detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

WordPress’e Kullanıcı Eklenebilir mi?

WordPress sitelerine ekstra kullanıcılar eklenebilir ve bu sayede site yönetimi daha rahat ve çoklu olarak sağlanabilir.

WordPress Kullanımı Ücretli mi?

WordPress ücretsiz olarak kullanılabilecek olan bir CMS’dir. Hiçbir ücret vermenize gerek yoktur.

WordPress Tema Yüklenebilir mi?

WordPress siteleriniz için ücretsiz tema seçimi yapabilirsiniz, ya da özel temaları sitenize ekleyebilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir