WordPress Kurulumu

WordPress Kurulumu

Günümüzde internet sitelerinin sayısı her geçen gün artmaya devam ederken dünya üzerinden en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress kurulumu nasıl olur sorusuna sizler için yanıtlar verdik. Halihazırda sade bir blog sistemiyle yola çıkan içerik sistemi, bugün itibarıyla hemen her modern markanın online yüzü olmuş durumdadır. Açık kaynaklı bir yazılım olmasından dolayı tercih edilirken eklentileri ve temalarıyla da en büyük çeşitliliği sağlamaya devam etmektedir.

WordPress Kurulum Gereklilikleri

  • Siteye dair alan adının bulunması,
  • İnternet sitenizin yayınlanmasını sağlayacak hosting alanın olması,
  • WordPress kurulum dosyalarının varlığı gereklilikler arasındadır.

WordPress Site Kurma

  • Dosyaları Hosting Alana Taşı

Yapılacak WordPress kurulum işlemleri için ilk olarak zipli klasör masaüstüne çıkarılır. WordPress dosyalarının toplanması yapılır. Ardından ise bu dosyaların tamamı hostinge yüklenir. Yapılacak yükleme sürecinde iki farklı yol kullanılabilir. Bunların başında FTP istemci program gelirken Filezilla yardımıyla dosyaların aktarılması sağlanır. Web alanına erişim sağlanmasıyla birlikte dizin için işlemler yapılır. Alt kısımda yer alan bölüme tüm WordPress klasörleri taşınır. Sonrasında veri tabanı oluşturma sürecine geçilir.

  • WordPress Veritabanı Oluştur

Var olan WordPress nasıl kurulur sorusuna verilebilecek ikinci aşama süreçte Cpanel üzerinden veritabanı oluşturma gelir. Hosting alırken verilen site adının sonuna cpanel eklenir ve sonra erişim için işlemler yapılır. Farklı cpanel alanları mevcut olmakla beraber tasarımları da hosting firmaları arasında değişkenlik gösterir. Veritabanı oluşturma için bir isim belirlenmelidir. WordPress kurulumu için devamlı bu isim kullanılacak. İkinci aşamada ise veritabanı kullanımı için gerekli kullanıcı hesabıdır. Güçlü bir şifreyle birlikte bu süreçte tamamlanır. Database üzerinden tüm yetkiler alınırken kullanıcı ayrıcalıklarını yönet bölümü de oldukça çeşitlidir.

wordpress kurulum

WordPress İndir

Gerçekleştirilen cpanel WordPress kurulumu sonrasında tarayıcı üzerinden indirme yapılarak sistem açılır. Veritabanı ismi, kullanıcı ismi, parola, sunucu ve tablo ön eki belirtilen yerlere yazılır. İşleyişlerde herhangi bir sorun olması beklenmezken kurulumu çalıştır denir. Bir hata durumu var ise işlemlerin tekrar baştan yapılması istenebilir. Dakikalar içinde kurulum tamamlanırken hoş geldiniz penceresi açılır. Var olan localhost bilgileriyle beraber site başlığı ve kullanıcı adı oluşturulur. Mail ve arama motoru görünürlüğü seçimi yapılırken başarılı bir şekilde yüklendiği bildirilir. Son derece önemli bir yapıya sahip olmasının ötesinde kullanımı basit olduğu için tercih edilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Video Ekleme

Hemen herkes tarafından WordPress kurma yapılabileceği gibi sonrasında da giriş butonuyla yönetim paneline girilir. Çok sade bir görünüm olmasına karşın kullanıcılar açısından site kalitesi oldukça yüksektir. Siteye dair tüm süreçler Google arama motoru özelinde yapılabilir. Başta site içi olmak üzere tüm SEO faaliyetlerine uygun yapıdadır. Google eklentileri kullanılabilirken ücretsiz birçok popüler eklentiye sahip olması da kısa zamanda önemli bir yol kat edilmesini mümkün kılar. Var olan site sloganı için ise anahtar kelimenin geçeceği bir slogan yazılır. Temanın desteklenmemesi halinde ise görüntülenme olmayabilir. İki faktör doğrulama kısmının seçilmesi durumunda ise ki kurulumda sorulmaktadır, “clef” isminde bir eklenti dahil edilir. Bu durum cpanel girişlerinde telefona gelen doğrulama kodunun her seferde istenmesi anlamına gelir. Özel durumlar için bu yapılabilir ancak unutulmamalıdır ki cep telefonunuz yanınızda değil ise WordPress paneline giriş yapmanız mümkün olmayacaktır.

WordPress Kurma Avantajları

Gerek kurumsal gerek kişisel olsun tüm web siteleri kurulumlarında en iyilerden olan WordPress işleyişi bakımından da alternatifsizdir demek yanlış olmayacaktır. Kullanımının en önemli hususlarından bir tanesi basit ve pratiklik sunması olurken güvenilir olma konusunda da en iyilerdendir. Günümüzde birçok site WordPress altyapısına sahiptir. Sunduklarına bakıldığında WordPress kurulum noktasında tercih edilmeye çok uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Sunucuya Nasıl Kurulur?

Sahip olduğunuz websitesinin sunucusuna wordpress kurmak için ilk olarak wordpress dosyalarını indirmeniz gerekir. Ardından FTP programlarından birisi aracılığı ile dosyaları sunucunuza atabilirsiniz. Bu konuda ki diğer adımları blog yazımızdan okuyabilirsiniz.

WordPress Hosting Üzerinden Nasıl Kurulur?

WordPress sahibi iseni ve hosting sağlayıcılardan sunucu temin ettiyseniz kurulum yapmak çok basittir. Sunucu satın aldığınız site üzerinden Cpanel ayarlarından WordPress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress Süreli mi?

WordPress kurulumu tamamen ücretsiz bir durumdur. Hiçbir ücret vermeden süresiz olarak kullanabilirsiniz. Ücretsiz wordpressin bir süre sınırı bulunmaz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir