WordPress Sayfa Düzenleme

WordPress Sayfa Düzenleme

Kaliteli bir web sitesinin ortaya çıkarılmasında WordPress sayfa düzenleme kontrolleri büyük önem taşır. Kullanıcı odaklı sayfaların oluşturulması, SEO açısından yeterliliğin sağlanması da fayda getirir. Tüm bu durumlara ilişkin olarak sayfaların ne şekilde düzenlenmesi gerektiği de bilinmektedir. Eklentiler vesilesiyle ücret ödemeksizin WordPress ana sayfa düzenleme gerçekleştirilmektedir. Peki, buna ilişkin olarak hangi eklentiler çok daha iyi bir performans sunar?

WordPress Sayfa Düzenleme Eklentileri

Bazı nedenlerle düzenleme işlemleri karışık hale gelebilmektedir. Bundan dolayı herhangi bir kodlama olmaksızın ücretsiz eklentiler kullanılabilir. Özellikle WordPress sayfa düzenleme eklentisi denilince akla ilk olarak Elementor gelir. Kolaylıkla indirilebilir olan eklenti üzerinden açık kaynaklı bir şekilde sayfa düzenlemeleri yapılmaktadır. Metin, resim, form ve Google haritalar gibi çeşitli unsurlar eklenebilir, sayfalar düzenlenebilir. Ücretsiz olmasından ötürü de tercih edilirken farklı detayların kontrolü sağlanabilir.

Elementor Eklentisi Özellikleri

  • Kenar boşlukları ve dolgu durumları kontrol edilebilmektedir.
  • Tüm sayfaların genişliği ve yüksekliği ayarlanabilir.
  • Sütun boyutları ayarlanabilir olup altyazı içeren sayfa resimleri düzenlenir.
  • Düzenlenmiş ve hazır halde şablonların özelleştirilmesi yapılmaktadır.
  • Sekmeler ve akordeonlarla dinamik öğeler kontrol edilebilir.

Var olan tüm özellikleriyle ücretsiz sürüm kullanılabilir. Bununla birlikte ek olarak birkaç özelliğin yer aldığı Pro sürümü de tercih edilebilir. Ayrıca kullanıma hazır olan Page Builder by SiteOrigin eklentisi de yine profesyonel eklentilerle aynı kaliteye sahiptir.

wordpress sayfa düzenleme

WordPress Ana Sayfa Tasarımı

Var olan eklentilerin kullanımı da son derece zahmetsizdir diyebiliriz. Sayfalar kısmından Yeni Ekleme yapılacağı zaman artık Görsel ve Metin bölümü yanında Page Builder bulunur. Bu, sayfaların düzenlenebilir olduğunu belirtilir. Kolaylıkla WordPress sayfa düzenleme eklentileri ile işlemler başlatılabilir. Slider ekleme yapılabileceği gibi tablo ve diğer görsellerin ne şekilde olabileceği de görülebilir. Ana sayfa tasarımı özelinde bakıldığında genellikle sade yapılar avantajlı kabul edilir. Çok karışık ya da öğelerle dolu olan bir ana sayfa hiçbir zaman verimli olmayacaktır. Site açılış hızını dahi olumsuzluk etkileyecek bu durumdan kaçınılmalıdır. Bunun yerine çok daha verimli bir kullanım olması amaçlanmalıdır. Anahtar kelime pratiklik olurken kullanıcıların rahat bir şekilde aradıklarını bulabilmesi temel amaçtır. Ayrıca arama motorları robotlarının kolay tarama yapabilmesi adına da sayfa düzeni önemlidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

WordPress Ürün Sayfası Düzenleme

Kurumsal ya da kişisel bloglarda içerikler çok daha yoğun olurken e-ticaret sitelerinde ürün sayfaları kullanımı yaygındır. Genellikle görsellerle öne çıkan WordPress ürün sayfası düzenleme amacıyla da ücretsiz eklentiler kullanılmaktadır. Var olan Görünüm bölümünden Temalar seçilirken header.php ile sayfa teması düzenlemesi yapılır. Yorumlar kısmının sayfa özelinde düzenlenmesi için ise comments.php dosyası kullanılır. Web site stil anlamındaki yenilikler için ise stylesheet.css seçili dosyası üzerinden işlemler yapılır. WordPress sayfa düzenleme eklentileri kullanımları her zaman için ideal olmaya devam ederken çoğunlukla kod yazımına da gerek olmayacaktır.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Sayfa Düzenlemesi Nedir?

WordPress sayfa düzenleme, oluşturmuş olduğunuz sayfalarınızı dizayn etmek için kullanılan yöntemlere verilen isimdir. Görsel ekleme, metin ekleme, video ve buton ekleme gibi basit özellikleri mevcuttur.

WordPress Sayfa Düzenlemenin Avantajları Nedir?

WordPress sayfalarınızı düzenleyerek, sayfalarınızın sizlere özgün olmasını ve daha dikkat çekici hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kendinize özgü bir sayfa oluşturabilirsiniz.

WordPress Sayfa Düzenleme Eklentileri Nelerdir?

WordPress üzerinde sayfa düzenlemeleri için kullanabileceğiniz sürükle bırak mantığı ile çalışmakta olan eklentiler mevcuttur. Elemantor, WP Page Bakery gibi eklentiler ücretsiz olarak kullanılabilmektedirler.

Sayfa Düzenleme Eklentileri Ücretli mi?

Sayfa düzenleme eklentileri hem premium hem de ücretsiz olarak kullanılabilir.

Sayfa Düzenleme SEO Konusunda Etkili mi?

Kullanıcı deneyimini arttıracak olan sayfa düzenlemeleri SEO konusunda çok etkilidir.

WordPress Menü Nasıl Oluşturulur?

WordPress Menü oluşturmak için sol yönetici panelinden Görünüm > Menü seçeneklerini takip etmelisiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir