WordPress Link Ekleme

WordPress Link Ekleme

SEO faaliyetleri çerçevesinde son derece önemli olan WordPress link ekleme çok farklı şekillerde olabilmektedir. Doğrudan menü link ekleme yapılabileceği gibi sayfa link verilmesi de söz konusudur. Bunların dışında yazı içerisinde de link verilerek SEO özelinde avantaj sağlanabilir. Bu çerçevede yapılacak işlemlerde iki farklı yöntem bulunmaktadır. Çokça sorulan WordPress sayfa içi link verme nasıl yapılır sorusuna cevapları sizler için hazırladık.

Link verilmesine geçmeden önce bu durumun neden dolayı yapılması bilinmelidir. İçeriklerin oluşturulması, web siteler için olmazsa olmaz olurken konu içi linkleme yapılarak arama sonuçlarında altbaşlıkların da snippet görünümünde olması sağlanır. Arama yapılması durumunda site linki altındaki açıklamaların hemen altında altbaşlıkların linkleri sıralanır. Bu durum daha kolay yoldan doğrudan alt başlıklara gidilmesini sağlarken aramalarda kullanıcıların tam olarak istedikleri şeylerin bulunmasında da yardımcıdır. Ayrıca alt başlık belirlenmesinin ne kadar önemli olduğunu da gösterir niteliktedir.

WordPress Yazıya Link Verme

Yapılacak WordPress yazıya link verme işlemi için admin paneli üzerinden eklentiler kısmına gidilir. Yeni ekle denilerek sağ-üst bölümde yer alan arama bölümüne Table of Contents Plus yazılır. Ardından eklenti indirilerek kurulur. Yine panel üzerinden Ayarlar kısmından TOC+ sekmesine girilir. Burada WordPress link eklentisi sonrasında yapılacak işlem olan yönetim paneline giriş gerçekleşir. Yazı içi linkleme eklentisi yönetim panelinde üç bölüm vardır; Main options, sitemap, help. Aşağıda ise Position bölümü konumun neresi olacağını belirler. İlk başlıktan önce, ilk başlıktan sonra, yazı üstünde ya da altında olacak şekilde link yeri belirlenebilir.

Alttaki Show When kısmı ise linkleme durumunun ne zaman görülmesi gerektiğini ifade eder. Yazı içi linkleme aktif yapma durumudur. Auto İnsert özelinde Post ve pages için aktif olmasıyla hem yazılarda hem de sayfalarda otomatik olarak kullanımı olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

wordpress link ekleme

WordPress Sayfaya Link Verme

  • Show Hierarchy: Sayfa içi linkleme işlemi yukarıdan aşağıya doğru başlıklara göre bu kısımdan düzenlenir.
  • Number List İtems: Sayfa içi link verme işleminde yalnızca rakamlı hale getirilen başlıklar kullanılır.
  • Enable Smooth Scroll Effect: Yazı içi linke tıklanmasıyla doğrudan gitme değil, scroll efekt kullanımı olur.
  • Width: İçerik tablosu genişliği bu bölümden ayarlanarak işlemler yapılır.
  • Wrapping: İçerik tablosu yer seçimi yapılırken sağ-sol ya da farklı şekilde bulundurulabilir.
  • Font Size: Yazı içi linklere ilişkin yazı boyutları burada düzenlenir.
  • Presentation: İç linkleme özelinde tablo tasarımları bu kısım üzerinden yapılır.

Site İçi Link Yapısı Nasıl? Var olan tüm kısımların uygun şekilde ayarlanmasının ardından Update Options denilerek işlemler tamamlanır. TOC Eklentisi çok daha kolay şekilde sayfa içi link ekleme hizmeti verir. En önemli link ekleme eklentileri arasında olurken istenilen yazılarda farklı işlemler yapılabilir. Sadece bir yazı için sayfa içi link ekleme yapılmaması adına yazı başına no-toc yazılması yeterlidir. Bu kodun girilmesiyle yazı içerisinde linkleme olmayacaktır. Yazıda var olan alt başlıklarda kullanım olmaması ve sadece belirli içerikler için kullanım yapılması adına ise yazı başlarına toc kodu eklenir. Böylelikle manuel şekilde site için link yapısı oluşturulmaktadır. WordPress link ekleme hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar bu blogda!

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Yazı İçi Link Nedir?

WordPress üzerinden oluşturmuş olduğunuz içeriklerinize, sitenizde ki başka içeriklerin linkini eklemek suretiyle yapılan işleme verilen isimdir.

Site İçi Link Vermek Neden Önemlidir?

Site içerisinde düzenlemiş olduğunuz içerikleriniz link vermek, sitenizin içeriklerinin daha kaliteli olarak görünmesini sağlayacaktır. Bu sayede içerikleriniz google tarafından yüksek sıralamalarda gösterilebilecektir.

Site İçi Link Verme Nasıl Yapılır?

Site içi link verme durumunda dikkat edilmesi gereken en önemli detay, içerik ile verilen link birbiri ile alakalı olmalıdır. Aksi durumda verilecek olan link hiçbir işe yaramayabilir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir