WordPress Site Hızı Arttırma

WordPress Site Hızı Arttırma

Kurumsal ya da kişisel olabilecek WordPress site hızı arttırma amacıyla çeşitli işlemler yapılabileceği gibi var olan kötü unsurların kaldırılması da bu durumu sağlamaktadır. Bilindiği gibi artık SEO uyumlu sitelerin çok daha cazip olduğu günümüzde sayfaların açılış hızlarının yüksek kalitede olması olmazsa olmazlardandır. Potansiyel müşterilerin siteyi görmeden sayfadan çıkmasını engelleyen bu hız konusunda çeşitli hususlar bulunmaktadır. Hemen çıkma oranlarını düşürdüğü gibi sayfa görüntülenmelerini arttıran site açılış hızı yüksekliğine dair püf noktaları sizler için derledik.

WordPress site hızı gerek SEO çalışmaları gerekse organik takipçi arttırma açısından büyük önem taşımaktadır. WordPress sitesinin, site hızı arttırma çalışmalarını nasıl desteklediğini ve neler yapılacağını sizler için anlattık. İçeriğin devamında, sitenizin optimize edilmesi nasıl yapılır inceleyebilirsiniz. Sitenizin hızındaki ölçümü Wp fatest cache eklentisi ile yapabilirsiniz. Buna göre hem site kontrolünü elinizde tutacak hem sitenizin hızındaki değişmeleri kolayca takip edebileceksiniz. Css ve Js dosyalarının düzenlenmesi, Javascript dosyalarımız ve Css dosyanızda bulunan hataların site hızını nasıl etkilediğini ve neler yapılması gerektiğini inceleyeceğiz.

WordPress Web Sitesi Açılış Hızı Ölçme

Yapılan araştırmalara göre insanların dikkatli bakma süreleri 7 saniye civarında olurken teknolojik kazanımlar için bu duruma dikkat edilmelidir. Arama motorlarından gelen kullanıcılara içeriklerin hemen gösterilmesi hem yararlanma hem de kalıcı olmalarını sağlamaktadır. İkna durumu için mutlaka çok hızlı geçişler gerekli olurken site hızı ölçme bu açıdan değerlidir.

Halihazırda WordPress site açılış hızı yeni kullanıcılar ve cihazlar için geçerli bir durumdur. Sizin devamlı olarak açtığınız site, Chorme üzerinden ön bellekte saklanıldığı için hız konusunda bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak bu durum tüm kullanıcılar için geçerli değildir. Arama motorları aracılığıyla sitenize ilk kez giriş yapacaklar için site açılış hızı çok yetersiz olabilir. Ayrıca farklı coğrafyalarda yaşayanlar için bu süre dakikaları bulabilir. Bu durum hakkında bilgi için mutlaka WordPress site Speed test yapmanız gerekir. Ücretsiz bir şekilde hemen sizde hız testi uygulamasına başlayarak sitenizin gerçekte ne kadarlık bir sürede açıldığını öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

wordpress site hızı arttırma

Hız testi raporlarında iyileştirme seçenekleri sıralanırken bu çerçevede hangi durumların yavaşlamaya neden olduğu da bilinmelidir. Site kurulum açısından yeni kullanıcılar için oldukça zor ve teknik tanımlamalar olsa da web sitenin neyden dolayı yavaş açıldığı bu testle öğrenilir. Yavaşlamaya sebep durumlar şu şekildedir;

  • Kalitesiz web hosting hizmeti nedeniyle site açılış hızı yavaşlamış olabilir,
  • Önbellek için yeterli sayfaların sunulmuyor olması da yoğunluğu yüksek sunucu sorunlarını beraberinde getirebilir, bu durum yavaşlamayı ortaya çıkarır.
  • Web sitesi optimizasyonu bulunmayan görseller ve sayfa boyutu problemleri de açılış hızını düşürür.
  • Kötü koda sahip olan eklentilerin yer alması da site hızı açısından zayıflık oluşturur.

Js dosyaları için Gzip sıkıştırması yaparak, site hızının olumlu etkilenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece site optimize etmek hem kolay hem keyifli bir hale gelebilir. Tabi sadece Css veya Js dosyaları değil sitede yer alan resim boyutlarını da optimize etmek önem taşımaktadır.

WordPress Site Hızı Arttırma İşlemleri

Hiçbir kodlama durumu olmadan birkaç hamleyle site açılış hızı yükseltilebilir. Bunun için öncelikli olarak Wordpress önbellek eklentisi yüklenir. Fazla kişinin ziyareti sırasında birçok işlemin aynı anda hemen gerçekleşmesi için önbellek kullanımı şarttır. Ortalama 2X olan hızın 5X seviyesine çıkarılması için bu önbellek önemli göreve sahiptir. En iyi önbellek eklentileri WP Rocket ve WP Super Cache olarak öne çıkmaktadır.

Hız yükseltme için yapılması gereken bir diğer husus görüntülerin hız açısından optimizasyonunun sağlanması. Bunun için görüntü boyutu azaltılabilir, JPEG ya da PNG görselleriyle çok daha hızlı bir açılış gerçekleştirilebilir. Görsellerde renk sayısı fazla ise JPEG kullanımı daha mantıklıdır. Basit resimlerde ise PNG iyi seçim olur.

Hız açısından tema ve tüm eklentilerin devamlı güncel tutulması da önem taşır. Kötü eklentilerin oluşmaması, var olan eklentilerin problemsiz çalışması da site açılış hızı yükseltme işlemleri listesinde kendisine yer bulur.

Ana sayfa ve arşivlerde alıntı kullanımı olması da hız konusunda dezavantaj durumları ortadan kaldırır. Ayrıca içerik dağıtım ağı kullanılabilir ve yorumlar sayfalara bölünerek site yükü azaltılabilir. Ses ve video dosyalarının doğrudan WordPress içine yüklenmesi de sorunlu olmaktadır. Yedekleme dolayısıyla açılışlarda önemli kayıplar yaşanır. Bunun alternatifi olarak ise Youtube, Vimeo ya da DailyMotion gibi uygulamalar kullanılabilir, bunlar aracılığıyla videolar oynatılabilir. Var olan internet hızı yapılacak bu işlemler sonrasında yükselecektir. Peki, hızlı açılış özelinde hangi eklentiler kullanılabilir?Wordpress site hızı arttırma işlemlerini eklentiler ile daha da geliştirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress ID Nasıl Bulunur?

Hızlı Açılış Sayfası Sağlayan Eklentiler

WordPress site kullanımlarında birçok eklenti gerekli olurken aşırı derecede kullanım ise şişkinlik yaratır. Bununla birlikte kötü kodlu eklentilerin olması ya da yavaş eklenti durumları, doğrudan sayfa yükleme hızını etkiler. En iyi eklentilerin seçimi mühim olurken Wordpress eklenti vitrininde WPForms, Soliloquy, Envira Gallery, Shared Counts başlıcalarındandır.

  1. WPForms: Oldukça hızlı olmasının yanı sıra, başlangıç dostu iletişim formu eklentisi olarak kullanımı önerilir. Sayfa açılışlarına dair tüm problemlerin oluşumu söz konusu olmamaktadır.
  2. Soliloquy: Performans ve sahip olduğu olanakları açısından en iyi kaydırıcı eklentisidir.
  3. Envira Gallery: Devamlı kullanılan siteler özelinde fotoğraf galeri eklentileri büyük bir yük oluşturabilmektedir. Bu açıdan kullanılabilecek en iyi fotoğraf galerisi eklentisidir.
  4. Shared Counts: Sosyal medya eklentileri açısından kullanılan eklenti, hız anlamında iyi performans sunar.

WordPress site hızı arttırma işlemlerini sizler için derledik. Konuyla ilgili diğer gelişmeler hakkında bizi takip edebilirsiniz.

SEO bloglarımızı takip ederek güncel SEO konuları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Web Site Açılış Hızı Neden Önemlidir?

Web site açılış hızı, sitenizin arama motorlarında ön planda çıkması adına, dikkat edilen hususlardan bir tanesidir. Açılış hızınızın düşük olması, arama sonuçlarında sizi kötü etkiler.

Web Site Açılış Hızımı Nasıl Arttırabilirim?

Açılış hızınızı arttırmak için, sunucunuzun ve içerik boyutlarınızın önemi çok büyüktür. Ayrıca sitenizde bulunan görsel optimizasyonları da çok önemlidir.

Web Site Açılış Hızı Arttırmak SEO Etkiler Mi?

Web site açılış hızınızı arttırmanız, SEO sonuçlarınızı doğrudan etkileyecektir. Hızınızın artması SEO için sizlere çok büyük faydalar sağlayacaktır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir