WordPress Kullanıcı Yetkileri Değiştirme

WordPress Kullanıcı Yetkileri Değiştirme

İlerleyen zamanlarda kurulu olan WordPress kullanıcı yetkileri özelinde değişkenlikler olabilmektedir. Özellikle giderek büyüyen bir web sitesi düşünüldüğünde tek kişinin tüm işlemleri yapabilmesi, her türlü durumla başa çıkabilmesi pek mümkün değildir. Bundan ötürü farklı kullanıcı eklemeleri yapılabilir, yönetici ya da yazar kadroları genişletilebilir. Günümüzde birçok sitenin bu işleyişler çerçevesinde kullanıcı kabul ettikleri de bilinmektedir. Peki, WordPress kullanıcı girişi ekleme neden önemlidir?

  • Var olan çeşitli konularda çok daha hızlı müdahale için yeni kullanıcılar eklenebilir.
  • Kaliteli yazarların dahil edilmesiyle çok daha iyi işler çıkarılabilir.
  • Sık makale yayınlanma durumu ise SEO açısından son derece önemlidir.
  • Farklı kitlelere ulaşabilmek adına daha geniş çerçeveli kullanıcılar faydalı olur.
  • Düzenli işleyiş sayesinde herhangi bir aksilik olmadan tüm kullanıcılar görev alanları içinde faaliyet gösterir.

WordPress Kullanıcı Yönetimi

WordPress kullanıcı rolleri son derece pratik bir şekilde düzenlenirken istenilen zamanlarda birçok yönden değişkenliklerde yapılabilmektedir. Yönetim paneline giriş yaptıktan sonra sol bölümde Kullanıcılar kısmı vardır. Oradan Yeni ekle denilerek profil oluşturma kısmına gidilir. Yeni kullanıcı ekle bölümünde bilgiler girilir. Kullanıcı adı, mail, ad, soyad, parola ve son olarak rolü belirlenir. Burada yalnızca abone olarak eklenmesi de söz konusu olurken içerik sağlayıcı, yazar, editör ya da yönetici olarak WordPress kullanıcı ekleme işlemleri tamamlanır. Bunun ardından onay işlemiyle beraber profilin kullanımına başlanmaktadır. Belirtilen ölçütlerde istekler yapılabilir.

wordpress kullanıcı yetkileri

WordPress Kullanıcı Ekleme

Farklı rollerde kullanıcı ekleme işlemleri dakikalar içinde tamamlanır. Tüm WordPress altyapılı web siteleri için durum aynı şekilde ilerler. Bununla beraber kullanımı da aynı gün olur. Peki, var olan kullanıcı rolleri ne anlama gelir?

  • Abone: Abone olarak belirlenen kullanıcılar, içerikler için yorum yazabilir ancak bunun haricinde yetkin değildirler.
  • İçerik Sağlayıcı: Yönetim paneli üzerinden yeni içerikler oluşturabilir ve bunların onaylanması için taslak olarak kaydeder. Ancak doğrudan içerik sağlayıcısı tarafından yazıların yayına alınması söz konusu değildir.
  • Yazar: WordPress kullanıcı rolleri arasında yer alan yazar hem yazma hem de yayınlama yetkisine sahiptir. Etiketleme, kategori oluşturma ve yazıları yayından kaldırma yetkisine de sahiptir.
  • Editör: Sadece kendi yazdığı değil, tüm yazılar için yetkilidir.
  • Yönetici: Her şeyin değiştirilmesi, yenilenmesi ya da silinmesi yönünde karar verebilir.

WordPress Rol Yönetimi

Son derece önemli olan yazar ya da yönetim kadrosu site kalitesini de belirler. Çok daha büyük bir kitle tarafından yayınların sürdürülmesi, işlerin kolay ve hızlı olmasını kaçınılmaz kılar. Hemen her gün içeriklerin devam ettirilmesi, farklı yazarların yazılar yazması daha profesyonel görünüm sağlar. Bunların haricinde tüm roller için kişilere ait bazı bilgilerin bulunması, görsel kullanılması ve içeriklerin neler olduğunun görüntülenmesi de yararlı olmaktadır. Hangi yazının kim tarafından yazıldığı son derece önemli olurken kullanıcıların takip etmesi de kolaylaşır. WordPress kullanıcı yetkileri hakkında tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Kullanıcı Yetkisi Ne Demektir?

WordPress sitelerine erişme imkanı olan kişiler için oluşturulmuş hesaplara wordpress kullanıcı hesabı denmektedir. Bu hesaplar için çeşitli kullanım opsiyonları belirlenebilmektedir.

WordPress Kullanıcı Yetkileri Nasıl Ayarlanır?

WordPress kullanıcı yetkilerini ayarlama işlemini yalnızca yönetici hesabı yapabilecektir. Buradan düzenleme, yazı ekleme ve paylaşma yetkilerini kullanıcılara verebilmektedir. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir