WordPress Site Taşıma

WordPress Site Taşıma

Günümüzde çokça kullanılan WordPress site taşıma işlemleri CPaneli üzerinden yapılabileceği gibi farklı şekillerde de mümkündür. Gerek hosting firması hizmetlerinden memnun kalınmamasından dolayı taşıma kararı alınırken fiyatlar ya da var olan kapasite yetersizliği de bunun nedeni olabilmektedir. Hemen herkes tarafından WordPress sitesinin farklı hostinge taşınma işlemi yapılabilir. Genel çerçevede bakıldığında çok daha uygun fiyatlı ve rahat kullanım avantajlarına sahip hosting alanlarına taşıma işlemleri üç farklı yoldan gerçekleştirilmektedir.

WordPress Site Taşıma Eklentisi

Verilecek wp site taşıma kararı sonrasında Linux işletim sistemleri için kurulu olan Cpanel önemli bir avantajdır. Cpanel üzerinden Cpanel için taşımalar olarak tanımlanırken işlemler kısa zaman diliminde tamamlanır.

Cpanel WordPress Taşıma Nasıl Yapılır?

  • Giriş yapılmasının ardından Dosya yöneticisi bölümü açılır.
  • “Public_htm” ya da var olabilecek “www” dosyası açılır.
  • Wp admin ve diğer klasörlerin olduğu bölüm açılacak olup hepsi seçilir.
  • Farede sağ tıklamasıyla “compress” yapılır ve zip özelinde sıkıştırma başlatılır.
  • Oluşturulacak “wp-admin.züp” dosyası açılır ve indirilir. Bu sayede site verileri yedeği alınmış olur.
  • Yeni hosting hesabıyla Cpanel girişi yapılır.
  • Sol-üst kısımdaki yükle bölümünden bu oluşturulan dosya indirilir.
  • Database bölümünden “Phpmyadmin” açılır.
  • Gerekli olması halinde domain değişikliği de yapılabilir, ancak yalnızca yeni hosting kullanımı bu şekilde olmaktadır.

FTP WordPress Taşıma Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her işlem aynı olmasına karşın işlemler uygun FTP programı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Var olan WordPress site taşıma eklentisi üzerinden işlemlerin yapılması da son derece basittir. Hosting hesabı üzerinden kurulacak bağlantının ardından hemen “Public-htm” ya da Windows hosting kullanımlarında “httpdocs” klasörü açılır. Var olan tüm dosyalar seçilerek ki bu işlem ctrl-a ile yapılabilir, indirilir. Ardından yeni hosting hesabı üzerinden açılış yapılarak var olan site dosyaları yüklenir. Kullanıcıların site taşıma nasıl yapılır sorusu bu şekilde yanıtlanırken işlemlerde herhangi bir kayıp yaşanması söz konusu değildir. “MySqL Users” üzerinden database seçimleri sonrasında şifre belirlenir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

wordpress site taşıma

WordPress Eklentileriyle Site Taşıma

Çok daha zahmetsiz bir site taşıma süreci için eklentiler kullanılabilir. Türkçe dil desteği olmamasına karşın ücretsiz olarak hizmet sunan Duplicator en iyiler arasındadır. Eklenti yükleme yapılmasının ardından hemen sitenin taşınma işlemleri yerine getirilebilir. Ayrıca Türkçe dil desteği olsun diyenler için All-in-One WP Migrationa eklentisi kullanıma uygundur. 3.3 üstü sürümlerde çalışırken ücretsiz olarak kurulmaktadır. Sitenin parça parça ya da tüm haliyle yedeklemesine izin vermektedir. Localhost aktarımı olurken farklı sunuculara kolaylıkla yükleme yapılır. Ayrıca bu işlemler cep telefonuyla da mobil şekilde yapılabilmektedir. Bunun haricinde WordPress taşıma özelinde kullanılabilecek bir başka eklenti ise WP Migrate DB olur. İstediğiniz şekilde site taşımasüreçlerini başlatabilirsiniz. Sorunsuz bir şekilde işlemlerin tamamlanması da kısa zaman diliminde olacaktır. Buna ilişkin olarak tüm problemli durumlarda WordPress kalitesi hizmetleriyle yararlı olacaktır.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Site Taşıma Nedir?

WordPress üzerinde kurduğunuz web sitenizi ileride istemeniz durumunda farklı bir sunucuya taşımanız mümkündür. Bu işleme site taşıma işlemi denecektir.

WordPress Site Taşımak Neden Gereklidir?

WordPress üzerinde ki sunucunuzu değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Bu nedenle site taşıma işlemlerinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Sunucunuzu daha iyi bir sunucu ile değiştirmek ve sitenizi güçlendirmek adına gerekli olabilir.

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress site taşıma işlemlerini yapmak ne yazık ki biraz karışık durumdadır. Bu konuda sizlere en sade ve anlaşılır şekilde sunmuş olduğumuz bilgilerimize blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir