WordPress SEO Ayarları

WordPress SEO Ayarları

Dünya genelinde en çok tercih edilen web sitesi oluşturma yazılımı olarak bilinen wordpress SEO ayarları çerçevesinde de imkanlarıyla adından söz ettirir. Genel anlamda bakıldığında SEO uyumluluğuna dikkat edilirken tüm arama motorlarının istekleri de yerine getirilebilir. Gerek panel üzerinden yapılacaklar gerek sahip olduğu eklentilerin kullanımlarıyla profesyonel anlamda SEO işlemleri söz konusudur. Yüz binlerle ifade edilen geliştiricilere sahip olması da bu konuda yardımcıdır. Google algoritmalarına göre güncellenmesi, ayarlanması ise wordpress SEO eklentileri için en önemli farklılıktır.

WordPress SEO Teknikleri

Halihazırda wordpress SEO özelinde işlemler birçok konu başlığı çerçevesinde yapılır. Site içi özelinde bakıldığında içerikle ilgili unsurlar başrol olur. İçeriklerin hazırlanması noktasında anahtar kelime taramaları yapılır. Özgün ve kaliteli içeriklerin meta açıklamaları ve başlık oluşturmaları sonrasında hazırlanmaları tamamlanır. Belirli periyotlarda devamlı güncel halde tutulması da sitenin kaliteli olduğunu gösterecektir. Bununla birlikte SEO çalışmaları kalıcı bağlantı ayarları noktasında değerlendirilir. İlk olarak, “URL rewrite” olarak ifade edilen sistemle site linkleri kullanılır. Bu işlemle birlikte sitenin tüm sayfalarının SEO olarak URL kullanması sağlanır. Arama motorları botlarla yapılan taramalarda bu hususa dikkat etmektedir. Bu ayarın çok sık değiştirilmesi ise pek önerilmez. Bunun başlıca nedeni ise görünürlük durumunun olumsuz etkilenme ihtimalidir.

wordpress seo ayarları

WordPress Eklentili SEO Ayarları

WordPress yazılımı kullanan web sitelerindeki SEO işlemleri için çok farklı eklentiler vardır. Bu eklentiler site içi ve site dışı SEO faaliyetlerinin yapılmasında söz sahibidir. Anahtar kelimelerin tespit edilmesi, içeriklerin oluşturulması, backlink süreçlerinin yapılması ya da çeşitli tanıtımlara yönelik işlemlerde otomatik süreçlerin başlatılması adına eklentiler kullanılır. Var olan WordPress SEO eklentileri ise Yoast, All in one SEO Pack, SEO Framework olarak belirtilebilir. Bu SEO eklentileri sayesinde çeşitli işlemler bazında analizler yapılabilir, veriler hesaplanır. Sonrasında doğru stratejik hamlelerin geliştirilmesi adına kullanılmaktadır. Hemen her kurumsal ve kişisel web sitesi için bu SEO eklentileri çok büyük kazanımlar getirecektir. Ayrıca Google Search Console üzerinden de birçok yönden sitenin kontrol edilmesi sağlanabilir. Var olabilecek problemlerin görülmesi ve çözümlenmesi adına da WordPress SEO eklentisi kullanılması sıklıkla önerilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

Neden WordPress SEO?

  • İşlemlerin çok daha hızlı ve pratik olmasını sağlayan bir yazılımdır.
  • Site içi ve site dışı SEO faaliyetleri birçok farklı yoldan yapılabilir.
  • İçeriklerin oluşturulması, bağlantıların kurulması adına wordpress SEO eklentisi sayıca fazladır.

WordPress Yoast SEO Ayarları

Detaylı SEO ayarları denilince akla gelen ilk eklenti şüphesiz ki Yoast olacaktır. Bir içeriğin tüm yönleriyle ayrıntılı şekilde SEO uygunluğu taşıması noktasında oldukça iyi bir performans sunar.

Tüm SEO eklentileri; sayfaların her birisi için anahtar kelimeler, meta başlıkları, meta açıklamaları sağlarken iyileştirme noktasında ise Yoast çok daha fazlasına sahiptir. Site haritalarının oluşturulması, kullanımı, taramaların daha anlaşılabilir hale getirilmesi, süreçlerin çok daha net olması, kullanıcı odaklı çalışmaların yapılması noktasında en iyisidir. Ancak çoğu zaman kullanımı zahmetli ve zor olduğu için tercih edilmese de WordPress SEO ayarları noktasında sitesini ileri taşımak isteyenlere mutlaka önerilir. Daha yavaş ve kalıcı bir şekilde ilerlenecek olacağı bilinmelidir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress SEO Nedir?

WordPress siteleri için, arama motorlarında daha fazla etkileşim kazanılması ve araöa sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak adına yapılan çalışmalara wordpress SEO çalışmaları denir.

WordPress SEO Neden Önemlidir?

WordPress sitenizde ürettiğiniz içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesi ve sunmakta olduğunuz hizmetlerin daha fazla kişiye ulaşması adına SEO çalışmaları olmazsa olmazdır. SEO sitenize can verir.

WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress siteleri için yapılacak SEO çalışmalarında kullanabileceğiniz belirli eklentiler ve yazılımlar mevcuttur. Bu eklentileri öğrenmek ve detayları anlamak için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Yoast SEO Nedir?

Yoast SEO, wordpress siteleri için SEO çalışmalarını düzenleme ve yürütme opsiyonları sunan bir eklentidir.

SEO Eklentileri İşe Yarar mı?

SEO eklentiler wordpress siteleri adına çok faydalıdır. Kullanılmaları SEO çalışmalarına yön verebilir.

Cache Eklentisi Nedir?

Cache eklentileri, web sitelerinin ön bellek düzenlemelerinin yapılması ve böylece daha verimli sayfa hızı sonuçlarına ulaşılmasını sağlar.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir