Yandex Webmaster Site Ekleme

Yandex Webmaster Site Ekleme

Google ile rekabetine tam gaz devam eden Yandex webmaster özelinde de birçok hususu ücretsiz bir şekilde sağlamaya devam ediyor. Rus merkezli arama motorunun kurumsa mail ve diğer eklentilerinin yanında hemen her site sahibi tarafından kullanılabilir olan Yandex webmaster tools kullanımı oldukça pratiktir. Birçok avantajın aynı anda sunulması, tüm süreçlerin yönetilebilmesi ve çok daha profesyonel bir site oluşturulması için tercih edilebilir. Sizlerde sitenizi çok daha yüksek bir kalite standardını çıkarmak isterseniz hemen Yandex kayıt işlemi sonrasında webmaster kullanımına başlayabilirsiniz. Peki, webmaster ile Yandex neler sunuyor?

Yandex Webmaster Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse Yandex Webmaster siteyi ziyaret eden kullanıcılara dair tüm davranışların gözlemlenmesini sağlıyor. Tüm site işleyişlerinin kontrolü söz konusu olurken getireceği yeniliklerle çok daha cazip olması da mümkündür. Kullanıcıların sitede yaptığı tüm fare hareketleri gözlemlenebilir, hangi anahtar kelimeler sayesinde sitenin ziyaret edildiğine bakılabilir. Bunların haricinde sitede var olabilecek hatalı durumlarla ilgili verilere kolay ulaşılması da avantajları arasındadır. Sizlerde Yandex site ekleme yaparak tüm bu özelliklerden yararlanabilirsiniz. Hizmetin kullanımı için ise mutlaka öncelikli olarak Yandex hesabı açılmalıdır. Ücretsiz bir şekilde birkaç dakika içinde yapılacak işlemlerle hesap kullanımına başlanır. Sonrasında ise kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılır. Ardından Yandex site ekleme işlemlerine başlanır.

yandex webmaster

Yandex Site Ekleme İşlemleri

Yandex hesabına sahip olunmasıyla birlikte hemen webmaster işlemleri yapılabilir. Öncelikli olarak site ekleme için orta-üst bölümde yer alan + bölümüne tıklanır. My Sites sayfasında hangi siteler için webmaster hizmeti alındığı görülmektedir. Aşağıda buna dair listeleme söz konusu olurken Yandex site ekle hesap sahipleri tarafından kolaylıkla yapılır. Ekleme için site adresi uzantılı bir şekilde girilir. Sonrasında ekleme bölümüne tıklanır. Sitenin gerçekte kişiye ait olduğunun önemi ise büyüktür. Buna dair dört farklı doğrulama süreci başlatılır. Yandex bu doğrulamaların sonucunda sitenin gerçekten kişiye ait olduğunu kodlar. Bunlar sırasıyla Meta Tag, HTML File, DNS Record ve Whois olmakla birlikte süreçlerin tahmin edilenden kısa sürdüğünü söylemek de yanlış olmayacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Ads

Doğrulama işlemleri özelinde HTML seçimleri çok fazla olurken HTML file için .html uzantılı dosya seçimi yapılır. Var olan bu dosya bilgisayara indirildikten sonra FTP üzerinden sitenin ana dizinine gönderilmektedir. Sonrasında Yandex sitesi üzerinden en alt sağ kısımda yer alan HTML için geçerli olan Check kısmına tıklanır. Kontrol yapılarak doğrulama tamamlanır. Sonrasında sitemap dosyasının ve aynı zamanda gerekli olan Robots.txt dosyasının eklenmesiyle süreç noktalanır.

Yandex Site Ekle Aşamaları

  • Kullanıcı adı ve şifre seçimiyle beraber Yandex hesabı açılır
  • Yandex hesabı aracılığıyla webmaster bölümüne girilir.
  • İlgili sitenin eklenmesi ve sonrasında doğrulama işlemlerinin yapılması sağlanır.
  • Siteye dair tüm hususların kontrol edilmesine başlanır ve süreçler devam ettirilir.

Yandex Webmaster Neler Sunar?

  • İndeksleme sırasında var olabilecek hataların bildirimi
  • Hangi sayfalar arama dizinine girdi bildirimi
  • Siteye bağlantı verme durumları, hangi sayfaların bağlantıya sahip olduğu
  • Kullanıcıların hangi sorgulamalar yaparak siteye giriş yaptığı bildirimi   
  •  Sitenin virüs ve spamlara karşı korumalı yapısı
  • Sitenin görünümün daha iyi hale getirilmesi gibi konularda önemli bir yardımcıdır.

Yandex Webmaster Avantajları

Bilindiği gibi sitelerin çok daha hızlı büyümeleri için arama motorlarıyla uyum içinde olması gereklidir. Google sonrasında en çok rağbet gören arama motoru konumundaki Yandex webmaster tools kullanımı bu açıdan önemlidir. Siteye gelecek ziyaretçilerin tüm durumlarına bakılabilmesi, sitede neler yaptıklarının görülmesi sonucunda ortaya eksiklikler çıkarılır. Farklı eklentilerle bunlar tamamlanabilir. Ayrıca sorun ve hataların çok daha hızlı bir şekilde tespiti noktasında da webmaster oldukça işlevseldir. Beklenmedik problemlerin önüne geçilmesi adına kullanımı şarttır.

SEO Destek kategorisi yazılarımız ile Google’da sitenizi en üst sıraya taşıyın!

Yandex Webmaster Nedir?

Webmaster Tools websitenizin nasıl dizinlendiği hakkında bilgi vermekte olan bir sistemdir. Yandex’e websiteniz hakkında bilgi vermenizi sağlar. Bu sayede arama motorunda daha kolay şekilde çıkabilirsiniz.

Yandex Webmaster Ne İşe Yarar?

Webmaster Tools, Google Dizin ile aynı sisteme sahip be aynı amaçları hedefleyen bir sistemdir. Websitenizin arama motorlarında daha çok çıkmasını ve sitenizin dizinde görülmesini sağlar. Sizlere kullanım açısından kolaylıklar sunar.

Webmaster Tools Kullanmak Neden Önemli?

Webmaster Tools kullanmak sitenizin yandex üzerinde ki aramalarda çıkmasını daha kolay bir hale getirir. Yandexi kullanan kişi sayısını göz önünde bulundurduğumuzda bu durum çok büyük önem arz eder. Rakipleriniz yandex üzerinde yokken sizler sıralamada hızlıca yükselebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SEO Teknikleri

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir