WordPress Site Yedekleme

WordPress Site Yedekleme

Web sitesinin her zaman korunabilmesi, tüm verilerin saklanması ve silinmemesi adına WordPress site yedekleme oldukça önemli bir süreçtir. Farklı eklentiler yoluyla bu yapılabileceği gibi doğrudan panel üzerinden de yedekleme alınması söz konusudur. herhangi bir güncelleme ya da yükleme durumuna başlamadan önce tedbir amaçlı dahi olsa yedekleme yapılması tavsiye edilmektedir. Olası hatalı işlemlerde kayıpların en aza indirilmesi bu şekilde sağlanır.

Düzenli WordPress Yedekleme Avantajları

Düzenli olarak yedeklenmesi ise çok daha iyi bir seçenek olup kişinin de alışkanlık kazanmasını beraberinde getirir. Unutulmamalıdır ki her an kötü niyetli saldırılar olabilir ya da bir kaza durumundan ötürü veri kayıpları yaşanabilir. Bunlardan dolayı bozulma ya da silinme olmaması adına WordPress yedekleme yapılması en uygunudur.

Hangi WordPress Dosyalar Yedeklenmeli?

  • Çekirdek nitelikteki WordPress dosyaları
  • Wp içerik klasöründe bulunan temalar, eklentiler ve tüm yüklemeler yedeklenmeli
  • WordPress yapılandırma dosyaları yedeklenmeli
  • WordPress veritabanı dosyaları yedeklenmelidir.

FTP WordPress Site Yedeklemesi Yap

Çeşitli işlemler öncesinde yapılacak WordPress yedek alma büyük bir öneme sahiptir. Herhangi bir kayıp yaşanmaması, emeklerin boşa gitmemesi adına bu durumun yapılması önerilir. Aksi durumda veri tabanı bozuklukları oluşabilir, sıfırlama işlemlerine gerek duyulabilir. Herhangi bir eklenti indirme ya da tema değişimleri dahilinde bile yapılabilir olup sonraki durumlarda tekrardan eski haline getirilmesi kolaydır. Güncellemeden önce de mutlaka site yedeklemesi alınması ufak hatalarla bir çuval incirin berbat olmasının önüne geçecektir.

wordpress site yedekleme

Öncelikli olarak hosting hizmeti alınan şirket üzerinden yönetim paneline giriş yapılırken FTP bilgilerine bu şekilde ulaşılır. Burada WordPress site yedeği alınabilmesi için gerekli olan veriler; FTP kullanıcı adı, FTP host ve FTP şifresidir. Bu bilgilerin alınmasının akabinde FTP işlemleri için bir programa gerek vardır. Bilgisayara hemen FileZilla indirilebilir. En popüler uygulama olmasının yanında oldukça kaliteli bir işleyişe sahiptir. Programın indirilmesi ve kurulması çok kısa sürmektedir. Belirtilen kısımlarla alınan bilgilerle doldurulması sonrasında Quickconnect denilir ve site dosyaları görüntülenir. Tüm dosyaların seçilmesiyle masaüstünde bir dosya açılır. Klasöre hepsi kopyalanır ancak unutulmamalıdır ki site özelinde tüm yedeklemenin yapılması için mutlaka Phpmyadmin oturumuyla sql yedeklemesi alınması gerekir. Bu durum genel çerçeveye bakıldığında eksik kalacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

Cpanel WordPress Yedekleme

Web sunucu üzerinden Cpanel girişi sonrasında Dosya Yöneticisi açılır. WordPress dizini açılarak menü çubuğundan sıkıştır seçilir ve böylece ZIP arşivleme yapılır. sıkıştırılmış şekilde WordPress klasörü kaydedilirken yeni oluşturulan arşiv indirilir ve sabit disk içinde yedekleme olarak kaydedilir. Dropbox kaydı olabileceği gibi Google Drive yüklemesi veya e mail gönderimlerinin her ikisinin olması da güvenli olmasını sağlar. Mutlaka yapılan WordPress yedeklemesi birden fazla araçla korunmalıdır.

WordPress Yedekleme Eklentileri

  • Duplicator Free

Sitenin kopyalanması ve taşınması noktasında en iyilerden olan Duplicator kullanımıyla WordPress site yedekleme işlemi de yapılmaktadır. Otomatik bir şekilde SQL dosyası dökme işlemiyle birlikte ZİP içinde kaydedilir. Özel oluşturulan PHP dosyası sayesinde sunucu yüklenir. Oldukça verimli bir kullanım sunması ve ücretsiz olması da yedekleme yapmak isteyenler için iyi bir eklenti olmasını kaçınılmaz kılar.

  • BackupBuddy

Diğerlerine kıyasla iyilerden olan bu eklenti sayesinde site sabit diske yedeklenmesinin ötesinde Amazon Web Services ya da Rackspace gibi seçenekleri bulundurur. FTP süreçlerinde de kullanılabilirken Dropbox yedeklemesi söz konusudur.

  • UpdraftPlus

Son derece zahmetsiz şekilde WordPress site yedekleme yapabilmesinden ötürü tercih edilir. Birçok farklı depolama seçenekleri sunması ve sonrasında hızlı geri yükleme olanağı vermesi de cazip olmasını sağlar. Büyük sitelerin ise birden fazla arşivlere bölerek yedekleme özeliği yapabilmesi önemlidir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Site Yedeği Ne Demektir?

WordPress üzerinde çalışmalar yaparken ve sitenizi güncellerken, güncelleme işlemleri sırasında veya sonrasında problemler çıkabilir. Buna önlem olarak sitenin yedeğini alma işlemine site yedeklemesi denir.

WordPress Site Yedeği Almak Neden Önemlidir?

WordPress sitelerinizde yedek almanız, olası bir aksilik karşısında içeriklerinizi ve düzenlemelerinizi korumanızı sağlar. Bu sayede işlemlerinizi yaparken daha rahat ve güvende olursunuz.

WordPress Site Yedeği Nasıl Alınır?

Site yedekleri almak için eklentiler mevcuttur. Bu eklentilerin haricinde farklı yöntemlerden yararlanarakta site yedeği alınabilir. Konu hakkında detaylı bilgiler için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Alınan Yedekler Silinebilir mi?

WordPress siteleriniz için aldığınız yedeklerinizi FTP üzerinde tutabilir ya da dosya olarak indirebilirsiniz.

Yedekleme Eklentileri Var mı?

WordPress siteleri için yedekleme hizmeti sağlamakta olan eklentiler mevcuttur. Bu eklentiler ile düzenli yedeklemeler alabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress'e iFrame Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress Site Yedekleme Eklenti Ücretleri Ne Kadar?

WordPress siteleri için hizmet sağlamakta olan yedekleme eklentileri ücretsiz olarak kullanılabilir. Ücretsiz eklentilerden en popüleri Updraft Plus eklentisidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir