WordPress SEO

WordPress SEO

Çeşitli gerekçelerle web siteleri için wordpress altyapıları tercih edilirken yazılım sisteminde SEO ayarları kolaylıkla yapılabilmektedir. SEO skorunun arttırılması, arama motorları taramalarında daha iyi seviyelere çıkılması için yapılması gerekenler kadar yapılacak sıralamada önemlidir. Çünkü belirli bir düzen içerisinde stratejik hamlelere uygun işlemlerin götürülmesi lazımdır. Buna dair profesyonel destek alınabilir ya da var olan eklentiler üzerinden çalışmalar yapmaya başlanılabilir. Çok daha iyi bir kurumsal site oluşturulması için kullanılabilir olmasının ötesinde kişisel bir SEO blog wordpress sitesi için bile SEO faydalıdır. Peki, wordpress SEO nasıl yapılır?

WordPress SEO Ayarları

Süreçler tema seçimiyle başlarken ardından çeşitli aşamalarda eklentiler kullanarak site çok daha genişlemesine kullanılır. Bunlar arasındaki uyumun yakalanması, kod sorunlarının yaşanmaması, yazılım hatası oluşmaması adına da gerekli tüm durumlardan bahsedeceğiz

WordPress SEO Uyumlu Tema Seç

WordPress altyapı web sitelerin kullanımlarında tema seçimi önemli bir yere sahiptir. Hatalı veya ilgisiz bir tema seçme durumunda Google arama sonuçlarında üst sayfalarda yer almak çok daha zor hale gelir. Bunun başlıca nedeni ise kod yapılarının sade olmasıyla sitenin öne geçirilmesidir. Karmaşık bir kod yapısına sahip temalı web sitesi hiçbir zaman tercih edilen olmamaktadır. Bunun dışında oluşturulacak site yapısı da belirleyicidir. Java özellikli tek sayfalarda Google için kaliteli değildir.

Tema seçiminde ne kadar popüler olduğuna bakılmaktadır. Güncellenme sıklığı başta olmak üzere kullanım oranları ve yorumlarıyla beraber destek servisi de incelenebilir. Bununla beraber SEO testlerinde ne kadar başarılı olduğu da yine kullanılacak bir tem olması bakımından önem taşır. Hemen wordpress SEO uyumlu temalar bölümünden seçimlere başlanılabilir.

WordPress Eklenti Seçimleri

Farklı kullanım alanlarına sahip eklentilerle web sitesi daha kaliteli hale getirilebilmektedir. Ancak bu amaçlanırken her eklentinin indirilmesi ve işlevsel hale getirilmesi de siteye faydadan çok zarar getirecektir. Bundan ötürü her eklentinin temaya eklenmesi yanlıştır. Çünkü eklenti sayısının artmasına bağlı olarak sitenin performans hızında önemli kayıplar yaşanır. Bu güvenli problemi ihtimallerini de getirirken kullanıcı dostu bir web sitesi görüntüsünden uzaklaşmaya neden olur. Daha yavaş yüklenme, yavaş açılma kullanıcıların giderek azalmasına sebebiyet verir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

Var olan wordpress SEO eklentileri özelinde tema uyumu da dikkat edilecek bir başka husustur. Mutlaka eklentilerle tema arasında uyum olmalıdır ve bu durum test edilerek görülebilir. Sonrasında yükleme yapılarak eklenti kullanılabilir. Aksi durumda ise web sitesinin çökme durumu bile ihtimal dahilindedir. Herhangi bir eklenti kurma sırasında alt kısımda “sizin wordpress sürümünüz ile test edilmemiş” uyarı vardır. “Şimdi Kur” demeden önce mutlaka bu işlemin yapılması gerekir.

Web sitesinin performans açısından zarar görmemesi adına yakın tarihli güncellemelere sahip eklentilerin kurulması önerilir. Çok uzun bir süre güncelleme gelmeyen eklentiler her zaman için güvenlik zaafiyeti riski de taşımaktadır. Ayrıca kurulu olan eklentilere gelecek güncellemelerin vakit kaybetmeden yapılması da önemlidir.

WordPress Site Hızı

Hem kullanıcıların daha kalıcı olması, geri dönüşlerin alınması hem de arama motorlarının taramalarında sorun çıkmaması adına site hızları hayati önemdedir. Yavaş açılan web siteler Google tarafından kötü bir konuma getirilir. Kullanıcılar ise son derece tahammülsüz olacaklarından ötürü hemen site kullanımını bırakır, vakit kaybı yaşamak istemez. Böyle bir kayıpla karşı karşıya kalmamak adına SEO araçları kullanılarak wordpress site hızı devamlı olarak test edilmelidir. Ortaya çıkacak yavaşlık nedenleri belirlenmeli ve spam durumlarıyla engelleyici unsurlar diğer araçlar yardımıyla kaldırılmalıdır. Bunların başında Pagespeedd İnsights gelirken Google Web Master Tools ya da Pingdom Test üzerinden de bakılabilir.

WordPress Site Hızlandırma

  • Kaliteli bir hosting servisi kullanılmalıdır
  • Kaliteli bir tema seçilmeli ve eklenti sayısı sınırlı tutulmalıdır
  • Siteye eklenen görsellerin boyutları her zaman optimize edilmiş olması gerekir
  • Hiçbir şekilde Inline CSS ve Inline Javascript kod kullanımı yapılmamalıdır.

WordPress SEO Link Yapısı

SEO uyumlu URL kullanılan WordPress Yoast için linkleme önemlidir. Panel bölümünden Ayarlar içine girilerek kalıcı bağlantılar sekmesi bulunur. Burada ana dizin için sayfa ve makale adı gelmelidir. Buna göre linkleme durumları oluşturulurken kolay bulunması, kayıtlı halde olmasıyla taramanın hata olmadan yapılması da mümkündür.

wordpress seo

WordPress SEO İçerik

Var olan içeriklere ilişkin olarak özgünlük ilk kriterdir. Ayrıca hem başlık hem meta açıklamaları bölümünde de kullanılacak wordpress anahtar kelime ekleme için çeşitli eklentiler vardır. Belirli uzunluğa sahip olan içeriğe uygun anahtar kelime seçimi, anahtar kelimelerin popüler olması, özgün şekilde kullanılması siteyi SEO uyumlu hale getirir. Buna ilave olması adına içeriklerin kullanıcıların aramalarına uygun olması, fayda getirmesi de beklentiler arasındadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress'e iFrame Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress Yoast SEO Eklentisi

Site haritası imkânı vermesinin ötesinde SEO skorlarının her an takip edilmesini mümkün kılmaktadır. Sayfaların neler kazandırdığı, hangi hataların oluştuğuna dair bilgiler kolaylıkla alınabilir. Tüm detaylar var olması ve içeriklerin yükleme sınırında hatalı durumların kırmızı ile gösterilmesi de önemlidir. Sayfanın bağlantı ve normal dış bağlantı durumları, kelime sayısının az veya çok olmasına bakılır. Meta açıklamasında anahtar kelimenin geçip geçmediği de yine uyarıyla belirtilir. Anahtar kelimelerin görsellerin için kullanıldığı, etiket durumları ve diğer unsurlar adına Yoast SEO son derece değerlidir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

WordPress SEO Eklentileri Ücretli mi?

WordPress SEO eklentileri ücretsiz olarak kullanılabilmekte olan eklentilerdir. Ancak bu eklentiler genellikle sınırlı özelliklere sahiptir. Tüm özellikleri açıp kullanabilmek için ücret ödemek gerekecektir.

WordPress SEO Eklentileri Nelerdir?

WordPress yönetim sisteminde SEO çalışmalarınızda kullanmak için yararlanabileceğiniz eklentiler bulunur. Yoast SEO, All in One Pack SEO, JetPack gibi eklentiler ile SEO çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

WordPress içeriklerinizde kullandığınız görsellerin alt ve title düzenlemelerine, başlıklarınıza ve içeriklerinize kullandığınız anahtar kelimelere özen göstermelisiniz. Bu konudaki detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yoast SEO Nedir?

Yoast SEO, wordpress siteler için hazırlanmış olan bir SEO çalışmaları eklentisidir.

Cache Eklentileri Ne İşe Yarar?

Cache eklentileri, web sitelerinin ön bellek düzenlemelerini yapmak, css ve js küçültmelerini sağlamak, lazy load ayarlarmalarını yapmak gibi aksiyonlar adına kullanılabilir.

WordPress Siteler Sıralama Edinebilir mi?

WordPress siteleri detaylı ve profesyonel SEO çalışmaları neticesinde arama motorlarında sıralama kazanabilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir