WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

WordPress spam yorumlar ile başınız dertte mi? Bu yazımızda sizlere spam yorumlar nasıl engellenir tüm detayları ile aktaracağız. Öncelikli olarak çok daha kolay bir kuruluma sahip olan Akismet eklentisi aracılığıyla işlemler yapılabilir. Bilindiği gibi okuyuculardan geri dönüşler almak önemli olurken kullanıcı etkileşimleri SEO yönünde olumlu katkı sağlar. Bununla birlikte sürekli spam mesajların oluşması ise arama motoru botları tarafından tespit edilir. Bu durum site kalitesini düşürürken otomatik yazılımlarla gönderiler oluşturulur. Arama motoru sıralamasına dahi olumsuz etki yapabilecek olmasından ötürü mutlak surette hemen spam yorumlar tespit edilmeli ve kaldırılmasına başlanmalıdır.

Akismet Eklentisi Spam Yorum Engeli

Halihazırda wordpress spam yorumlar engellenmesi amacıyla panel girişi yapılır. Yüklü eklentiler kısmından Akismet bulunur. Alttaki etkinleştir kutucuğu işaretlenerek kullanımına başlanır. Yanında anti-spam ifadesi de mevcut olurken yeşil renkli bir mesaj alınacaktır. Bu durum artık aktif kullanıma sahip olacağını gösterir. Akismet kullanımı için ise API Key gerekliliği söz konusudur. Alt bölümden API Anahtarı alın butonu üzerinden ilerleme gerçekleşir ve alım yapılır. Sonrasında ise Akismet hesabı oluşturulması istenir. Mail adresi, kullanıcı adı, şifre belirlenip tamamlanır. Gelişmiş Spam koruma kurumsal siteler için yapılabilirken GET Personal bölümünden ilerlemede yapılır. Sonrasında iletişim bilgileri belirtilen kısımlara yazılır ve API Key ile açılarak kullanılır. Bunun en önemlisi faydası ise olabilecek spam yorumlar doğrudan Spam klasörü içerisinde toplanacak. Böylelikle siteye bir zarar verebilmesinin önüne geçilecek. 15 günlük sürelerle bu spam dosyaları silinecek.

akismet wordpress spam yorumlar

Google ReCaptcha

WordPress paneli üzerinden gerçekleştirilen Akismet eklentisi kurulumu dışında da farklı seçenekler bulunur. Otomatik görsellerin oluşturulmasıyla kullanıcıların gerçek kişiler olduğunun tespit edilmesi sağlanarak yorumların spam olmadığını anlayan bir yöntemdir. Özellikle yazılımlar tarafından sık bir şekilde otomatik olarak oluşturulan spam yorumların ortaya çıkarılması adına ReCapthcha kullanılır. Yine panel üzerinden WordPress ReCaptcha Integration eklentisi yüklenerek işlemler şu şekilde yapılır;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress ID Nasıl Bulunur?

  • Ayarlar kısmından ReCaptcha açılır,
  • Kurulumu için Google aracılığıyla Site Key ve Secret Key Google Recaptcha admin sayfasına girilerek yönlendirme yapılır.
  • Buradan site kaydı gerçekleştirilir ve Label-Domain girişleri yapılarak Register denilir.
  • Site için anahtarlar oluşturulacak olup iki anahtarı da kopyalarak panel içindeki ayarlar kısmından eklentiye gelinir.
  • Connect bölümünden hem Site Key hem de Secret Key kısımlarına yapıştırma yapılır.
  • Var olan Comment Form ile de yorumlar için Recaptcha etkinleştirme yapılarak kaydedilir.

Otomatik Spam Engeli

Gerçekleştirilen iki farklı yöntem ile de WordPress spam yorumlar engellenir ve böylelikle site kalitesinden hiçbir şey kaybedilmemiş olur. Trafik yükseltilmesi ve daha organik kazanımlar alınması adına bu durumun önemi büyüktür. Rakip siteler tarafından da otomatik ve kalitesiz spam yorumların siteye gönderilebileceği unutulmamalıdır. Yorum satın alma süreçleri de yarardan çok zarar getirecek olup her türlü inorganik durumlardan kaçınılmalıdır.

Kolaylıkla oluşturulabilecek kaliteli bir site için ki kişisel ya da kurumsal olması fark etmez, wordpress spam yorumlar nasıl engellenir sorusuna iki ayrı yoldan cevap verilmiş oldu. İstediğiniz yöntemi kullanarak tüm otomatik yazılım yorumlarını tespit ederek sitenizden kaldırabilirsiniz. Olumsuz etkilerine hiçbir şekilde maruz kalmayabilirsiniz.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

Spam Yorum Nedir?

Spam yorum, yayınlamış olduğunuz içeriklerinize alakasız olacak şekilde yazılan ve genellikle içerisinde harici link barındıran yorum çeşididir. Çoğu zaman yorum botları tarafından sitelere eklenmektedir.

Spam Yorum Neden Engellenmelidir?

Spam yorumlar web sitelerinize içeriklerinize zarar vermektedir. Bu yorumlar ne kadar fazla olursa siteniz o kadar değer kaybeder. Ayrıca aşırı sayıda olacak olan yorumlar sitenizin yavaşlamasına da neden olur.

WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

WordPress içeriklerinize spam yorum gelmesini istemiyorsanız bu konuda hizmet vermekte olan çeşitli eklentiler vardır. Bunlardan en popüleri Aksimet eklentisidir. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir