WordPress Site Hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma

Günümüzde hemen her işlemin web siteler üzerinden yapılmasıyla farkı bir boyut kazanılırken WordPress site hızlandırma işlemleri de uygulanmaktadır. Çok daha hızlı açılış sayfalarına sahip olunması, yüklemelerin hemen yapılması hizmet alımında kusursuzluğu beraberinde getirir. Kullanıcıların en çok istediği durumların başında hız konusu gelirken hızlı olmayan sitelerin SEO açısından yetersiz kalacağı unutulmamalıdır. Var olan istatisliklere bakıldığında tercih edilen sitelerin hemen hepsinin hız konusunda oldukça yeterli olduğu görülür. Peki, web sitesi hızlandırma optimizasyonuyla neler kazanılır.

Site Hızlandırma Avantajları

  • Hedef kitlenin siteye çok daha hızlı erişebilmesini sağlar.
  • Müşterilerin hızlı şekilde alışveriş yapabilmesini mümkün kılar.
  • Google botları tarafından taramaların daha hızlı gerçekleşmesi söz konusu olurken sıralamada üst sayfalara çıkılır.
  • Aynı alanda faaliyet gösteren diğer sitelerin birkaç adım önüne geçilmesini sağlar.
  • Siteye dönüşüm oranları arttırılır ve daimî kullanıcılar kazanılır.

WordPress Optimizasyon

Yapılacak işlemlerle birlikte Google özelinde site hızı son derece belirleyicidir. Web sitesi için WordPress hızlandırma önemli bir farkı sunarken ipuçlarının bilinmesiyle bu durum sağlanabilir. Öncelikli olarak web site hızını ölçülür. Bunun için PageSpeed Insight aracı kullanılır. 80 üstü puan alınmasıyla iyi bir hıza sahip olduğu söylenebilir. Bununla birlikte site hızlandırma amacıyla yapılacak ilk işlem ise http isteklerinin azaltılmasıdır. Bilindiği gibi site yüklemelerinde %80’lik bir pay, diğer sayfalarda bulunan içerik, görsellerin yüklemesi için kullanılır. Bu durum çok daha düşük bir hızda işlemlerin yapılmasına sebebiyet verir. Network üzerinden http istekleri görüntülenebilirken azaltılmasıyla daha hızlı bir şekilde diğer işlemler yapılabilir. Gereksiz komutlar kaldırılabilir.

wordpress site hızlandırma

Site Hızlandırma Püf Noktaları

Dosyaların küçültülmesiyle WordPress site hızlandırma sağlanabilir. HTML, CSS ya da Java dosyaları birleştirilebilir. Kod bilgilerinin alınması için ise LiteSpeed Cache eklentisi kullanılabilir. Ayrıca CSS dosyalarının senkronize olmayan şekilde yüklenmesi de faydalıdır. Böylelikle bekleme olmadan yükleme yapılırken sayfa hızlarına olumlu etki eder. JavaScript dosyaların açılmasının engellenmesi ise sayfanın hızlı yüklenmesinde yardımcıdır. Genelde Java dosyalarına sahip olan header.php dosyası üzerinden manuel olarak bu işlem yapılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Video Ekleme

Veritabanı Temizle

WordPress site hızlandırma amacıyla yapılabilecek işlemlerden bir başkası ise veri tabanı boyutunun azaltılmasına yöneliktir. Yapılan her işlem kaydedildiği için devamlı bir yük ortaya çıkar. Spam, yorumlar, çöp kutusu ya da geçici seçeneklerin bulunmasına ihtiyaç olmadığı için temizleme düzenli olarak yapılabilir. LiteSpeed eklentisiyle tek bir tıkla bu işlem yapılabilir. Clean All seçeneğiyle hemen sizde veri tabanı temizliğine başlayabilirsiniz.

Tarayıcı Önbellek Kullanımı

Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların önbellek süreçlerine dahil edilmesiyle de site hızında önemli bir kazanım elde edilir. Bilindiği gibi ziyaret edilen siteler için cihazlarda geçici depolama alanları vardır. Bir kez daha aynı sayfaların açılmasıyla bu depolanan bilgiler açığa çıkar ve çok daha hızlı bir şekilde görüntülenme olur. Cache özelliğiyle sizlerde web sitesi için bunu kullanabilirsiniz. Geri dönüş yapan kullanıcılar, çok daha hızlı bir şekilde sayfaları açarken çok daha uzun süre kalabilecektir. Var olan WordPress site hızlandırma eklentisi ile kazanımların korunması da söz konusudur. Görsellerin sıkıştırılmasıyla alan kazanılırken videoların üçüncü taraf sitelerde barındırılması ise backlink alımlarını sağlar. Farklı eklentilerle diğer depolama sunan sitelerde veriler korunabilir. Çok büyük yüklerin alınmasıyla site sayfalarının açılma hızında önemli değişimler yaşanacaktır.

Özellikle sitelerin hangi alanda faaliyet gösterdiğine göre yapılacak WordPress site hızlandırma süreçleri şekillenir. E ticaret siteleri için görsellerin sayısı çok daha fazla olacağı için farklı site ve eklentiler kullanılabilir. Görseller daha sıkı halde depolanabilir. Blog sitelerinde ise içeriklerin durumu ve tema halleri de düzenlenebilir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

Web Sitesi Hızı Neden Önemlidir?

Web sitesi hızı seo çalışmalarını doğrudan olarak etkileyen bir faktördür. Sitenin açılız ve yüklenme hızı google kriterlerine uygun olmalıdır. Bu kriterleri karşılamayan siteler sıralamalarda istedikleri yükselmeyi yaşayamazlar.

Web Sitesi Hızı Testi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin hızını test etmek için birden fazla yöntem bulunur. Ancak bu yöntemlerden en güvenilir olanı Google Page Insights sitesidir. Google tarafından oluşturulan bu site sizlere Google kriterlerine en uygun hızlarınızı çıkaracaktır.

Web Site Nasıl Hızlandırılır?

Web site hızı adına çok fazla detay bulunmaktadır. Bu detayları belirlemek adına site hızı ölçen araçların sizlere sunmuş olduğu önerileri takip edebilirsiniz. Ayrıca sizlere sunmuş olduğumuz blog yazımızdan bu konu hakkında kaliteli ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Tema Türkçeleştirme

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir