WordPress Yorumları Kapatma

WordPress Yorumları Kapatma

SEO uyumlu WordPress yorum ayarları oldukça basit kullanıma sahip olmasına karşın yine de bazı durumların bilinmesi gerekir. Özellikle yorumların SEO açısından fayda getireceği açıktır. İçeriklere ya da sayfalarda var olan diğer unsurlarla ilgili olan kullanıcı yorumları, sitenin yükselişini hızlandırır. Etkileşim yapılması noktasında da çeşitli eklentiler kullanılabilir. Ancak yorumlara izin ver seçeneği sonrasında gönderilere rastgele ve alakasız yorumların gelme ihtimali vardır. Spam bağlantıları kaynaklı durumlardan ötürü de site derecesinin düşüşüne neden olabilir. Dış tehditlere karşı sitenin korunması adına hemen WordPress yorum kapatma yapılabilir. Bu sayede arama motorları tarafından yapılan taramalarda sitenin kalitesinde düşüş yaşanmayacaktır. Peki, WordPress yorum kapatma yöntemleri nelerdir?

WordPress Yorumları Kapatma İşlemleri

Var olan WordPress sitesi yorumlarının kapatılması adına iki yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi panel üzerinden makale ayarlarının değiştirilmesidir. Diğerinde ise yorumlar üzerinde tüm ayarların denetimini sağlayan bir WordPress eklentisi indirilmesidir.

  • Panel Üzerinden WordPress Yorumları Kapatma

Yapılacak işlemler oldukça sade bir yapıda olup Ayarlar kısmından gerçekleşir. Sol bölümde bulunan Ayarlar içinden Tartışma bölümü açılır. “Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver” kutucuğunun işareti kaldırılır ve boş bırakılır. Sonrasında ise değişiklikler kaydedilir ve gelecek gönderilerdeki yorum seçeneği de kaldırılmış olur. Bu sayede içeriklerin altına tehlikeli spam olarak tanımlanan yorumların yapılması engellenmiş olur. Böyle bir durumun tespit edilmesi halinde yeni içeriklerin siteye zarar vermemesi adına hemen ayarlar kısmından bu işlem yapılmalıdır. Aksi durumda sitenin doğal olmayan yorumlar alması nedeniyle telafisi imkansız zararlara uğrayacağı açıktır.

wordpress yorumları kapatma

Yapılacak bu işlemin neticesinde yalnızca yeni içerikler için yorumlar kapatılmış olur. Ancak var olan makalelerin yorumlara kapalı olması için Yazılar kısmından Tüm Yazılar açılır. Burada yorumlar bölümünün karşısında izin ver kısmı görülecektir. Bu durumun tüm yazılar için izin verme olarak değiştirilmesiyle yorumlar var olan içerikler için de yapılmayacaktır. Bu işlemler neticesinde panel üzerinden WordPress yorum kapatma süreçleri tamamlanır. Ayrıca var olan yorumların çöpe taşınmasıyla da silinmesi sağlıklı olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

  • WordPress Yorum Kapatma Eklentileri

Çeşitli eklentiler indirilerek de WordPress yorum kapatma sağlanabilir. Halihazırda ilk olarak Disable Comments eklentisi vardır. Sitedeki tüm yorumların devre dışı kalmasını sağlar. Başta gönderiler olmak üzere sayfalar ve medya bölümündeki seçili öğelerin tamamının yorumlara kapatılmasını mümkün kılar. Hemen WordPress yorum eklentisi indirme işlemleri yapılabilirken bir başkası olan No Page Comment kullanım oranı da bir hayli yüksektir. Var olan site öğelerinin tamamında yorumların ikinci bir duruma kadar kapatılmasını yine imkan dahilinde tutan eklenti işlemleri de zahmetsizce yapılmaktadır.

WordPress Yorum Kapatma Avantajları

Zamandan tasarruf sağlanması, yorumlarla uğraşılmasının zor olması ve spam durumlarından kurtulma amacıyla WordPress yorumları kapatılır. Çeşitli siteler özelinde reklamların yapılabilme ihtimali de vardır. Yorumların olmamasıyla site sayfalarının daha hızlı yüklenebileceği görülürken daha az öğe bulunması da çok daha geniş imkanlar getirir. Ancak yine de WordPress yorum kapatma hali etkileşim durumunu olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı gerekli olmaması halinde yapılmaması önerilir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Yazılarımı Yorumlara Kapatabilir miyim?

WordPress üzerinden oluşturduğunuz içeriklerinizi yorumlara açmak sizlere etkileşim kazandırsa da spam yorumlara neden olabilir. İstemeniz durumunda yorumları kapatabilirsiniz.

WordPress Yorumlar Ne İşe Yarar?

WordPress yazılarınıza gelecek olan yorumlar sizlere etkileşim kazandırır. Bu etkileşim sayesinde sitenizin değeri yükselebilir ve bilinilirliği artabilir.

WordPress Yorumlar Nasıl Kapatılır?

Yorumları kapatmak için yazılarınızı oluşturma esnasında ya da yayımladıktan sonra
düzenleyebilirsiniz. Oluşturma sırasında sağ düzenleme bölgesinden yorumları kapat demeniz
gerekir. Diğer aşamalar için blog yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aksimet Nedir?

WordPress aksimet eklentisi, spam yorumlardan korunmak ve engellemek adına kullanılabilecek bir eklentidir.

Capchta Nedir?

Capcha, yorumlar bölümünde doğrulama gerçekleştirmek ve robotların yorum yapmasını engelleyecek olan bir eklentidir.

WordPress Yorumlarda Link Paylaşımı Zararlı mı?

WordPress içeriklerinizin yorum bölümünde yer alacak olan dış linklemeler, sitenizin otoritesinde ve SEO çalışmalarında olumsuz bir yere sahip olabilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir