Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Nedir?

Web analiz araçlarından bir tanesi olan Yandex Metrica nedir sorusuna detaylı yanıt verip kurulum ve kullanım durumlarına ilişkin bilgileri size sunacağız. Yandex arama motoru aracı olmakla birlikte, istatistiklerin elde edilmesi sonrasında detaylı şekilde incelemelerinin yapılmasını sağlar. Özellikle sisteme entegre edilmiş yapısıyla dikkatleri çekerken hemen her Yandex hizmeti alan webmaster tarafından da kullanılagelir. Siteyi ziyaret eden kullanıcıların neler yaptıkları, hangi sayfalarda bulundukları, nasıl işlemler gerçekleştirdikleri görülebilir. Kullanıcı portföyü oluşturulmasına dahi yardımcı olurken bilhassa E-ticaret sitelerince daha sık yararlanılır.

Metrica Nasıl Kullanılır?

Öncelikli olarak Yandex hesabı açılması gerekli olurken bunun sonrasında kullanımı olacaktır. Kayıt kısmından belirtilen alanların doldurulması ve onaylanmasıyla hemen hesap sahibi olunabilir. Ardından Yandex Metrica kurulumu başlatılır. Dakikalar içerisinde yükleme tamamlanırken ilk olarak sayaç kurulumuyla işlemlere başlanır. Halihazırda sayaç ekleme sayfasında mevcut olan bilgiler doldurulmalıdır. Sayaç adı kısmına istenilen isim verilebilir. Hemen altında ise site adresi bölümü vardır. Eksiksiz bir şekilde sitenin adresi yazılmalıdır. Ek adresler kısmı mevcut olup sadece belirtilen adreslerden gelen verileri kabul et işaretlenir. Bunun sonrasında saat dilimi ayarlanır. Coğrafi konuma göre yapıldıktan sonra aşağıdaki oturum kaydı, kaydırma haritası ve form analizi bölümündeki kutucuk aktif hale getirilmelidir. Ardından şartların kabul edilmesiyle birlikte sayaç kurulumu tamamlanır. Bölümün tamamlanmasıyla Yandex Metrica kod gönderimi gerçekleşir. Bu sitedeki header bölümüne eklenir. WordPress sitelerde header.php içerisine ekleme yapılarak işlemler gerçekleşir. Sonrasında ise Yandex Metrica sitede aktif bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Genel Özellikleri Nelerdir?

Var olan yükleme ve kurulum sonrasında nasıl kullanılır yanıtlanır. Çeşitli avantajlara sahip olunması adına önerilirken e-ticaret sitelerinin veri trafiğinin kontrol edilmesi noktasında da faydalıdır. Hedef kitleye yönelik bilgilere kolay erişim sağlanmasıyla stratejiler buna göre oluşturulur. Özellikleri ise şu şekilde listelenir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Web sitelerin genel veri analizlerinin yapılmasına öncülük eder.
  • Ziyaretçi hareketleri ve dönüşüm oranlarıyla ilgili doğru hesaplamalar yapar.
  • Ücretsiz olup ısı haritası ve Webvisor özellikleri de kullanılır.
  • Hangi alanlarda ve bölümlerde daha fazla tıklama yapıldığı, hareketlerin durumu ve seçimler görülür.
  • Alışveriş süreçleri an be an takip edilerek kullanıcıların istekleri ve arayışları belirlenir.
  • Kullanıcı trafiği kayıt altına alınıp daha yoğun olması adına neler yapılması gerektiği de bilinir.
yandex metrica analiz

Kullanımıyla Gelen Kazanımlar Neler?

Gerek veri depolama gerek trafik analizler işlemlerinin tamamı için Yandex Metrica kullanılırken hem sınırsız hem de süresizdir. Gerçek zamana uygun veriler ışığında hangi durumlara ilişkin ne gibi sonuçların alındığı raporlanır. Özellikle ziyaretçilerin sitedeki davranışları hakkında bilgi sahibi olma amacıyla kullanılır. Bu noktada tahminlerin ötesinde kazanımlar elde edilir. Sitenin her anlamda yeniden şekillenmesi ve düzenlenmesi noktasında da bu veriler kullanılır. Reklam stratejilerinin oluşturulması, kampanyaların hazırlanması ya da ürün-hizmetlerin ne gibi bir şekilde çeşitlenmesi de yine bu verilerle olacaktır. Daha düzenli bir performans analiziyle hızlı bir şekilde sitenin yükselmesi adına kullanımı söz konusudur.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yandex Metrica Ne Demektir?

Yandex metrica, web sitelerine gelen ziyaretçilerin verileri ışığında analizler sunan ve bu konuda raporlar hazırlayabilen bir analiz aracıdır.

Yandex Metrica Ücretli mi?

Yandex metrica tamamen ücretsiz olarak hizmet sunmakta olan bir analiz servisidir. Google analytics gibi hiçbir ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

Yandex Metrica Hangi Sitelerde Kullanılabilir?

Yandex metrica tüm web sitelerinde kullanılabilecek özelliklere sahiptir. İster blog siteniz olsun, ister e-ticaret siteniz olsun sizlere her türlü veriyi analiz eder.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir