Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Teknoloji ile birlikte doğru orantılı olarak her geçen gün karşımıza çıkmaya devam eden yapay zekâ son zamanların en sık konuşulan konuları arasında bulunmaktadır. Yapay zekânın insanlara kolaylık sağlayacağını düşünenler de bulunurken, insan gücünü azaltarak, insanlara sıkıntı çıkartacağını düşünenler de bulunmaktadır. Peki, gerçekten yapay zeka nedir? Faydaları ve yararları nelerdir? Bizler de bu noktada yapay zekâ hakkında merak edilenleri sizler için açıklıyoruz.

Yapay zekâ kısaca “AL” olarak ifade edilmektedir. Bilgisayar kontrolünde olan cihazların, kendini geliştirebilmesi, mantık yürütebilmesi hareket ve konuşma gibi pek çok yeteneği sergileyebilmesini sağlayan sistem yapay zekâ olarak adlandırılmaktadır. Yapay zekâ nedir kısaca bilgi vermek gerekirse, bu şekilde bilgi verilebilir. (Vikipedi)

Yapay Zekâ Nerelerde Uygulanmaktadır?

Yapay zekânın çeşitli uygulama alanları bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber, uygulama alanları her geçen gün daha fazla karşımız çıkmaktadır. Kullanım alanlarının artması bazılarını sevindirirken, bazılarını korkutmaktadır. Yapay zekâ kullanım alanları şu şekildedir:

 1. Doğal dilleri işleme
 2. Görüntü işleme
 3. Ses işleme ve tanıma
 4. Muhakeme yeteneği

Doğal dilleri işleme: doğal dilerin pek çok alt başlığı bulunmaktadır. Konu ile ilgili şunu örneklendirebiliriz: Google gibi gelişmiş arama motorlarında yanlış yazıldığında “Bunu mu demek istediniz?” şeklinde bir cevap çıkabilmektedir. Bu da arama algoritmaların geliştiğini göstermektedir.

yapay zeka nedir

Görüntü işleme: Görüntülü işleme sistemi hayatımızın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, sürücüsüz olan araçların kazasız ve sıkıntısız bir sürüş deneyimi için iyi olarak etraflarını kontrol edebilmeleri ve algılayabilmeleri gerekmektedir.

Ses işleme ve tanıma: bu teknoloji her geçen gün kendini yenilemektedir. Artık yapay zekâlar, sesi anlayabilir, tanıyabilir, işleyebiliyor ve ona göre de cevap verebiliyorlar. Bilgisayarların tuşlara bastığımızda bile ne istediğimizi algılayabilmesi, çok zor bir işlemken, sesin algılanıp dönüştürülmesi daha zor bir işlemdir.

Muhakeme yeteneği: Muhakemenin kelime anlamı olarak yargılama şeklinde tanımlandığını söyleyebiliriz. Oluşturulan bu yapay zekâlar en mantıklı kararları vermektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Call To Action (CTA) Nedir?

Yapay Zekâ Filmleri

Yapay zekâ konunda pek çok yapay zekâ filmleri bulunmaktadır. Bu filmler, çekildiği yıllara göre sürekli olarak kendilerini geliştirmektedir. İşte geçmişten günümüze en iyi yapay zekâ film ürünleri:

 • Her (2013)
 • Ex Machina (2014)
 • Artificial Intelligence: Al (2001)
 • S1m0ne (2002)
 • I, Robot (2004)
 • Chappie (2015)
 • Moon (2009)
 • Bicentennial Man (1999)
 • Robot – Frank (2012)
 • Wall-e (2008)

Yapay zeka nedir tüm detaylar ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Yapay Zeka Ne Demektir?

Yapay zeka teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte Dünya çapında gelişmeye başlayan, yazılımsal ve donanımsal teknoloji ile birlikte, teknolojik cihazların insan özelliklerine daha yakın bir hale getirilmesini amaçlayan bir teknoloji dalıdır.

Yapay Zeka Ne İşe Yarar?

Yapay zeka, cihazların kendi yazılımları sayesinde basit işlemleri komutsuz yapabilmesi, mantık yürütmesi, konuşması ve algılarının kuvvetlenmesi gibi teknolojik donanımlara ve yazılımlara kavuşmasını amaçlar.

Yapay Zeka Zararlı mı?

Yapay zeka, gelebielceği düşünülen konum itibari ile tartışmalara yol açan bir teknolojidir. Şuan için insan hayatını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Ancak gün geçtikçe daha fazla gelişmesi ve boyutlarının büyümesi sonrasında, kafalarda soru işareti bırakmaktadır.

Google Yapay Zeka Kullanıyor mu?

Google özellikle arama motoru sonuçlarında daha iyi hizmet verebilmek adına kendi geliştirdiği yapay zekaları kullanmaktadır.

Yapay Zeka Gelecek Vaat Ediyor mu?

Yapay zeka teknolojileri geleceğin en parlak teknolojileri arasında gösterilmektedir. Geleceğe yön vereceği ve insan hayatına doğrudan etki edeceği düşünülmektedir.

Yapay Zeka Nasıl Geliştirilir?

Yapay zeka teknolojileri web geliştiricileri tarafından oluşturulmaktadır. Özel bir alan olan yapay zeka üzerinde çalışmak için üst düzey kod bilgisine sahip olmak gerekmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir