Wp-Admin Adresi Yolunu Değiştirme

Wp-Admin Adresi Yolunu Değiştirme

Sitenizi bir nebze daha güvene almak için Wp-Admin adresinin yolunu değiştirme yöntemini kullanmak isteyebilirsiniz. Her gün 30 binin üzerinde WordPress sitesinin ele geçirildiğini düşündüğümüzde bu oldukça normal.

İki yöntem ile Wp-Admin yolunu değiştirebilirsiniz;

  • Htaccess Dosyasını Kullanarak,
  • Eklenti Kurarak

Eklentiler, kurması ve kullanması kolay olduğu için ilk tercih olurlar fakat sitenizde ne kadar eklenti olursa o kadar açık olma ihtimali olduğunu unutmamak gerek. Bu sebeple en güvenli yol htaccess düzenlemesidir.

Htaccess ile Wp-Admin Adresinin Yolunu Değiştirme

Htaccess dosyanızı açmanızın ardından aşağıdaki satırı kendinize göre düzenleyerek ekleyin ve kaydedin.

RewriteRule ^giris-adresi $ https://siteadi.com/wp-login.php [NC,L]

“giris-adresi” yazan kısma yönetici paneline girmek istediğiniz yolu belirtmeniz yeterli olacaktır. Kaydettiğiniz dosyayı FTP aracılığı ile geri yükleyin ve işlemi tamamlayın.

Eklenti ile WP-Admin Adresinin Yolunu Değiştirme

Dosyayla uğraşmak istemiyorsanız eklenti kurarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

  1. Yeni eklenti ekleme sayfasına gelin,
  2. WPS Hide Login eklentisini kurun,
  3. Kurulum tamamlandığında Etkinleştir butonuna tıklayın,
  4. Eklenti listeleme ekranına dönün,
  5. WPS Hide Login eklentisinin alt kısmında bulunan “settings” kısmına tıklayın,
  6. Bu ekranda yeni giriş yolunuzu girip değişiklikleri kaydet demeniz yeterli olcaktır.

WPS Hide Login eklentisinin yanı sıra bazı güvenlik sunan eklentiler WordPress admin adresinin yolunu değiştirme özelliğini beraberinde sunar. Eğer WordPress güvenliğini sağlayan bir eklentiniz var ise ayarlarından kontrol edebilirsiniz.

wp-admin değiştirme

Admin Panel Yolunu Değiştirmek Dışında Alınabilecek Önlemler

Sitenin itibarını korumak için çeşitli güvenlik yollarına başvuruyoruz. Bunlardan biri de Admin Panel yolunu değiştirmek. Fakat sitenize zarar verecek insanlar genelde Admin panele girmekle uğraşmaz. Panelden sitenizin yazılarını, kategorilerini silebilirken, ufak bir açık bularak tüm sitenizi silebilirler. Güvende olmak için aşağıdaki seçenekleri de uygulayabilirsiniz.

Hosting Seçimi: Sitenizde ne kadar önlem olursa olsun kullandığınız hosting yeteri kadar güvenli değilse emekleriniz boşa gidecektir. Hosting seçerken mutlaka güvenilir ve bilinen firmaları tercih edin. Bu adımda paradan kaçmamaya çalışın. Eğer imkanınız var ise kendinize ait bir fiziksel sunucu kiralayarak hem daha fazla güvende olabilir hem de daha iyi performans alabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama ve Kanalları

Gerekli Güncellemeler: WordPress kullananların çoğu bir sürü eklenti kurarak sitesini güzelleştirmeye çalışır. Fakat her eklenti kendi içinde açık bırakabilir. Eklentilerinizi ve temalarınızı yeni sürüm çıktığında mutlaka güncelleyin. Yapımcılar genellikle performans güncellemesi yapsa da bazen hata düzeltmesi de yapıyor.

Günlük Yedekleme: Yazılımların, özellikle WordPress gibi herkesin kolayca ulaşabileceği yazılımların açıklarını bulmak çok zor değil. Günlük olarak yedek almayı unutmayın. Herhangi bir durumda sisteminizi geri yükleyerek zararınızı az da olsa giderebilirsiniz. Eğer E-Ticaret sitesi yönetiyorsanız süreyi biraz daha kısaltabilirsiniz (saatlik, 6 saatlik ve benzeri).

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Admin Yolu Nedir?

WordPress admin yolu, wordpress sitelerinizin admin panellerine ulaşmanız için kullanmanız gereken linktir.

Admin Yolu Değiştirmek Neden Gerekli?

WordPress sitelerinize ait olan admin yolları site yönetimine ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Klasik ve basit admin yolları web sitenizin saldırı almasını kolaylaştırır.

WordPress Admin Yolu Nasıl Değiştirilir?

WordPress admin yolunu değiştirmek için tasarlanmış olan eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentiler ile kendi sitenize özel admin yolları oluşturabilirsiniz

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 22 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir