WordPress Link Yönlendirme

WordPress Link Yönlendirme

WordPress link yönlendirme işlemi ile daha önceden sayfanızda paylaştığınız ve artık kullanılmayan linkleri kaldırıp yeni ve çalışan bir link ile değiştirebilirsiniz. Yapılan bu işleme ise 301 link yönlendirme adı verilmektedir. Eğer WordPress üzerinde bir sayfaya ya da blog hesabına sahipseniz ve önceden eklediğiniz linkleri yeniden çalışır duruma getirmek istiyorsanız aşağıda sizin için hazırladığımız yöntemleri deneyerek sorununuzun çözümüne ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda WordPress Link Yönlendirme işleminin adımlarını sizler için paylaşacağız.

Link Yönlendirme İşlemine Neden İhtiyaç Duyulur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi link yönlendirme işlemi genellikle sitenize yüklediğiniz ve artık çalışmayan linkleri çalışan linkler ile değiştirebilmenize yaramaktadır. Fakat link yönlendirme işlemine gerek duyulan tek sebep bu değildir.

 • Arama motorlarında yer alan ve artık tanınmış, web sitesi içerisinde silinmiş linkleri daha sonradan yeni açmış olduğunuz sayfaya yönlendirebilmeniz için yapılabilmektedir.
 • Zaman içerisinde ya da farkında olunmadan silinmiş, yok olmuş sayfalara yönlendirilebilmek için de yapılır.
 • Gelişen teknoloji ile birlikte bilindiği üzere arama motorları yeni reklam panoları haline geldi. Bu sebeple de arama motoru sıralamasında gerilememek için de yapılmaktadır.
 • Bu işlem unutulmamalıdır ki sadece WordPress için değil diğer tüm web siteleri için yapılabilmektedir.
wordpress link yönlendirme

WordPress Link Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress link yönlendirme işlemini gerçekleştirmek oldukça basit. Aşağıda sizler için yapmanız gereken adımları sıraladık.

 • İlk olarak yönlendirilecek Url WordPress sayfanızın üzerinde yer alması oldukça önemlidir.
 • Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için cihazınıza Redirection uygulamasını indirmeniz ve de ardından etkinleştirmeniz gerekmektedir.
 • Redirection t uygulaması etkileştiği zaman site yönetim panelinde yer alan Araçlar menüsünde Redirection butonun eklenecektir.
 • Redirection uygulamasının etkinleştirilmesinin ardından ekrana gelecek alt alta iki farklı kutucuk yer alacaktır. En üstte yer alan Source Url yönlendirmek istediğiniz link, Target Url ise işlem sonunda yönlendirilecek link adresi olacaktır.
 • Bu alanlara linkleri eklemeniz ve bir sonraki adıma geçmeniz gerekmektedir.
 • Son olarak ise Add Redirect butonuna tıklayarak yönlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.  
 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sitenizde yer alan link güncellenecektir.

WordPress Link Yönlendirme Eklentisi Nasıl İndirilir?

Yukarıda anlattığımız adımları gerçekleştirebilmeniz için öncelikle Redirection uygulamasını cihazınıza indirmeniz gerekiyor ve ardından etkinleştirerek diğer adımları gerçekleştirerek işleminizi tamamlamalısınız. Peki, indirme ve de etkinleştirme işlemi nasıl gerçekleşmektedir? İndirme ve de etkinleştirme işlemini gerçekleştirmek oldukça basit. (WordPress Eklentiler)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Hosting Nedir?

 • Öncelikle arama motoruna Redirection yazarak uygulama indirme sayfasına girmeniz ve de ardından hemen yükle butonuna tıklayarak yüklemeniz gerekiyor.
 • Yüklemiş olduğunuz bu eklenti içerisinde 301, 302 ve de 307 yönlendirilmeleri yapılabilmektedir.
 • Eklentinin cihaza yüklenmesinin ardından ise Ayarlar kısmından Redirection linkine tıklayarak etkinleştirme işlemine devam ediyoruz.
 • Ekranın sol bölümünde yer alan menüden Eklentiler kısmına tıklayarak ya da fare yardımı ile üzerinde durarak Yeni Ekle bölümünü seçmeliyiz.
 • İndireceğimiz uygulamanın ismini aratarak eklentiyi etkinleştirebiliriz.
 • Daha önceden yüklenmiş eklentiler, yeni eklemek istediğiniz eklentiler ve de düzenleyici olmak üzere 3 farklı eklenti ayarı bulunmaktadır.
 • Daha önceden yüklü eklentiler bölümü ile birlikte eklentileri listeleyebilir ya da güncelleme yapılması gereken eklentileri güncelleyebilirsiniz.
 • Yeni ekle bölümü ile birlikte yukarıda da anlattığımız gibi sitenize yüklemek istediğiniz yeni eklentileri ekleyebilir sitenizi genişletebilirsiniz.
 • Düzenleyici bölümü ile birlikte ise daha önceden yüklenen eklentilerin .php yazılım dosyalarının yer aldığı ve istediğiniz gibi değişiklik yapabileceğiniz bölüm yer almaktadır.

WordPress Dersleri kategorimizi ziyaret ederek WordPress bilgilendirme yazılarımızı okuyabilirsiniz.

WordPress Kullanarak İçeriklerimi Nasıl Zenginleştirebilirim?

WordPress kullanarak sahip olduğunuz blogunuzu görsellerle ve metinlerle zengin bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca metinleriniz için linkler ekleyerek harici sitelere yönlendirme yapabilir ve bu sayede içeriklerinizi daha kapsamlı hale getirebilirsiniz.

WordPress Link Yönlendirme Yapmak Mümkün Mü?

WordPress içeriklerinize harici link ekleme işlemi mümkün ve çok basit bir işlemdir. İstediğiniz harici linkleri kolayca içeiklerinize ekleyebilirsiniz. Ve istediğiniz kadar link ekleyebilirsiniz.

WordPress Link Yönlendiirme Yapmanın Faydaları Nelerdir?

WordPress link yönlendirme yaparak içeriklerinizi daha zengin bir hale getirebilirsiniz. Hedeflediğiniz kitleler için, ziyaret edebilecekleri harici linkler sunmak, ziyaretçilerinize kolaylık sağlar ve bu sebeple sizlere yüksek bir etkileşim kazandırır.

301 Nedir?

301 Yönlendirmeler, web sitelerinin artık kullanılmayan ve var olmayan URL’lerini kalıcı olarak yönlendirme işlemidir.

302 Yönlendirme Nedir?

302 yönlendirmeler, URL’lerin geçici olarak yönlendirmesi anlamına gelmektedir.

404 Hatası Nedir?

404 hatası, web sitelerinin var olan URL’lerine artık ulaşılamadığını ve böyle bir URL olmadığı anlamına gelmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress SEO Kontrol Listesi

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 23 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir