Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı namazı nasıl kılınır? Günün son farz namazı hüviyetine sahip yatsı namazı toplamda 13 rekattır. Gece karanlığında sabah güneşine kadar kılınma süresi var olurken gün içerisindeki en uzun farz namazı özelliğini de taşımaktadır. Kadın-erkek tüm Müslümanlar için kılınması zorunlu namazlar arasındadır. Bununla birlikte her il için yatsı namazı saati farklı olurken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından site üzerinden yayınlanmaktadır.

Yatsı Namazı Nedir?

  • Yatsı ezanıyla birlikte kılınan farz namazıdır.
  • Arapça kökenli olup “salatül-işa” olarak ifade edilmektedir.
  • Vitr ilavesiyle birlikte 13 rekat olarak kılınmakla birlikte her gün istinasız yapılır.
  • İlk sünneti ikindinin ilk sünneti gibi kılınırken dört rekatlık farzın cemaat halinde kılınması tavsiye edilir. (Vikipedi)

Yatsı Namazı Vakti

Gece yarısında kılınmakla birlikte yatsı namazı vakti batı ufkundaki kırmızılık halinin kaybolmasıyla başlar. İmsak vaktine kadar yatsı namazı kılınmasında bir mani yoktur. Camiye gidemeyen kimseler evlerinde kılabileceği gibi gecenin üçte birine kadar ertelemeleri uygun görülmektedir. Bununla birlikte gece yarısına kadar kılınmaması ise mübah olarak kabul edilir. Gece yarısından sonraya bırakılması ise mekruhtur.

yatsı namazı nasıl kılınır

Yatsı Namazı Kılınışı

Halihazırda yatsı namazı nasıl kılınır sorusundan önce önemi üzerinden durulmaktadır. Gerek Kur’an ayetleri gerek birçok hadis-i şerif bulunmaktadır. 4+4+2+3 şeklinde kılınırken son üç rekat ise vitr olarak bilinmektedir. Gece saatlerinde kılınan vitr namazı, Hz.Ömer’in halifeliği zamanında çok daha zor bir hale gelmiştir. İnsanların kılamamasından ötürü Hz.Ömer, yatsı namazından hemen sonra bu namazın kılınmasının daha doğru olacağını düşünmüştür. Böylelikle kişiler daha rahat bir şekilde vitr namazını da kılarak günü sonlandırmaktadır. Yatsı namazı kaç rekat sorusu 13 olarak bu sebeple yanıtlanmaktadır. İlk olarak dört rekatlık ilk sünnet kılınır.

Yatsı Namazı Kılınışı

Niyet edildikten sonra iftitah tekbiriyle namaza başlanır. Sübhaneke ve Fatiha suresiyle birlikte istenilen bir sure kıyam halinde okunur. Ardından rüku ve secde yapılır. İkinci rekatta tekrar Fatiha okunurken istenilen başka bir sure de arkasına ilave edilir. Yatsı namazı kılınışı içerisinde ilk sünnette ikinci rekatın oturmasında ettahiyattu ile birlikte Allahümme salli ve bari duaları okunur. Üçüncü ve dördüncü rekatlardaki kıyam, rüku ve secdeler aynı şekilde yapılır. Dördüncü rekattın oturmasında selamdan önce Rabbena duaları da okunur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Yatsı namazı dört rekatlık farzında sübhaneke, fatiha ve bir sure okunur. İkinci rekatta fatiha ve sure okunduktan sonra secdede yalnızca ettahiyattu okunur. Dördüncü rekatın son oturmasında da ettehiyatu ile birlikte Allahümme salli-barik ve Rabbena duaları okunur. Yatsı namazı son sünneti iki rekattan oluşur. İlk rekatta kıyamda sübhaneke, fatiha ve sure, ikinci rekatta fatiha ve sure okunurken son oturma aynıdır. Yatsı sonrasında üç rekatlık vitr namazı da yine aynı şekilde kılınırken son rekâtta kıyam halindeyken bir tekbir daha getirilir. Ardından kunut duaları okunduktan sonra rükû yapılır. Yatsı namazı nasıl kılınır tüm detayları anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Namaz Nedir?

Namaz, islam dinine inananların yani müslümanların günlük ibadetlerinden en önemlisidir. Her gün, günde 5 kez namaz kılınır. Bunlara 5 vakit namaz denir. Sabah, Öğle, İkindi, Akşam ve Yatsı olmaz üzere vakitler içerisinde kılınır.

Yatsı Namazı Ne Zaman Kılınır?

Yatsı Namazı için belirlenmiş olan bir vakit bulunmaktadır. Bu vakit güneşin tamaen batması ve gece karanlığı çökmesine tekabül eder. Namaz saati geldiğind, bildirmek için Camiilerde Ezana okunur ve müslümanlar namaza davet edilir.

Namaz Kılmak İçin Ne Gerekir?

Namaz kılmak için belirlenmiş olan şartlar bulunur. İlk olarak kıyafet ve namaz kılınacak ortamın temizliği gelmektedir. Ardından namaz abdesti almak çok önemlidir.

Maaşı Ne Kadar hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir