Yetim Sayfalar Nedir?

Yetim Sayfalar Nedir?

Günümüzde birçok web sitesi sahibi web sitesi işleterek bu site üzerinden gelir elde etmeye çalışmakta. Özellikle e-ticaret sitesi ve blog sitelerinin en çok yer edindiği bu zamanlarda insanlar genel olarak reklamları ve ticareti kullanarak para kazanmakta. Peki hiç arama motorunda yer almayan veya bağlantısı olmayan bir sayfanın olup olmadığını merak ettiniz mi? Bu konuda “Yetim Sayfalar Nedir ve Nasıl Bulunur?” sorularını cevaplayacağız.

Yetim Sayfalar Ne Demek?

Yetim sayfalar, herhangi bir bağlantı ile ulaşılamayan sayfalara verilen ad. Google, Yandex ve Bing gibi birçok arama motoru bu sayfaları web sitesi üzerinde veya herhangi bir kaynakta bulamadığı için indeksleyemez. Bu durum arama motorlarında gözükmemesine neden olur. Google’ı ele alalım. Google arama motoru sayfanın varlığından haberdar olması için eğer ki Google ile ilgili bir araç yer alıyor ise kullanıcının tıkladığı bağlantıyı takip eder. Bunun dışında Google’ın sayfaları bulabilmesi için site haritası bulunur. Site haritası genel olarak XML şeklinde yer alır. Bu dosya içerisinde sitede yer alan dosyalar bulunur. Bu sayede Google tüm sayfaları arama motoru dizinine ekleyebilir.

Yetim Sayfaların SEO’ya Etkisi

  • Eğer ki SEO uyumlu bir web siteye sahip iseniz bu tür sayfalar arama motoru optimizasyonunu etkileyebilir.
  • Bu sayfalar arama motorunda görünmeyeceği için bu da sayfanın etkileşimini düşürür. Eğer ki reklamlardan gelir elde eden bir site sahibi iseniz bu durum gelirleri etkileyebilir.
  • Çok güzel bir yazı yazdığınızı varsayalım. Bu yazıya arama motoru botları ulaşamaz ise bu yazı ön plana çıkmaz ve arama motorlarında gözükmez. Bu da yazının kullanıcılar tarafından fark edilmemesini sağlar.
yetim sayfalar ne demek

Yetim Sayfalar Nasıl Bulunur?

Bunun için birkaç yöntem bulunur. Öncelikle Google arama motoruna girip “site:url” şeklinde siteyi taratmak gereklidir. Sonrasında eğer ki daha detaylı bir şekilde inceleme yapmak istiyorsanız bir makale adını operatörün sol kısmına yazarak aratmalı, çıkan sonuçları incelemelisiniz. Bu sayede arama motorunun taradığı ve arama motoru dizinine eklediği sayfalar yer alır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

Bu tür sayfaları bulmak için kullanılabilecek bir diğer yöntem ScreamingFrog benzeri bir tarama yazılımı kullanmaktır. Bu uygulama tüm sayfaları tarayarak detaylı bir analiz ortaya koyar. Bunun dışında Google Analytics veya Search Console gibi araçlardan yararlanılabilir. Yetim sayfaları anlayabilmek için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemlerden etkili olanı ise görüntülenme sayısını incelemektir. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki Google sayfaları bir süre taraması gerekir. Her sayfa kısa sürede olmayabilir. Birkaç gün içerisinde yeterli veriye ulaşan Google, binlerce sayfayı göstermeye başlar.

Bu aşamadan sonra en az görüntülenme alan sayfaları üste çıkararak sıraladıktan sonra artık arama motoru dizininde yer almayacak olan şüpheli sayfaları öğrenmiş olursunuz. Bu sayfaların hepsi olmasa da diğerlerine göre çok az ise birçoğu arama motoru dizininde yer almıyor olabilir.

Yetim Sayfa Sorunu Nasıl Çözümlenir?

Bu tür bağlantıları Google Analytics gibi bir araç içerisinden çektikten sonra gerekli incelemeleri yapmalı, birkaç tanesini test ederek arama motorunda yazmalısınız. Eğer ki arama motorunda bazıları gözükmüyor ise bu tür sayfalar dizine eklenmemiştir. Listelenen sayfaları çözmek için birçok yol bulunur.

  • Bu yöntemlerden birisi site haritası oluşturup bota tanıtmaktır.
  • Diğer bir yöntem ise Small SEO Test gibi sitelerde yer alan araçları kullanarak web sitesini buna göre düzenlemektir.

Bu konu ile birlikte artık “Yetim Sayfalar Nedir ve Nasıl Bulunur?” konusunda bilgi sahibi oldunuz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yetim Sayfalar Ne Demektir?

Yetim sayfalar, herhangi bir şekilde ulaşılamayan ya da aynı sayfa içerisinde yer almasına rağmen herhangi bir şekilde görüntülenemeyen sayfalara verilen isimdir.

Yetim Sayfalar Kullanıcı Deneyimini Etkiler mi?

Sitenizde yer alabilecek yetim sayfalar, kullanıcı deneyiminizi olumsuz olarak etkiler. Herhangi bir yere ulaşmayan bu sayfalar nedeniyle kullanıcılar sitenizden çıkış yapacak ve bounce rating oranlarınız artacaktır.

Yetim Sayfalar Nasıl Tespit Edilir?

Yetim sayfalar, Google Analytics, Ahrefs, Semrush, Moz veya Raven Tools gibi SEO araçları ile kolayca tespit edilebilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir