Yavuz İsminin Anlamı

Yavuz İsminin Anlamı

Yavuz isminin anlamı çok farklı şekillerde yorumlanabilir. Tarihte birçok önemli kişi tarafından kullanılan bu ismin ilk anlamı güçlü, yaman ve sert olarak aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra müstesna, güzel, keskin ve çetin anlamlarına da gelmektedir. En önemli isim olarak Yavuz Sultan Selim ilk akla gelen isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ismin akla gelen anlamlarının canında sözlükte geçen anlamları vardır. Çok farklı anlamlar ifade etmektedir.

Yavuz İsminin Sözlük Anlamı

Yavuz isminin sözlük anlamı farklı başlıklarda sıralanabilir. İlk akla gelen anlamının yanında hiç akla gelmeyen farklı anlamları da vardır.

 1. Çetin, güçlü
 2. Güzel, gürbüz, iyi
 3. Fena, kötü
 4. Yaman, şiddetli, becerikli
 5. Isırgan (köpek için)
 6. Yumuşak huylu, hamarat, mert ve cesur

Yavuz İsminin İstatistikleri

Yavuz ismi ülkemizde en çok kullanılan 73. isim olarak sıralanmaktadır. Toplamda 57 binin üzerinde erkekte bu isim vardır. İstanbul’da sadece bu ismi kullanan 15 bine yakın insan bulunmaktadır. Her 1.424 kişide bir kişiye bu isim verilmektedir. Toplam 5 harften oluşmaktadır.

Yavuz isminin her harfine bir sayı verilse toplamı 110 yapmaktadır.

Y:28 + A:1 + V:27 + U25 + Z:29 = 110

yavuz isminin anlamı

Yavuz İsminin Harf Analizi

Yavuz isminin harf analizi yapılması gerekse ortaya her harfin taşıdığı farklı bir anlam çıkacaktır. Sıra ile bu harflerin ne anlam ifade ettiğine bakalım.

 • Y: Yaşanan hiçbir olayı unutmayan, kinci bir yapıya sahip, güçlü bir karakter.
 • A: Olayları algılarken ve sıralama yaparken mantığını kullanır.
 • V: Etrafında yaşanan olaylardan ve insanlardan etkilenmeyen.
 • U: Sakin bir yapıya sahiptir ve işlerini sağlam yapmayı tercih eder.
 • Z: Bilimi sever, kitap okumaya ve eğitime ilgi gösterir.

Yavuz İsminin Özellikleri

Yavuz ismi anlamı gereğince güçlü, karakterli olan insanlara verilen bir isimdir. Kuran-ı Kerim’de geçmeyen, kökeni Türkçe olan bir isimdir. Erkeklerde kullanılan bu ismin rengiyse Mavi’dir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Bu isme sahip olanlar genelde duygusal olarak bilinmektedir. Aldığı kararlar genellikle duyguları üzerinden yol alır, sert mizacı ve karakteri bu duygusal kararları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sevgi onların hayat felsefesidir. Hayatlarını sevgi ve kimseden nefret etmeme üzerine göre kurgularla. Karşı cinste aradığı en önemli özellikle sadakat ve sonsuz aşktır.

Yavuz Sultan Selim, bu ismi kullanan tarihte ki en önemli şahıstır. Yaver, Yavuzay, Yavaş, Yavuzsoy, Yavuzbay gibi isimler bu isimden türetilerek kullanılmaktadır. Hepsi erkek ismidir.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yavuz İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Yavuz ismi ülkemizde çok popüler olan bir isim olmasa da bu isimde ünlü kişiler vardır. Bu isimler; Yavuz Bahadıroğlu, Yavuz Bingöl, Yavuz Can, Prof.Dr. Yavuz Cezar gibi ünlü kişilerdir.

Yavuz Ne Demektir?

Yavuz ismi ; yavuz ördek olarak da karşımıza çıkan bir terimdir. Ay gibi güzel yaban ördeği, yaman güçlü güzel, fevkalade, ala, müstesna gibi anlamları içermektedir.

Yavuz İsmi Caiz mi?

İslam alimleri tarafından Yavuz ismi incelendiğinde ve irdelendiğinde bu ismin herhangi bir şekilde sıkıntı içermediği ve bebeklere verilmesinde bir sıkıntı olmadığı anlamına gelmektedir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir