Yapılandırılmış Veri

Yapılandırılmış Veri

Algoritmaya bağlı teknolojik gelişmelerin yeri giderek önem kazanırken SEO süreçlerinde Schema olarak da ifade edilen yapılandırılmış veri süreçleri çokça kullanılır. Herhangi bir web sayfası hakkında açık ipuçları kullanılmasıyla yoluyla olurken böylelikle sayfa bilgilendirilmesi yapılır. Bunun temel sebebi ise sayfa içeriğinin sınıflandırılmasıdır. Verilerin arama motorları açısından ne anlama geldiğini kodlama olarak da ifade edilmesinde sakınca yoktur. Hemen her internete sayfası için yapılabilir olurken kalıcılık açısından önemi büyüktür.

Google Structured Data Nedir?

Kullanımı söz konusu olan yapısal veri test aracı ile işlemler yapılır. Manuel olarak da yapılması mümkün olsa da kendi kod bilgisinin yazılması daha uğraştırıcıdır. Bununla beraber hangi veri türü için geçerli olduğu tanımlanır ve veri işaretleme gerçekleşir. İşlemler çok kolay şekilde gerçekleşirken filmler, kitaplar ya da makale içerikleri içinde aynı durumdur. Farklı formatlar mevcut olduğu gibi Google kolay veri işaretlemesi yapılabilmesi amacıyla Structured Data Markup Helper isimli aracı devreye sokmuştur. Var olan kod yapılarında firma bilgileri güncellenir ve JSon kodu oluşturulur. İlgili sayfanın head kısmına bu kodun eklenmesiyle birlikte süreç tamamlanır.

Schema.org Nedir, Ne İşe Yarar?

Başta Google olmak üzere Bing, Yandex ve Yahoo ile ortak kurulan bir site olan Schema.org kısaca yapılandırılmış veri destekleyicisidir. Arama motorlarının tamamı tarafından desteklenen yapıların bir araya geldiği platformdur. Kütüphane olarak işlevi vardır. Veri türlerine ilişkin bilgilerin görüntülenmesi, incelenmesi buradan yapılır. Yapılacak hamleler neticesinde sitenin arama motorları tarafından daha hızlı anlamlandırılması sağlanır. Daha hızlı bir tarama neticesinde sayfaların neler vaat ettiği de ortaya çıkacaktır. Yapılandırılmış verilerin eklenmesi sonrasında kazanımlar olabilmektedir. Ancak buna dair olarak Google yapısal veri test aracı özelinde bakıldığında bir garanti sunulmadığı da görülmektedir. Bundan dolayı sitenin çok daha iyi bir seviyeye geleceği mutlaktır denilemez.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

yapılandırılmış veri

Arama motoru botları tarafından yapılan sayfa ziyaretleriyle kaynak kodları okunur ve sayfalar taranır. Bu süreçte sayfaların yalnızca kullanıcılar için değil, botlar için de anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir. Bu süreçle ilgili işlemler yapılandırılmış veri özelinde yapılırken aksi durumda sayfaların yüksek kalite standartlarında olmayacağı görülür. Bu ise arama motorlarında üst sıralarda yer alınmasını güçleştireceği için trafik kaybına neden olur. Bu kısımda Schema.org nedir sorusu önem kazanırken hemen her site sayfaları için kod oluşturularak taramaların daha iyi şekilde yapılması sağlanabilir. Ayrıca var olan json nedir sorusuna yanıtlar bulunur, başlık bölümlerine eklenmesiyle okumaların daha anlaşılır hale gelmesi de elde edilir.

Yapılandırılmış Veri Avantajları

  • Yapılandırılmış veriler sayesinde arama motoru botları için anlaşılır hale gelinir.
  • Site hizmet türü özelinde çok zengin trafik sonuçları alınabilir, doğru işaretlemeler yapılabilir.
  • Kullanıcıların özgürce siteye çekilmesi söz konusudur.
  • Sitenizin daha iyi bir şekilde anlamlandırılması sağlanabilir.
  • Google tarafından rich snippet oluşturulması için yapılandırılmış verileri kullanması yararlı olur.

Yapılandırılmış Veri Kullanımı Şart mı?

Tam anlamıyla bir şartlı durumdan bahsedilmesi söz konusu olmasa da günümüzde SEO açısından sorunların ortadan kaldırılması adına kritik önemdedir. Her ne kadar çok düzenli işleyiş bulunsa da arama motorları botlarının tam olarak sayfaları doğru anlamlandırması mümkün olmaktadır. Bu durumlarda yapılandırılmış veri yani Structured Data kullanımı şart hale gelir. Sitenizin daha anlaşılır hale getirmek için sizlerde hemen tercih etmeye başlayabilirsiniz.

Yapılandırılmış Veri Formatları Neler?

Üç farklı yapısal veri formatı üzerinden işleyişler sağlanırken RDFa ilk akla gelendir. Bununla birlikte Json nedir sorusuna da burada yanıt verilebilir. JSON-LD üzerinden çevrimiçi kaynak kodların işlemleri yapılkır. HTML etiketleri kullanımında ise Microdata öne çıkar.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yapılandırılmış Veri Nedir?

Yapılandırılmış veri; arama motolarında yer alan web sitelerinin arama motorlarının anlayacağı şekilde düzenlenmiş ve belirli biçime sahip kodlara verilen isimdir.

Yapılandırılmış Veri Ne İşe Yarar?

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının sizleri daha iyi anlamasını sağlar. Sayfanız hakkında ayrıntılı bilgi vermenizi ve bu sayede arama sonuçları sayfasında içeriklerinizin daha zengin görünmesini sağlar.

Yapılandırılmış Veri Nasıl Ayarlanır?

Yapılandırılmış verileri ayarlamak çok önemlidir. Ayarlama yapmak adına Google Tag Manager’dan yararlanmak gerekecektir. Bu konuda ki detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir