Yağız İsminin Anlamı

Yağız İsminin Anlamı

Yağız isminin anlamı Türk tarihinin çok eskilerine kadar dayanmaktadır. Kelime olarak Türkçe kökenli olan isim erkeklerde kullanılmaktadır. Yiğit, güçlü ve yapılı erkeklere bu isim verilmektedir. Kuran-ı Kerim’de geçmeyen isimlerden birisidir. İsmin rengi mavidir. Farklı şekillerde yorumlanabilen bu isim ülkemizde seyrek de olsa kullanılmaktadır.

Yağız İsminin Sözlük Anlamı

Yağız isminin sözlük anlamı farklı bazı terimlerle de yer almaktadır. Bu isme karşı ilgi son yıllarda artarak devam etmektedir. Bunda sözlük anlamının da etkisi vardır.

 • Doru
 • Yiğit
 • Esmer
 • Kara renkli, esmer tenli
 • İnatçı, huysuz ve ters
 • Güzel
 • Bakımlı hayvan anlamına da gelmektedir.

Yağız İsminin İstatistikleri

Yağız ismin istatistikleri ortaya farklı sonuçlar getirmektedir. Ülkemizde kullanılan isimlerin sıralamasında bu isim 1000. sırada gelmektedir. Ülkemizde bu isme sahip yaklaşık 24 bin erkek bulunmaktadır. İstanbul’da sadece bu isme sahip 4 bin kişi bulunmaktadır. Bu isimden her 3301 kişide bir kullanılmaktadır. Bu isminde bulunan harfleri alfabetik sıralamaya göre numara verilip toplandığı zaman toplam 78 yapmaktadır.

Y:28 + A:1 + Ğ:9 + I:11 + Z:29 = 78

yağız isminin anlamı

Yağız İsminin Harf Analizi

Yağız isminde toplam 5 harf bulunmaktadır. Bu harfler isime göre analiz yapıldığında ortaya çok farklı sonuçlar çıkmaktadır. Harf anlamlarına göre Yağız isminin anlamı birbirini tamamlandığı düşünülmektedir. Bu nedenlerden ötürü bu isme olan ilgi giderek büyük bir artış göstermektedir. Bunun yanında ismin çok farklı özellikleri, kullanım yerleri bulunmaktadır.

 • Y: Geçmişte yaşanılanları unutmayan, kinci ve güçlü karaktere sahip insan anlamına gelmektedir.
 • A: Olayları hızlı bir şekilde algılayan, mantığı güçlü bir insandır.
 • Ğ: Gücü elinde bulundurmayı seven, inatçı ve güç için her şeyi yapabilen insandır.
 • I: Duygusal yönü çok ağırdır. Hassan bünyesi nedeniyle hemen kırılır ve incinebilir.
 • Z: Eğitim konusunda çok çalışkandır, bilimsel faaliyetleri ve kitapları okumayı sever.

Yağız İsminin Özellikleri

Yağız isminin temel özellikleri arasında özgürlük, liderlik vasfı ve entelektüel kimlikleri öne çıkmaktadır. Kendilerine has hayat görüşleri olur, parasal yatırımlar konusunda doğru kararlar vermeleri ile bilinirler. Hayatlarına bir sistem içerisinde yaşamayı severler. Hayatta ki sorunları çok fazla dert etmezler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Yağız ismine benzer olan isimler arasında Yağın, Yağan, Yağızboğa, Yağızer, Yağızkurt gibi isimler bulunmaktadır. Yağızlı adında bir ilçe, Yağızça, Yağızoymak, Yağızköy adında köyler bulunmaktadır. Yağız Abadan, Yağız Göktuğ Taşbulak adında ünlü futbolcular bulunmaktadır. İslam dinine göre bir erkeğe verilmesinde sıkıntı bulunmamaktadır.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yağız İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Yağız ismi çok popüler bir isim olmasa da günümüzde sıkça rastladığımız bir isimdir. Bu isimde ki ünlüler ise; Yağız Abadan, Yağız Göktuğ Taşbulak olarak sayılabilir.

Yağız Ne Demekir?

Yağız ismi; Ayçın, ay gibi, aya benzer manalarına gelmektedir. Ayrıca yiğit kişi anlamlarına da gelmektedir.

Yağız İsmi Caiz mi?

Yağız ismi din alimleri tarafından incelendiğinde çocuklara koyulması anlamında herhangi bir sakınca içeren isim değildir. Bu nedenle koyulmasında herhangi bir sakınca olmayacaktır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir