WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Halihazırda WordPress SSL kurulumu nasıl yapılır sorusundan önce Secure Sockets Layer olarak açılımı yapılan SSL nedir sorusunun yanıtlanması gerekir. Bilgisayar ağı üzerinden kullanıcıların tam anlamıyla güvenli bir bağlantı yapabilmesi adına kullanılan şifrelenmiş bir protokoldür. İnternet tarayıcısı ile web sitesi arasında bağlantı güvenli olurken SSL teknolojisi günümüzde ilk akla gelenlerdir. Başta üyelik bilgileri, kimlik bilgileri ve ödeme bilgilerinin yabancı kişiler tarafından ele geçirilmesini önler, işlemlerin şifreli saklanmasını mümkün kılar. Peki, wordpress SSL kurulumu nasıl olur?

WordPress SSL Kurulum İşlemleri

Domain ve hosting hizmetlerinde SSL fırsatları oldukça önemli olurken bu durum firma seçimlerini de etkiler. Manuel olarak sizlerde kendi web siteniz için WordPress SSL kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu amaçla bu hizmetleri veren firma üzerinden SSL sertifikası satın alınır. Sonrasında var olan alan adı yani domain için aktif hale getirilmesi yapılır. WordPress paneli üzerinden açılacak oturumla Ayarlar bölümüne girilir. Genel kısmından WordPress URL adresi bölümüne HTTPS adresi girilir. Site adresi kısmı doldurulurken ardından değişiklikleri kaydet denir. İşlemlerin tamamlanması ve onaylanması akabinde yönlendirme yapılır. Apache kullanım durumunda .htaccess dosyasına kod eklenirken Nginx web sunucusu kullanımlarında ise config dosyasına kod yazılımı yapıldıktan sonra domain adı girilir.

Hem yönetim alanı hem de oturum açma sayfalarına da kolayca WordPress SSL kurulumu yapılmaktadır. Bu doğrultuda wp-config.php dosyasında yer alan SSL bölümü için yapılandırma yapılır. Kontrol panelindeki Genel kısımdan site adresinin HTTPS ön ekiyle değiştirilmesi şarttır.

wordpress ssl kurulumu

WordPress SSL Kurulumu Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok ayrıntıya sahip olmasıyla birlikte yapılacakların daha düzenli ve sorunsuz olması adına dikkat edilmesi gerekenler bilinmelidir. Unutulmamalıdır ki güvenilir bir site yaratma adına önemli olan SSL kurulumlarında hatalı işlemler büyük kayıpları beraberinde getirebilir. Süreç içerisinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

  • SSL kuruluma başlamadan önce mutlaka hosting girişiyle birlikte yedekleme yapılması önerilir.
  • Kurulum özelinde default yönlendirme HTTPS olacak şekilde yapılmalıdır.
  • Domain bölümüne HTTPS ile giriş yapılırken işlemlere dair sertifika alımları yapılması gereken ilk husustur.
  • Var olan hata durumlarına karşı ise SSL ile ilgili eklentiler kullanılarak çözümler denenmelidir.

WordPress SSL Kurulumu Eklentileri

Tüm iç eklentilerle birlikte taşınma durumlarına ilişkin kontroller son derece önemlidir. HTTPS taşınma ve bunlara ilişkin son kontrolleri gerçekleştirilmesi adına JitBit eklentisi kullanılabilir. Hatalı URL durumları tespit edilirken SSL özelinde yaşanabilecek problemlerin neler olduğu da görülecektir. Bununla birlikte SSL kurulumu sırasında ortaya çıkabilecek durumlara ilişkin tüm işlemlerle ilgili SSL İnsecure Content Fixer ve Better Search Replace eklentileri de alternatiflerdir.

Son derece önemli olan .htcaccess dosyasına dair işlemlerin otomatik gerçekleşmesi adına ise Really Simple SSL eklentisi kullanılmaktadır. Eklentinin aktif hale getirilmesiyle birlikte WordPress SSL kurulumu sonrasında Ayarlar kısmından tüm işlemler seçilerek otomatik yapılması sağlanır.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

SSL Nedir?

SSL, Security Socket Layer yani Güvenlik Giriş Katmanı anlamına gelen bir terimdir. Network işlemleri sırasında işisel gizlilik ve güvenilirlik sağlayan bir altyapıdır.

SSL Sertifikaları SEO Açısından Yararlı mı?

SSL Sertifikaları Google tarafından belirlenmiş arama motoru kriterleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle SSL sertifikalarına sahip web sitelerine Google öncelik tanır.

SSL Nasıl Kurulur?

SSL sertifikalarını ilk olarak sunucunuzdan temin edebilirsiniz. Sunucunuzdan temin edemediğiniz durumlarda blog yazımızda sizlere sunduğumuz yöntemleri uygulayarak çözüme ulaşabilirsiniz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir