WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress Tema Türkçeleştirme

Özellikle kurumsal sitelerde çok daha yaygın olmakla beraber küresel pazara hitap eden web sitelerde çok dilli kullanım söz konusu olurken WordPress Türkçe dil kullanımı da önemlidir. Bununla birlikte işlemlerin daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşmesi adına Türkçe gerekli olurken birden fazla dille hitap edilmesi de kaliteyi gösterir. Kolaylıkla WordPress Türkçe yapma olanağı vardır. Bununla beraber işlemlerin tamamı, yönetici paneli ve eklentiler üzerinde durumlarda da Türkçe dil giderek yaygın hale gelir. Peki, farklı diller özelinde de hangi eklentiler kullanılabilir? WordPress Tema Türkçeleştirme ile ilgili tüm detaylar.

WordPress Türkçe Çeviri

İngilizce olarak kullanımı söz konusu olmakla beraber isteyenler için WordPress Türkçe tema kurulumu hemen yapılabilir. Bunun için yüklü olan WordPress paneli üzerinden işlemler yapılması yeterlidir. Sol bölümde yer alan Ayarlar kısmından Genel bölümü açılır. Buradan site lisanı olarak Türkçe seçimi yapılabileceği gibi tarihler, yönergeler ve takım başlıkları da ayarlanmaktadır. Ancak bilindiği gibi her zaman için WordPress Türkçe işlemi bu kadar kolay olmayabilir. Bazı durumlarda site lisanı bölümü olmadığı görülürken bu amaçla dil değişikliği dosyanın indirilmesi tek çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, WordPress Türkçe indir nasıl yapılır?

WordPress Türkçe Dil Paketi

Her zaman olduğu gibi yapılacak bir indirme işlemi öncesinde mutlaka yedekleme alınmalıdır. Bu sayede WordPress sitesine dair herhangi bir kayıp yaşanmayacağı garanti altına alır. Sonrasında FTP üzerinden dil dosyası eklemesi yapılır.

wordpress tema türkçeleştirme

Türkçe Dil Ekleme

  • Türkçe dil klasörü indirme işlemi yapılır.
  • Bilgisayara indirilen zip dosyası açılır ve dosya içerisindekiler kopyalanır.
  • Masaüstünde olacak olan languages isimli dosya dururken FTP hesabına giriş yapılır.
  • FTP ile wp-content isimli dosya açılır ve masaüstünde yer alan languages klasörü bunun içine atılır.
  • Sonrasında site üzerinden yapılacak kontrolle Türkçe dilli kullanımına başlanabilir.

Yapılan bu işlem neticesinde WordPress paneli Türkçe kullanıma açılacaktır. Hiçbir aksi durum olmadan işlemlerin yapılmasıyla kullanıma açılacak olup site lisan ya da bir diğer anlamı ile çeviri dili eklemesi gelecektir. Ayarlar ve sonrasında Genel bölümünden kontrol edilebilir. Değişik herhangi bir şey olmaması durumunda bir kez daha languages dosyasının silinmesi ve işlemlerin yeniden başlatılması yapılabilir. Ayrıca site görsellerinde de İngilizce ifadelerin tamamı Türkçe olacaktır. Çok daha iyi bir deneyim sunmasının yanı sıra işlemler güven içinde yapılabilir. Halihazırda WordPress temaları zenginlik bakımından en iyisini sağlamaya devam ederken SEO özelinde de herhangi bir eksiklik olmayacağı söylenebilir. WordPress Tema Türkçeleştirme işlemini bu şekilde yapabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

WordPress Türkçe Kullanım Avantajları

Yapılacak çeşitli hususlar var olurken eklentilerin devamlı indirilmesi, kullanılması ve farklı SEO faaliyetleri de yoğunluğunu arttırır. Tüm bu hususların devamlı olarak yapılması da belirli bir tempoyu gerektirmektedir. İngilizce dil seçimi her ne kadar işlemlerin yapılmasında engel olmasa da çoğu durumda yavaşlatıcı bir sebeptir. Bundan dolayı hiçbir kayıp yaşamadan WordPress Türkçe kullanımına geçilebilir. Türkçe kullanım admin paneli üzerinde yer alan seçeneklerin daha iyi anlaşılabilmesi adına büyük avantaj sağlar. Doğrudan lisan değişikliği yapılmaması hallerinde indirmelerle dil kullanımı sağlanmaya devam etmektedir.

WordPress Dil Eklentisi

Bilindiği gibi WordPress altyapılı sitelerde SEO uyumluluk son derece büyük öneme sahiptir. Yapılacak işlemlerin tam anlamıyla doğru olması adına dil önemli bir unsur olurken farklı dil eklentileri de kullanılabilir. Türkçe ya da diğer dillerde de verilecek hizmet için ilk akla gelen eklenti Weglot olurken güvenilir çeviri hizmeti alınır. Bilindiği gibi bazı eklentiler manuel, bazıları ise otomatik çeviri yapmaktadır. SEO dostu dil eklentileri kullanarak çok farklı coğrafyalarda sitenin etkin kullanımını sağlayabilirsiniz.

Çok dilli bir SEO sitesi için Weglot akla gelirken 5 yıldızlı olması, hatasız çeviri yapması, ücretsiz versiyonu bulundurması da artı yönleri arasındadır. Bununla birlikte birçok eklenti ve temalarla uyum içindedir. Gerçek zamanlı çeviri ve özelleştirilebilir dil değiştirme tuşu vardır. Google otomatik çeviri hizmetini sunan GTranslate ise WordPress Türkçe yama dışında alternatifler isteyenler içindir. Bayraklı dil çubuğu, WooCommerce uyumluluğu ve var olan açılır liste stil ayarlarıyla tercih edilir. Polylang ya da Translate Press kullanımları da yine WordPress çok dilli siteler oluşturmak isteyenler için idealdir denilebilir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Türkçe Yapılabilir mi?

WordPress içerisinde birçok dil ile kullanılabilme imkanı sunan bir içerik yönetim sistemidir. Bu sayede ister Türkçe isternirse de başka dillerde kolaylıkla kullanılabilmektedir.

WordPress Türkçe Nasıl Yapılır?

WordPress Türkçe olarak internet sitesinden orjinal bir şekilde indirilebilmektedir. Ayrıca daha sonradan da dil ayarlarından Türkçe olarak ayarlama yapmak mümkündür. Bu konu hakkında ki detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

WordPress Türkçe Yapmak Ücretli mi?

WordPress ücretsiz olarak kurulabilen ve kullanılabilen bir uygulamadır. Bu nedenle kullanırken hiçbir ücret ödemesi yapmanız gerekmeyecektir.

WordPress Eklenti Nasıl Yüklenir?

WordPress siteleriniz için eklentileri, Sol admin panelinde yer alan eklentiler bölümünden yükleyebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress'e iFrame Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress Çoklu Dil Kullanılabilir mi?

WordPress web sitenizi gerekli eklentiler sayesinde çoklu dil olarak kullanabilirsiniz.

WordPress Menü Nasıl Oluşturulur?

WordPress siteleriniz için Görünüm > Menü bölümünden yeni menü oluşturabilir ya da düzenleme yapabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir