WordPress SMTP Ayarları

WordPress SMTP Ayarları

Kişisel ve kurumsal tüm web sitelerinde iletişim sayfası önemli bir değere sahip olmakla beraber WordPress SMTP ayarları nasıl yapılır bilinmelidir. Sitenin daha kaliteli, güvenli olduğunu göstermek ve kullanıcılarla devamlı iletişim halinde olunabilmesi için form ve mail alanları aktif olarak kullanılır. Çeşitli eklentiler mevcut olmakla beraber SMTP denilen transfer aktarım temsilci yazılım ağının aktif olması gerekir. Başta çokça tercih edilen Contact Form 7 olmak üzere tüm eklentiler öncesinde WordPress SMTP ayarları yapılmalıdır.

WordPress SMTP Kurulumu

Her firmaya göre değişkenlik gösteren bilgilerin girilerek ayarların yapılması için sorunsuz bir şekilde indirme işlemi tamamlanmalıdır. WordPress panel üzerinden sol kısımdan eklentiler bölümüne gidilir. Buradan SMTP araması yapılır ve eklentinin indirilmesine başlanır. Ardından yükleme tamamlanmış olurken açılan sayfadaki bölümler doldurularak WordPress SMTP ayarları gerçekleşir.

SMTP Ayarları Yapılandırması

En üst kısımdan gelen mail adresi yazılır. Mail kutusuna mail gönderileri olacağı için aktif kullanımlı mail bilgisi girilir. Hemen alt kısmında ise mail ismi yazılır. Alt bölümde ise mail adresi sağlayıcısına göre ayarlar yapılmaktadır. Eğer gmail kullanılıyor ise Google seçilir ve işlemler böylece daha kolay olur. Doğrudan hosting firması tarafından sunulan mail adresi kullanımlarında ise “Other SMTP” seçili olarak bırakılır. SMTP Hosting kısmına ise hosting firmasından alınacak bilgi yazılır. Her firmaya göre farklı olmasından dolayı bilinmez.

Encryption şifreleme özellliği olmakla beraber hosting firmasından alınan maillerde bu bölüm None olarak bırakılır. SMTP Port ise sunucuya göre farklı sayılar bulundurur. Auto TSL kısmı OFF olarak şekilde bırakılır. Authentication ise kimlik doğrulama durumunu kast ederken ON olacak şekilde düzenlenir. SMTP Username ise sunucunda kullanılan mail adres girişini gösterir. Kullanılan mail adresinin şifresi de SMTP Password kısmına girilir. Böylelikle tüm işlemler gerçekleşmiş olurken WordPress SMTP ayarları Save Settings kısmından kaydedilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

smtp ayarları

WordPress Mail Testi

Halihazırda bu şekilde tüm ayarlar bölümlerinin doldurulması tamamlanır. Ancak mail gönderimlerinin sorunsuz çalıştığı ya da iletişim formunun kullanılıp kullanılmadığının test edilmesi lazımdır. Bu amaçla en üst kısımda yer alan “Email Test” bölümünden ilk mail gönderimi gerçekleştirilir. Sayfaya girildikten sonra mail gönderimi şu şekildedir;

  • Sayfada var olan belirtilen kısma mail girişi yapılır.
  • Alt bölümde yer alan “Send Mail” butonuyla gönderim yapılır.
  • Sorunsuz bir şekilde mail gönderimi gerçekleştirilmesi lazımdır.
  • Maksimum 1 dakika içinde test maili gelmemesi halinde işlemler sırasında bir yerde hata yapıldığını gösterir. Bu amaçla sunucu mail firmasıyla iletişime geçilebilir.

WordPress SMTP Önemi

İletişim her web sitesinin ziyaretçilerle sorunsuz gerçekleştirmek isteyeceği bir durum olup ayarların problemsiz devam etmesi şarttır. Bu çerçevede WordPress SMTP ayarları sürecinde hangi mail adresi için hangi bilgilerin kullanılacağı da önemlidir. Gmail, hotmail, Yandex ya da hosting mail adresleri kullanımı olabilmektedir. Doğru kullanım olmaması adına yine hosting firması üzerinden işlemlere dair bilgi alınması gerekebilir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

SMTP Nedir?

SMTP kısaltması dilimizde Basit Posta Aktarım Protokolü anlamına gelmektedir. 3 aşamalı bir işlem modeli ile maillerin belirli bir adresten otomatik olarak alıcıya ulaştırılmasını sağlar.

SMTP Ne İşe Yarar?

SMTP genellikle web sitelerinde yer alan iletişim formları ile oluşturulan iletilerin daha önceden belirlenmiş olan mail adreslerine otomatik olarak iletilmesini ve bu sayede kullanıcı ile site sahibi arasında iletişim kurulmasını sağlar.

SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

SMTP ayarları kullanılacak olan alt yapıya göre değişiklik göstermektedir. Google mail servisleri için farklı, Yandex mail servisleri için farklı ayarlamalar gerekir. Bu konuda daha detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir