Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Çay sevgisi ve tüketiminde ülkemiz ilk sıralardaki yerini alırken çok daha sağlıklısı yeşil çay faydaları ile de adından söz ettirmektedir. Siyah çay kadar fazla tüketilmemesine karşın yine de son yıllarda popüler olma noktasında önemli rakamlara ulaşmıştır. Yeşil çayın etkilerine geçmeden önce siyahla arasındaki farkların bilinmesi yararlı olacaktır. Siyah çay bilindiği gibi kurutulma aşamasında oksijenle tepkiye girmektedir. Bundan dolayı rengini alırken çok daha hızlı kurutulan yeşil çayda böyle bir durum yaşanmamaktadır. Bundan ötürü kafein oranı da bir hayli düşüktür. Ancak yine de kafein bulunmasından ötürü kafein kullanımı yasak olan hastaların tüketmemesi gerekir. Hamile ya da sonraki dönemlerdeki kişilerle kalp sorunlarına sahip bireylerin doktorlarına danışarak yeşil çay tüketmeye başlaması çok daha sağlıklı olacaktır. İstenmeyen sonuçların görülmesi halinde ise kullanımı hemen bırakılmalıdır.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

Firmalar hazır poşet halinde satışa sunsa da demleme yapılarak tüketilmesi çok daha iyi olacaktır. Suyun kaynatılmasının ardından 2 dakika kadar soğumaya bırakılması ve sonrasında 1 çay kaşığı kadar yeşil çayın ilave edilmesiyle hazırlanır. Halihazırda yeşil çay nasıl yapılır sorusu yanıt bulurken demleme süresi ise 3 dakika civarındadır. Sonrasında rahat bir şekilde tüketilebilir. Sabah kahvaltı yaparken tüketilebileceği akşam saatlerinde yemekten sonrada alınabilir.

yeşil çayın faydaları

Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  • Yeşil çayın faydaları denildiğinde akla gelen hususların başında antioksidan etkisi gelir.
  • Vücut içi işleyişi sağlayan tüm unsurları temizlemesi noktasında birebirdir.
  • Kolesterol kontrolü sağlarken diyabet ve benzeri hastalıklara da iyi gelir.
  • Damar tıkanıklığı sorunlarını geçiren yeşil çayın psikolojik etkisi de vardır.
  • Tansiyon sorunları yaşayanlara bir numaradan önerilir.
  • Sakinleştirici ve dinlendirici etkisinden dolayı da kolay sinirlenen kişiler tarafından kullanılabilir.
  • Yüksek oranda c vitamini içerirken yeşil çayın faydaları her zaman için ideal bir tercih olmasını kaçınılmaz hale getirir.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Çok aşırı tüketimiyle yeşil çayın zararları ortaya çıkabilmektedir. Gün içinde yetişkin bir kişi tarafından en fazla 4 bardak yeşil çayın tüketilmesi yararlı olacaktır. Ancak siyah çay gibi 8-10-12 bardak içilmesiyle istenmeyen sonuçların görülmesi kaçınılmaz olur. Buna ilave olarak zayıflama konusunda da yeşil çayın nelere etki edeceği oldukça merak edilir. Antioksidan etkiye sahip olmasından ötürü vücut içi birikmiş birçok unsurun dışarıya atılmasında tesiri vardır. Ayrıca enerji verici olması da iştah durumlarını doğrudan etkiler. Bundan dolayı yeşil çay zayıflatır mı sorusu evet olarak cevaplanabilir. Düzenli bir şekilde son derece düzeyli kullanımıyla ki devamlı tüketilmesi de yararlı değildir, kişinin zayıflayacağı açıktır. Ancak kilo alımının önüne geçerken yalnızca yeşil çay faydaları ile zayıflama durumu yoktur. Bunun yanında mutlaka doğru beslenme ve egzersiz yapma gibi parametreler bulunmalıdır.  Yapılacak doğru diyet programlarında siyah yerine yeşil çay tüketimlerinin neler sağlayacağı ise hızlı kilo kayıplarıyla görülecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay, siyah çayın üretildiği yapraklardan üretilen ancak farklı metotlarla üretilen bir bitkidir. Siyah çaya nazaran daha hızlı kurutulur ve oksijenle daha az tepkimeye girmesine vesile olunur.

Yeşil Çay Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay yüzyıllardır sağlık alanında sıkça kullanılan bir bitkidir. Metobolizmayı hızlandırır. Antioksidan açısından zengindir. Tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Yeşil Çay Nerelerde Bulunur?

Yeşil çay veya Yeşil çay içeren ürünler ülkemizde her türlü markette bulunmaktadır. Genellikle paket çaylar halinde satılmaktadır. Ayrıca aktarlarda yapraklar halinde veya işlenmiş şekilde de bulunabilir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay demlerken en fazla 7-10 dakika aralığı tercih edilmelidir. Yeşil çay zaten acı bir aromaya sahiptir. Daha yoğun bir demleme içimi zorlaştırır.

Yeşil Çay Nerede Üretilir?

Yeşil çay ülkemize genellikle ithal olarak gelir. Uzak doğu kültüründe çok yaygındır ve dünya geneline oradan ihraç edilmektedir.

Yeşil Çay Yemeklere Katılabilir mi?

Yeşil çay bitkisi yemeklere katılmaya uygun bir bitki değildir. Genellikle sıcak içimlere uygundur.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir