2023’te Kullanmamanız Gereken Banlı/Yasaklı Hashtag (Etiket) Listesi

2023’te Kullanmamanız Gereken Banlı/Yasaklı Hashtag (Etiket) Listesi

Yasaklı Hashtag Nedir?

Yasaklı Instagram etiketleri bir diğer adıyla hashtag, Instagram kullanıcılarının, kullanılan etiketlerdeki gönderileri Instagram’ın kurallarına aykırı olduğu için şikâyet ettiği hashtaglerdir. Dolayısıyla bu da bu etiketleri kullanan tüm gönderilerin gizleneceği ve organik büyüme çabalarınıza zarar vereceğini anlamına gelmektedir. Yasaklanan hashtagler topluluk raporlarına ve Instagram’ın yapmış olduğu araştırmalara göre sürekli değişmekte ve güncellenmektedir. Ne yazık ki Instagram şu anda yasaklanmış etiketlerin bir listesini açıkça yayınlamıyor.

Instatakipci olarak yapmış olduğumuz analizler ve araştırmalar sonucunda Instagram hesabınızın büyümesini engelleyecek yasaklı Instagram etiketleri (hashtagleri) sizler için derledik. Hep beraber inceleyelim!

Instagram Neden Hashtagleri Banlıyor?

Instagram, kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine hashtagleri yasaklıyor. Bu durum genellikle bu etiketleri kullanan kullanıcıların uygunsuz içerik yayınlaması sebebiyle oluşmaktadır. Yasaklı Instagram etiketleri arasından bazıları “#alone(yalnız)” gibi hiç tahmin edemeyeceğiniz etiketlerdir. Fakat bu etiketlerin alternatifleri herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Örnek olarak yasaklı olan “yalnız” etiketini “yalnızlar” olarak kullandığınız takdirde herhangi bir problem olmayacaktır.

Instagram yasaklı etiketler

A’dan Z’ye Yasaklanan Instagram Etiketlerinin Listesi

A

#abdl

#addmysc

#alone

#always

#asiangirls

#armpart

B

#beautyblogger

#bikinibody

#brain

C

#curygirls

#costumes

D

#date

#dating

#dm

#direct

E

#edm

#elevator

#eggplant

G

#girlsonly

#gloves

H

#hustler

#humpday

#hawks

#hardworkpaysoff

I

#ice

#italiano

#instasport

K

#kissing

#killingit

#kickoff

#kansas

L

#loseweight

#lulu

M

#master

#milf

#mileycyrus

#mirror

#models

N

#nasty

#nudity

O

#overnight

P

#parties

#petite

#pushups

#prettygirl

R

#rate

#ravens

S

#saltwater

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hareket Kısıtlaması Nedir, Neden Olur?  
Instagram Hareket Kısıtlaması Nedir, Neden Olur?  

Instagram hareket kısıtlaması, bu sosyal medya platformunu kullanan kişilerin merak ettiği bir konudur. Aktif kullanıcıların hareket kısıtlaması kavra...

Instagram Canlı Yayın Engeli Nasıl Kaldırılır?
Instagram Canlı Yayın Engeli Nasıl Kaldırılır?

Her geçen gün değişen algoritması ve eklenen yeni özellikleri ile Instagram, büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Bu platformun kullanıcılarına sunduğ...

#single

#skype

#singlelife

#snap

#shower

T

#tag4like

#teen

#tanlines

#todayimwearing

U

#undies

V

#valentinesday

W

#workflow

#woman

#womancrushwednesday

Y

#youngmodel

Z

#zombies

Yasaklanmış Etiketlerden Nasıl Kaçınılır?

Doğal olarak bu etiketlerden kaçınmanız için hangi etiketlerin yasaklı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Net olarak bu sorunu sizin için çözebilecek bir kaynak veya Instagram politikası yoktur. Yasaklanan hashtagler günlük sürekli olarak değiştiğinden ve güncellendiğinden dolayı bunu tespit etmek oldukça zordur. Bir hashtagin yasaklı olduğunu anlamanın en iyi yolu gönderinizde paylaşacağınız etiketi aratarak insanların bu etiket altında neler paylaştığını görmek olacaktır. Bununla birlikte arattığınız etiket ile ilgili paylaşılan son gönderilerin tarihini kontrol ederek bir hashtagin yasaklı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer hashtag hakkında paylaşılan gönderiler eski ise Instagram bu etiket ile alakalı olan gönderileri yasaklamıştır. Kontol ettiğiniz hashtag spam benzeri içerikler içeriyor ise bu etiketlerden kaçınmanız gerekir.

Yasaklı Instagram Etiketleri Kullanırsam Ne Olur?

Eğer yasaklanan bir etiketi kullanırsanız gönderiniz hedeflediğiniz kitleye gösterilmez. Gönderinizde yasaklanmış bir etiketi kullandığınız için insanlar gönderilerinizi sadece profilinizi ziyaret ederek görebilirler. Çok fazla yasaklanmış Instagram etiketi kullanırsanız hesabınız spam olarak işaretlenebilir. Bu da hesabınızın kaldırılmasına sebep olabilir. Gönderinizi paylaşmadan önce mutlaka gönderilerinize eklediğiniz etiketleri kontrol edin. Böylelikle hesabınızın kapatılma riski ortadan kalkacaktır.

Instagram yasak hashtag kullanımı

Hashtag Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Hashtag kullanmadan önce bu hashtagleri mutlaka kontrol edin.
  • Geçmiş gönderilerinizde kullandığınız etiketleri ara sıra kontrol edin.
  • Her gönderinizde aynı hashtagleri kullanmayın.
  • Paylaştığınız içerik ile alakalı etiketleri kullanmaya özen gösterin.
  • Instagram kullanılan etiketlere oldukça fazla önem göstermektedir. Algoritma kullandığınız etiketlerin gönderiniz ile eşleşip eşleşmediğini görebilir ve eğer kullandığınız etiketler gönderiniz ile alakalı değil ise Instagram sizin fake veya bot hesap olduğunuzu düşünebilir. Bu yüzden hashtag kullanırken yukarıda sıraladığımız maddeler önem göstermeniz gerekmektedir. Popüler hashtagleri öğrenmek için yazımızı inceleyin.

Instagram için Kullanabileceğiniz En İyi Hashtag Araçları

1- Instatakipci Instagram Hashtag Bulma Aracı

Instatakipci olarak sizler için sunduğumuz Hashtag Bulma Aracı sayesinde sektörünüzdeki trendleri inceleyerek, uygun hashtag kullanımı gerçekleştirebilir ve hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz. Instagram’da kolay etiket oluşturucu ile temanız ile alakalı en uygun ve en popüler kullanılan hashtagleri, Instagram hesabınızı ve gönderilerinizi ön plana çıkaracak hashtagleri kolayca bulabilirsiniz.

Hashtag bulma aracı

2- Sistrix

Sistrix Instagram üzerinden hashtag oluşturmanıza fayda sağlayan ücretsiz bir araçtır. Bünyesinde 15 milyardan fazla hashtag kombinasyonu barındırmaktadır ve düzenli olarak güncellenen 7 milyondan fazla hashtag içermektedir. Sistrix, gönderilerinizle alakalı tüm etiketleri döndürür ve bunları kullandığınız terimlere göre gruplandırır. Sistrix’in Instagram hashtag aracı ile günde en fazla 25 sorgu yapabilirsiniz.

Sistrix hashtag aracı

3- All Hashtag

All Hashtag aracı ilk olarak 2015 yılında ortaya basit bir hashtag oluşturma aracı olarak kullanılıyordu. Çıktığı yıldan bu yana sürekli gelişen ve yeni özellikler ekleyen All Hashtag uygulaması en iyi hashtagleri oluşturmanıza ve analiz etmenize olanak tanıyan bir araçtır.

All hashtag aracı

4- Ritetag

Ritetag, geçimini sosyal medya üzerinden sağlayan insanlar için oluşturulmuş bir sosyal medya araç setinin parçasıdır. Bu eklenti hashtag etkileşimine dayalı olarak masaüstü ve mobil cihazlarda görseller ve metinler için anında hashtag önerileri sunar. Hashtag önerilerini keşfetmek için Ritetag aracını kullanabilirsiniz.

Rite tag hashtag aracı

5- #HashMe Hashtag Generator

Hashme Apple mağazasında bulunan bir iOS uygulamasıdır. Bu uygulama fotoğraf yüklerken sizlere oldukça fazla yardımcı olan bir hashtag aracıdır. Hashme uygulaması sayesinde güncel trend olan etiketleri keşfedebilir, beğendiklerinizi seçip Instagram gönderilerinizde kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hashtag kullanıcıların gönderilerinde paylaştığı ve bu konu hakkında ilgi duyan diğer kullanıcılara gösterilen etiketlerdir.

Bu etiketler, kullanıcıların ilgi duymuş olduğu konular hakkında ki içerikleri kolayca bulabilmesini sağlar.

Instagram gönderilerinde en fazla 30 tane etiket kullanabilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 473

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 20 Ortalama: 5 )

Gösterilecek yorum yok.