WordPress Video Ekleme

WordPress Video Ekleme

SEO uyumluluğu konusunda büyük emekler harcanan bir web sitesi için görseller kadar wordpress video ekleme durumları da avantajlar getirir. Kullanıcıların dikkatini çekmek, yeni ziyaretçilerin kazanılması adına video yerleştirmek oldukça önemli bir kazanımdır. Google özelinde de sıralamanın yükselmesi adına yardımcı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bundan dolayı yeterli kapasitenin var olması halinde mutlaka wordpress video kullanımlarına önem verilmelidir. Her zaman için içeriklerin bu şekilde oluşturulması ya da var olan videolarının sayısının arttırılması da zenginlik açısından tahmin edilemez imkanlar sunar. Peki, wordpress youtube video ekleme hangi yöntemlerle yapılabilir?

WordPress Youtube Eklentisi

Bilindiği gibi video denilince akla gelen ilk uygulama olan Youtube, milyonlarca içeriğiyle etkilidir. Youtube videolarının farklı yöntemler kullanarak sitede oynatılması sağlanabilir. Bu amaçla çok farklı seçenekler kullanılabilirken belirli aşamalara dikkat edilmesiyle işlemler hatasız bir şekilde tamamlanacaktır.

  • oEmbed Yöntemi İle Youtube Videoları

Herhangi bir siteden kaynak URL aracılığıyla video ve görsellerin eklenmesini sağlar. En pratik yol olarak söylenmesi yanlış olmayacağı gibi tüm web siteler için kullanışlıdır. Öncelikli olarak Youtube açılır, video seçilir ve URL kopyalaması yapılır. WordPress görsel editörü açılır ve URL yapıştırılır. Sonrasında belirtilen alan içine video otomatik olarak yerleştirilmiş olacaktır. Yayınla denilerek işlem tamamlanırken WordPress youtube video ekleme için rahatlıkla devamlı olarak bu yöntem kullanılabilir.

  • iFrame Yöntemi

Diğerinden farklı olarak videonun yazı ya da sayfa özelinde nasıl görüneceğinin belirlenmesini de sağlamasından ötürü kullanılmaktadır. Özelleştirme söz konusu olmakla beraber video özelinde işlemler paylaş tuşuyla başlar. Yerleştir denilerek iFrame kodların görünmesini sağlanacak. Bu işlem için ise videonun belirli bir süre izlemeye açılması lazımdır. Sonrasında kod kopyalanır ve WordPress görsel editöre gelerek mod değişimi yapılır. Görsel modun metin kodun dönüştürülmesi ve yerleştirme kodunun yapıştırılmasıyla sitede video oynatılabilecektir. WordPress kenar çubuğu özelinde işlemler yapılabilir. Görünüm-Özelleştir-Bileşenler bölümünden bir bileşen ekle denilerek video ekleme yapılır ve sonrasında kutuya youtube URL yapıştırmasıyla istenilen şekilde olması sağlanır. WordPress video ekleme özelinde otomatik yerleştirme sağlayan platformalar arasında Video, Daily Motion, Hulu, İnstagram, Spotify, Tumblr bulunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Wp-Admin Adresi Yolunu Değiştirme

wordpress video ekleme

WordPress Otomatik Video Oynatma

Yapılacak video yükleme süreçlerinde hosting kullanımı pek önerilmez. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ise sunucu özelinde çok ağır bir yükün oluşmasının önüne geçmektedir. Ayrıca çok daha hızlı bir şekilde videoların açılması için mutlaka bu şekilde URL kopyalama yolları denenmelidir. Çok daha fazla trafik alınacağı kesin olurken wordpress video eklentisi sayıları ise oldukça fazladır.

WordPress Video Eklentileri

Var olan WordPress video eklentileri arasında Video Embed & Thumbnail Generator harika bir seçimdir. Videoların yeniden boyutlandırılmasını sağlaması ve farklı oynatıcılar üzerinden sunabilmesi de ayrıcalıkları arasındadır. Ayrıca ARVE Advanced Responsive Video Embedder ile de video oynatılabilir. SEO açısından yararlı olmasından dolayı tercih edilen bir WordPress video eklentisi olmakla beraber açıklama, başlık, yüklenme tarihleri de gösterilir. Mobil duyarlı yapısından ötürü de çokça kullanılır. Youtube Embed ise özellikle uygulama üzerinden yapılacak video yerleştirmeler açısından değerlendirilmektedir. Oynatma listeleri oluşturulabilir, mobil uyumlu tema seçimleri de yapılabilmektedir. Dinamik video boyutlamanın desteklenmesi de wordpress video eklentileri kullanımları noktasında önemli bir farktır.

Web sitesinin çok daha değerli olması, trafik yoğunluğunun artması, etkileşimlerin alınması noktasında video desteği hayati öneme sahiptir. Çok küçük videolar bulundurulabileceği gibi temel anlamda farklı videoların devamlı kullanımları da içerik okumayı sevmeyenlerin ilgisini çekecektir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress’e Video Eklemek Mümkün mü?

WordPress sitenize ortam dosyaları yükelyerek içeriklerinizin daha canlı ve dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. İster resim isterseniz de videolar ekleyebilmektesiniz.

WordPress Video Eklenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

WordPress içeriklerinize video eklerken ilk olarak video boyutuna dikkat etmeniz gerekir. Video boyutu fazla ise sayfanızn açılma hızı ve sunucuda kapladığınız yer artabilecektir.

WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress video ekleme işlemleri tıpkı resim ekleme işlemleri gibidir. Ortam sekmesinden yükle diyerek videolarınızı rahatlık ile yükleyebilir, daha sonra içeriklerinizde kullanabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir