WordPress SEO Teknikleri

WordPress SEO Teknikleri

En çok kullanılan site altyapı yazılımı olan WordPress SEO ayarları yapılmasıyla birlikte çok daha etkili kullanılacak hale getirilmektedir. Halihazırda bakıldığında wordpress tabanlı bir web sitesi için yedi madde de bu ayarların toplanması mümkündür. Öncelikli olarak sitenin hız ve performans bakımından iyileştirilmesi yapılırken sonrasında tema seçimi ve SSL yükleme de yine SEO uyumlu olacak şekilde düzenlenir. Bunların ardından ise link yapısı ve Google araçlarının kullanımı etkili olur. Yoast SEO kullanımı ve içeriklerin oluşturulması noktasında da mutlaka SEO kriterlerine dikkat edilmesi şarttır. İşte en etkili WordPress SEO teknikleri!

WordPress Site Hızlandırma

Bilindiği gibi arama motorları botları, sitenin hızı ve performansı konusunda çok hassastır. Bundan dolayı mutlaka negatif puan alınmaması adına sitenin yeterli ölçüde bir hız performansına sahip olması gerekir. Kullanıcıların siteden hemen çıkmaması adına tüm sayfaların hızlı bir şekilde yüklenmesi olmazsa olmazdır. Bu amaçla JS ve CSS kodlarının küçültülmesi için cache eklentisi kullanılır. Bu sayede wordpress SEO ayarları ile çok daha hızlı hale gelir.

WordPress Tema Seçimi

Daha çekici görülmesinin yanı sıra kullanımı pratiklik içermesi adına wordpress SEO uyumlu tema seçimi şarttır. Tarayıcı uyumlu olması ve mobil cihazlardan da kullanımı ziyaret oranlarını yükseltir. Mutlaka responsive tasarım olmalı ve tüm bölümlerinin taranabilir olmasını sağlayacak yapıda bulunmalıdır.

WordPress SSL Ekleme

Ziyaretçilerin çok daha güven duyması adına wordpress SEO SSL ekleme mutlak yapılmalıdır. Böylelikle tüm kişisel bilgiler, hesap verileri, belirtilen işlemler korumaya alınır.

WordPress URL Oluşturma

WordPress tabanlı web sitenin SEO uyumlu olabilmesi adına URL seçimleri de öneme sahiptir. Türkçe karakter kullanılmaması ve çok aşırı uzun-kısa olmamasına bakılır. Ayrıca anahtar kelimelerin URL içinde geçmesi de önemlidir. WordPress SEO dostu link yapısı için Ayarlar kısmından Kalıcı Bağlantılar girişi yapılır. Sonrasında içeriklerin başlıklarını otomatik şekilde URL olarak kullanılması sağlanır. Böylelikle SEO destekli yapıya kavuşturulur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

wordpress seo teknikleri

Google SEO Araçları

Başta Google Anahtar Kelime Planlayıcısı olmak üzere Google Adwords, Google Search Console gibi çeşitli SEO araçlarının kullanımı da uyumluluk bakımından öneme sahiptir. Sitenin tüm yönleriyle bilinebilmesi, verilerin ortaya konması, sorunların anında çözüme kavuşturulması adına wordpress SEO kriterleri nezdinde de araçlardan yararlanılmalıdır. Eklenti ekle bölümünden işlemler başlatılır.

WordPress Yoast SEO Kullanımı

Hiçbir kodlama yapılmasına gerek olmadan hem site genelinde hem de tüm sayfalarında ve sayfalarda var olan içeriklerde SEO uyumluluğu adına kullanılmalıdır. Yoast SEO farkıyla WordPress tabanlı web sitesi daha iyi hale getirilir.

WordPress SEO İçerikleri

Yapılacak bir başka işlem ise WordPress SEO uyumu için özgün içeriklerin yaratılmasıdır. Arama motorlarında yapılacak taramalarla anahtar kelimeler bulunur ve alt başlıklara sahip içeriğin içine serpiştirilir. Meta etiketleri ve açıklamalarıyla benzersiz içerikler SEO açısından yararlıdır. Yapılacak bu işlemlerle sitenin SEO bakımından benzersiz olacağını söylemek yanlış değildir. Arama motorlarında daha üst sıralarda çıkma amacıyla hemen bu işlemler sırasıyla yapılmalıdır.

WordPress sitenizde kullanabileceğiniz faydalı eklentiler;

  • Yoast SEO
  • Broken Link Checker
  • Imagify Image Optimizer
  • WP Rocket
  • Akismet
  • All In One SEO

WordPress SEO teknikleri konusunda tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress SEO Nedir?

WordPress SEO, wordpress tabanlı web sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralamaları yakalaması adına düzenlenmekte olan optimizasyon ve iyileştirme çalışmalarına verilen isimdir.

WordPress SEO Eklentileri Nelerdir?

WordPress eklentileri kullanarak SEO çalışmalarında avantajlar yakalamak mümkündür. Yoast SEO, All in One SEO Pack gibi bütüncül SEO eklentileri ile wordpress sitelerinizi güçlendirebilirsiniz.

WordPress SEO Ayarları Nasıl Olmalıdır?

WordPress SEO için yapılması gereken ayarların başında ilk olarak sitemap oluşturulmasıi robots.txt dosyası düzenlenmesi, kalıcı bağlantı ayarları yapılması gelmektedir. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir