WordPress Şifre Sıfırlama

WordPress Şifre Sıfırlama

Kaliteli bir web sitesi altyapısı olması bakımından tercih edilen WordPress şifre sıfırlama işlemleri farklı nedenlerle yapılabilmektedir. Kullanıcı adı ve şifreyle panelin kontrolü söz konusu olurken şifrenin unutulması ise çok sık rastlanılan bir durumdur. Hemen herkesin başına gelebilecek bu durum için dakikalar içinde gerçekleştirilecek sıfırlama işlemi yapılabilir.

Farklı temalara sahip olması ya da zengin eklentileriyle adından söz ettiren WordPress şifre değiştirme cpanel üzerinden uygulanır. Bilindiği gibi iki aşamalı güvenlik yapısına sahip hesaplarda vardır. Cep telefonu koduyla giriş sağlayan admin girişleri söz konusu olurken şifrenin bilinmemesi durumunda web sitesinin kontrol edilmesi de mümkün olmamaktadır. Peki, her web sitesi için değerli olan WordPress şifre değişikliği durumları nasıl başlatılır?

WordPress Kullanıcı Adı Şifre Bulma

  • Cpanel Girişi Yap

Eski şifrenin unutulması ya da var olan şifrenin kabul edilmemesi durumunda yeni şifre oluşturma süreçleri için sıfırlama yapılır. Bu amaçla öncelikli olarak hosting girişi yapılır. Cpanel bilgileri hosting firması aracılığıyla alınabilir. Ardından ise Cpanel girişi yapılır.

  • Phpmyadmin Giriş

Giriş yapılmasının ardından WordPress şifre için database bölümüne bakılır. Domains ile Software Services arasındaki bölüm içindeki Phpmyadmin seçilir. Burada genellikle dört farklı alan vardır. Seçim sonrasında şifre değişikliği yapılır.

  • WordPress Şifre Değiştirme

Kullanıcı adının bulunduğu kısım için düzenlenme talep edilir. Sonrasında wp-admin bilgileri şifresi değiştirilir. Genellikle standart değişim 123456 olmakla beraber sonrasında girişler bu şekilde olur. WordPress admin paneli üzerinden tekrardan bu şifreyle giriş sağlanır. Sonrasında ayarlar kısmından kullanıcılar bölümünden şifre değiştirilir. Şifre özelinde belirli kurallar var olmakla birlikte güvenlik noktasında zayıf olup olmadığı da belirtilir. Buna göre çok zayıf olmamakla beraber akılda kalacak bir şifre seçimi yapılması önerilir. Şifrenin not alınması da unutulmasını çok daha zor hale getirecektir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından WordPress şifre resetleme olarak ifade edilen işlem tamamlanmış olur. Sorunsuz bir şekilde kullanıma devam edilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Wp-Admin Adresi Yolunu Değiştirme

wordpress şifre sıfırlama

WordPress Phpmyadmin Şifre Değiştirme

Halihazırda yapılabilecek WordPress Phpmyadmin şifre değiştirme gereklilikleri farklı olabilmektedir. Güvenlik açısından değişim talepleri çok daha yoğun olmakla birlikte şifrelerin birden fazla platformda devamlı açık şekilde kullanılması da riski yükseltir. Bundan dolayı belirli periyotlarda şifrelerin sıfırlanması, değiştirilmesi çok daha iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca her işlem için aynı şifrelerin kullanılması da güvenlik zafiyetini ortaya çıkarmaktadır. Hesabın biriyle paylaşılmış olması, birisi tarafından şifrenin öğrenilmesi, şifrenin unutulmuş olması ihtimalleri de WordPress şifre değişikliği yapılmasını beraberinde getirir. Var olan sıfırlama süreçlerine dair yeni şifre alımları için ise üç yöntem vardır. WordPress üyelik sürecinde kullanılan mail adresinin aktif olmasıyla hemen gönderimler yapılabilir.

WordPress özelinde yapılacak tüm değişiklikler veri tabanı özelinde kaydedilir. Bu veri şifrelenirken yanlış bir değerin değiştirilmesi durumunda doğrudan sitenin çok büyük zararlar görebileceği de unutulmamalıdır. Veri tabanlarının görüntülenmesi ve etkileşime geçilmesini sağlayan araç olan Phpmyadmin süreçlerinde de şifre değişimleri olur. İstediğiniz kullanıcı için şifre değişimleri yapılırken kullanıcı yanındaki edit bölümüne tıklanır. Açılan ekranda user_pass sırasında bulunan Value kolonun değeri değiştirilir. Sonrasında buraya yeni şifre girişi yapılır. Function menüsünden MD5 açılır ve şifrelerin algoritmasını gösteren bu bölümden Go tuşuna basarak yapılan işlemler kaydedilir.

WordPress Şifresi Veritabanında Nasıl Sıfırlanır?

Kolaylıkla veri tabanı kullanımıyla WordPress admin şifresi sıfırlanır, değiştirilir. Ancak diğer süreçlerde maile gelen aktivasyon süreçleri etkilidir. Bundan dolayı mailin kullanılmaması halinde işlemlerin yapılması da sıkıntılar yaşanabilir. Hemen her kullanıcı için yapılacak değişiklik durumlarına dair hemen yardım alınabilmesi de söz konusudur. WordPress şifre sıfırlama işleminin tüm detaylarını sizin için derledik.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Şifremi Unuttum. Ne Yapmalıyım?

WordPress şifrenizi unutmanız durumunda şifrenizi değiştirmek için bir bağlantı talep edebilirsiniz. Bu sayede şifrelerinizi yenileyebilir ve tekrar hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz.

WordPress Şifrelerimi Nasıl Sıfırlarım?

WordPress hesabınızın şifrenizi sıfırlama bağlantısı almak için, sizlere içeriğimizde sunmuş olduğumuz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu konu hakkında ki detaylı bilgilere yukarıda yer alan içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

WordPress Şifre Sınırlama Sınırı Var mı?

WordPress şifrelerinizi sınırlamanız konusunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Şifrenizi değiştirmek istemeniz veya sıfırlamak istemeniz durumunda dilediğinizce sıfırlama bağlantısı talep edebilirsiniz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir