Yaban Mersini Faydaları

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini faydaları nelerdir? Bazı yörelerde keçi yemişi ya da daha farklı bir ifadeyle ayıüzümü olarak da bilinen yaban mersini halihazırda son yıllarda popüler olmuştur. Aktarlarda kolaylıkla bulunabilirken hem gıda hem de ilaç sektöründe kullanıldığı bilinir. Dondurmaların içerisinde pasta veya keklerde kullanılan yaban mersini faydaları oldukça fazladır. Bununla birlikte baharatlarda da görülürken yaban mersiniyle reçeller hazırlanır. Serin havaya sahip dağlık bölgelerde yaban mersini ağacı yetişirken ülkemizde de yetiştiği bilinmektedir. Doğu Akdeniz adresi olurken elverişli iklimden ötürü Kayalık Dağları boyunca yaban mersinleri vardır.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Taze meyve olarak rahatlıkla kullanılabilecek yaban mersini kurusu da yenilmektedir. Ayrıca meyve suyu olarak da tüketilir. Yapraklarıyla yaban mersini çayı da hemen hızlı bir şekilde hazırlanabilir. Suda kaynatılmasıyla sıcak şekilde tüketilir. Bunların haricinde yaban mersini reçeli de kahvaltıların vazgeçilmezleri arasındadır. Kek ya da pasta olarak da yaban mersini faydaları ortaya çıkarılabilir. Oldukça lezzetli tada sahip olmasına karşın davetliler için hazırlanmış tabaklarda dekoratif unsur olarak da az bir şekilde bulundurulmaktadır.

Sunuş öncesinde mutlaka iyi bir şekilde yıkanması gereklidir. Sonrasında meyvelerin yanında ikram edilebilir. Dilimleyerek hazırlanan unlu mamuller içerisine de az miktarda konulabilir. Son yıllarda yaban mersinli kek tarifi ya da yaban mersin aromalı pastalar oldukça revaçtadır. İlgi çekici marmelatlar hazırlanabilir, glutensiz yaban mersinli muffin çıkarılabilir.

yaban mersini faydaları

Yaban Mersini Ne Kadar Yenmeli?

Farklı çeşitleri var olmakla birlikte günlük belirli miktarda yaban mersini tüketilmesi gerekir. Aksi durumda çeşitli böbrek hastalıklarına yakalanabileceği unutulmamalıdır. Mide spazm durumları bakımından da yararlı olmayacaktır. Büyük marketlerde meyve-sebze reyonundan temin edilirken aktarlarda da satılmaktadır. Bir avuç olarak kullanımı yeterli gelecektir. Kalp, beyin gibi ciddi organlara etki etmesinden dolayı kişinin aşırı kaçması halinde telafisi imkansız sorunlara neden olunabilir.

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

  • Diyabetin etkilerini azaltarak kan şekerini düzenleme noktasında yararlıdır.
  • Damar tıkanıklığı hallerinde temizlik için önleyici etkisi vardır.
  • Gözlerde yaşanan bozukluk, ağrı durumlarında da olumlu etkisi bulunur.
  • Birçok farklı nedenle oluşabilecek sorunlara karşı doğal antidepresan olduğu da bilinmektedir.
  • Beynin sağlıklı çalışması noktasında hafızayı güçlendirici etkisi de bulunmaktadır.
  • Lifli bir besin olması ise tokluk hissini ortaya çıkarırken hızlı zayıflamak isteyenler için bir rol oynar.
  • Tüm idrar yolu problemlerinin aşılması noktasında da kullanılabilir.
  • Uykusuzluk sorunlarına sahip olunduğu zamanlarda da tüketilebilir.

Yaban Mersini Zararları Nelerdir?

Çok aşırı kullanılmadığı sürece yaban mersini zararları ortaya çıkmamaktadır. Ancak burada her zaman ki belirli doz kullanımları vardır. Çok fazla tüketilmesiyle safra kesesi rahatsızlığı yaşanabileceği unutulmamalıdır. Buna ilave olarak böbreklerde birtakım hastalıkların başlangıcı da fazla yaban mersini tüketimi olmaktadır. Ayrıca alerjik reaksiyonlar görülebilir. Şeker sorunu bulunan ya da ilaç kullanan kişilerin tüketmeden önce doktora danışması da çok daha isabetli olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Yaban Mersini Nedir?

Yaban mersini genellikle ılıman iklimlerde yetişen alçak boylu ve üzümler grubunda yer alan bir bitkidir. Dünyanın çoğu ülkesinde aktif olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizde de yabani bir şekilde bulunabilmekte ve yetiştirilebilmektedir.

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini,  kan şekerini düzenlemesiyle, idrar yollarında ki iltihapları temizlemesiyle bilinmektedir. Beyin sağlığına faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Yaban Mersini Nerelerde Bulunur?

Yaban mersini, ülkemizde paketler halinde market raflarında satılmaktadır. Ayrıca yaban mersini içeren ürünlerde tüketiciye sıkça sunulmaktadır.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilmelidir?

Yaban mersini genellike tatlıların süslenmesinde kullanılır. Ayrıca taze meyve şeklinde de kullanımı çok yaygındır.

Yaban Mersini Nerede Üretilir?

Yaban mevsimi ılık iklimlerde üretilmekte olan bir bitkidir. Ülkemizde akdeniz ve ege bölgelerinde yaygın şekilde üretilmektedir.

Yaban Mersini Suyu İçilir mi?

Yaban mersini temelde bir meyve olduğu için özünün içilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Çok faydalıdır. Tüketimi tavsiye edilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir