Yasemin İsminin Anlamı

Yasemin İsminin Anlamı

Yasemin isminin anlamı farklı renklere sahip çiçekler olarak ifade edilmektedir. Kokulu bir çiçek veya ağaççık olarak kabul edilir. Farsça kökenli bir kelimedir ve ismin rengi pembe olarak kabul edilmektedir. Sadece kız çocuklarına verilen bir isimdir. İsmin zorluk derecesi 0 ile 100 arasında kabul edildiğinde bu isim telaffuz zorluk derecesi %68 olarak kabul edilir. Bu isim Kuran-ı Kerim’de geçmiyor.

Yasemin İsminin Sözlük Anlamı

Yasemin isminin sözlük anlamı farklı çağrışımlar dolayısıyla dikkat çekmektedir. Bu anlamlara göre kız çocuklarına koyulan bir isimdir.

 • Beyaz renkli, kokulu çiçek
 • Kırmızı renkli, kokulu çiçek
 • Sarı renkli, kokulu çiçek
 • Çiçek veya ağaççık

Yasemin İsminin İstatistikleri

Yasemin isminin istatistikleri vardır. Türkiye’de bu isme sahip insan sayısı 200 binin üzerindedir. %22 kullanımla İstanbul ilk sıradadır. Bu şehirde 45 binin üzerinde bu isme sahip kadın bulunmaktadır. En düşük kullanım olduğu il Tunceli’dir. Bu ismin alfabede ki sıralamaya göre her harfine bir sayı verilse toplamı 102 yapmaktadır.

Y:28 + A:1 + S:22 + E:6 + M:16 + İ:12 + N:17 = 102

yasemin isminin anlamı

Yasemin İsminin Harf Analizi

Yasemin 7 harften oluşan bir isimdir. “ya:se:min” şeklinde hecelenir. Bu isme dahil harflerin analizi aşağıda ki gibidir.

 • Y: Geçmişte yaşadıkları üzüntüleri devamlı yaşayan, kinci insanlardır.
 • A: Enerjik ve atılgan yapıları ile her zaman dikkat çekerler.
 • S: Hayal kurmayı çok seveler, hayalperest yapılarında bir sınır yoktur.
 • E: Ruhsal yapısı çok karmaşıktır. Ani çıkışlar yapabilir, hiçbir konuda rahatsız olmazlar ve insanları sevmeleri ile bilinir.
 • M: Zeki karaktere sahiptirler. Bu sayede başarıları ile dikkat çekerler.
 • İ: Duygusal yapıları nedeniyle çok kırılgan ve hassas insanlardır.
 • N: Altıncı hisleri çok güçlü insanlardır. İnsanlara karşı her zaman sağduyu ile yaklaşır ve sevecen olmaları sayesinde kolay arkadaş edinirler.

Harflere verilen anlamları bunlardır. Bu sayede ismin ortalama bir anlamı ortaya çıkarılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Yasemin İsminin Özellikleri

Yasemin ismine sahip olanlar özgürlüklerine düşkün, sürpriz yapmayı seven ve liderlik vasfı olan insanlarda sıklıkla görülür. Duygusal yapıları çok kırılgandır ve en ufak bir şeyde dahi insanlara kırılmaları ile bilinirler. Buna rağmen insanlara karşı zorlayıcı bir yapıları yoktur.

Bu isme sahip ünlüler arasında Yasemin Dalkılıç, Yasemin Ergene, Yasemin Savgı, Yasemin Yürek, Yasemin Çonko gibi çok sayıda isim vardır. Kızlara koyulması sık görülen ve koyulmasında bir sakınca olmayan güzel isimlerden birisidir.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yasemin İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Yasemin ismi ülkemizde çok popüler bir isimdir. Bu isimde çok sayıda ünlü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Yasmein Küçük, Yasemin Ergene, Yasemin Dalkılıç, Yasemin Savgı ve Yasemin Yalçın’dır.

Yasemin Ne Demektir?

Yasemin bir ağaç türüdür. Kırmızı, beyaz, sarı renkli kokulu çiçekler açmaktadır. Özellikle yasemin kokusu çok hoş bir koku olduğu için kız çoçuklarına bu isim çokca verilmektedir.

Yasemin İsmi Caiz mi?

Yasemin ismi din alimleri tarafından incelendiği zaman çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca içermeyen bir isim olduğu kanaatine varılmıştır.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir