WordPress Tema Kurulumu

WordPress Tema Kurulumu

Halihazırda son derece zengin WordPress tema düzenleme imkanları var olurken web sitesinin daha profesyonel veya ilgi çekici hale getirilmesi mümkündür. Bilindiği gibi kurumsal ya da kişisel web siteleri için birden fazla husus ön plana çıkar. SEO uyumluluğuna sahip olması adına tema belirlenmesi de en önemliler arasındadır. Binlerle ifade edilen ücretsiz ve Premium nitelikte WordPress tema seçimlerinden yararlanılabilir. Bunun için ise WordPress yönetici paneline girilmesi, bilgisayara tema indirmeleri yapılması, FTP erişimi ve Phpmyadmin girişi olması yeterlidir. WordPress tema kurulumu ve tüm detaylar işte burada.

WordPress Tema Kurulum Başlat Seçenekleri Neler?

  • WordPress Dizin Üzerinden Tema Kurulum
  • Manuel WordPress Tema Kurulum
  • FTP WordPress Tema Kurulum
  • Phpmyadmin WordPress Tema Kurulum

WordPress Tema Kurulum

Var olan web sitesi yönetici paneli üzerinden Görümün menüsünden Temalar açılır. Yüklü temalar görüntülenebilirken yeni ekle butonu üzerinden ise tema kurulumlarına başlanır. Diğer ücretsiz tema seçimleri söz konusu olurken WordPress hazır tema olanaklarına da göz atılmış olacaktır. Tema seçimleri sırasında özellik filtresi kullanılabilir. Bu sayede öne çıkan popüler temalar görülebilir. Renk, düzen, özellik ya da konusuna göre de temaların listelenmesi mümkün hale getirilebilir. Tamamen kullanıcıya kalmış şekilde yapılacak hamlelerle en iyi tema işlemleri de sonuçlanmış olur. Sonrasında kur denilerek etkinleştirme işlemlerine geçilir. Canlı ön izleme yapılarak temanın nasıl duracağı ve etkileri de görülmüş olur.

wordpress tema kurulumu

Manuel WordPress Tema Seçimi

Premium ya da diğer tema indirmeleri özelinde işlemlerin manuel yapılması, ZIP formatında indirmeyle sağlanır. Tema yükleme bu şekilde de belirlenmiş olanları özelinde seçimlerle gerçekleşir. FTP kullanımı yapılarak da wordpress tema kurulumu olabilmektedir. Var olan belirlenmiş tema dosyası, Public_html-wp-content-themes dosyası içerisine yüklenir.

WordPress Tema Özelleştirme

Yüklü olan wordpress tema düzenleme işlemleri Görünüm menüsünden Tema Düzenleyici kısmından gerçekleşir. Açılacak temayla ilgili işlemler, kayıp durumu olmadan yapılır. Düzenlemeler dosyalar üzerinden olmakla beraber HTML ile karıştırılmamalıdır. Tema üst bölümün düzenlenmesi adına header.php dosyası seçilir. Yorumlar kısmı için ise comments.php dosyasıyla değişiklikler sağlanır. Stil açısından ise stylesheet.css dosyası seçimi olmaktadır. Değişikliklerden önce yaratılacak alt tema sayesinde temanın önceki hali korunur. Böylelikle olası bir beğenmeme hali ya da siteye verilecek zarar durumlarına karşı önlem alınır. Herhangi olumsuz durumlarla uğraşmaya gerek kalmadan eski tema kullanımına geri dönülebilir. Buna ilişkin olarak WordPress tema değiştirme dosyaları hakkında da bilinmesi gerekenler vardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

WordPress Tema Dosyaları

Farklı wordpress hazır tema değişimleri adına dosyalar kullanılır. Bununla birlikte kod girişiyle dosyayı güncelle denilerek işlemler tamamlanır. Kontrol panelinde menü açarak imlecin altı bölüme kaydırılmasıyla özel yazı görülecektir. Kod yazımıyla işlemler çok daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Halihazırda wordpress tema kurulumu sonrasındaki işlemler istenildiği şekilde düzenlenebilir. Daha çarpıcı kazanımlar sağlanabilir.

Bilindiği gibi SEO uygunluğu bulunması, web sitesinin kalitesini de gösterir niteliklerdendir. Hemen her durumun buna uygun olması şarttır. Bu çerçevede yapılacak wordpress tema seçimleri de bundan geri kalmamaktadır. Kullanıcı odaklı daha sade bir tema her zaman için idealdir. Ayrıca arama motorları botları tarafından da her türlü sayfanın kolay algılanabilir olması, taramaların hızlı gerçekleştirilmesi adına da tema belirleyici öğedir. WordPress tema düzenleme yapılarak kod bilgisine sahip olunması çok büyük bir farkı da beraberinde getirir. Buna karşın internette kolaylıkla hazır kodlar bulunabilir. Ancak bu kod kullanımlarının hatalı olması durumunda çok büyük zararlar verilebilir. Ancak wordpress hazır tema seçimleri, var olan şablonların kullanımı ve hafif özelleştirme yapılmasının yeterliliği de sorun çıkmamasını sağlayacaktır. Bunların haricinde Advanced Code Editor eklentisi de yararlı olacaktır. Wpide ile de yine tema kodları gerçekleştirilebilir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Tema Nedir?

WordPress sitenizde ki temel görsel ayarlamaların bulunduğu şablonlara tema adı verilir. Her web sitesinde tema bulunmaktadır. WordPress sitelerinize istediğiniz temaları eklemeniz ve bu temalar üzerinden çalışmanız mümkündür.

WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress tema yüklemesi yapmak için ilk olarak Temalar sekmesinden “Tema Yükle” seçeneği ile istediğiniz temayı seçebilir ve yüklemeyi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress Tema Ücretli mi?

WordPress sitenize yüklemek istediğiniz temalar ücretsiz olarak tema kütüphanesinde yer almaktadır. Bunun haricinde internet üzerinden ücretli temalar edinebilir ya da kendi temanızı oluşturabilirsiniz.

Ücretli Temalar Nereden Alınabilir?

WordPress ücretli temalarını internet üzerinde hizmet sunmakta olan themeforest gibi uzman sitelerden elde edebilirsiniz.

.ZİP Temalar Nasıl Yüklenir?

WordPress temalar bölümü üzerinden Tema Yükle > Dosya yükle diyerek .zip klasörde bulunan temaları sitenize entegre edebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress'e iFrame Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress Tema Seçimi Nasıl Olmalıdır?

WordPress sitelerinin için kolay bir arayüze sahip, akışkan ve optimizasyon seçenekleri çok olan bir tema seçmelisiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir