Yiğit İsminin Anlamı

Yiğit İsminin Anlamı

Yiğit isminin anlamı, özellikleri, harf analizi ve istatistiksel bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Türkçe kökenli erkek isimlerinden birisidir. Cesaretli ve karakterli insan anlamına gelmesinden dolayı ülkemizde birçok erkek çocuğuna verilmektedir. Kuran-ı Kerimde geçmeyen isimlerden birisidir. İsmin rengi mavi olarak kabul edilir.

Yiğit İsminin Sözlük Anlamı

Yiğit isminin sözlük anlamı cesaretli, kahraman insan anlamı gelir. Bu anlamları ona farklı bir karakter katar. Çocuğunuza bu ismi vererek sizde o anlamı yükleyebilirsiniz.

  • Kahraman, alp insan
  • Güçlü, yürekli
  • Delikanlı, erkek
  • Gözüpek, sakınmayan
  • Düşüncelerini açıkça dışa vuran, saklamayan insan

Yiğit İsminin İstatistikleri

Yiğit isminin istatistiksel verilerine bakarak ülkemizde ne sıklıkla kullanıldığını da öğrenmeniz mümkündür. En sık kullanılan isimler arasında 673. sırada yer almaktadır. Ülkemizde 68 bine yakın bu isimde insan vardır. Bu isimlerden 11 bin tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. Türkiye’de her 1211 kişiden birisinde bu isim vardır. İsmin harflerine alfabe sırasında ki sayılar verilip toplandığında sonuç 85 yapar.

Y:28 + İ:12 + Ğ:9 + İ:12 + T:24 = 85

yiğit isminin anlamı

Yiğit İsminin Harf Analizi

Yiğit ismi toplam 5 harften oluşur. İsmin heceleme şekli “yi:ğit” şeklinde yapılır. Telaffuzu zor olan kelimelerden bir tanesidir. Harf analizi ismin kelime anlamından farklı bir yorumlamadır.

  • Y:  Geçmiş dönemde yaşadığı kötü olayları unutmaz. Güçlü karakteri ve kinci yapısı bu olayları unutmasını engeller.
  • İ: Duygusal yapıları onları çabuk kırılan ve incinen bir insan haline getirir. En ufak bir şeye dahi bozulacak hassas insanlar olarak kabul edilirler.
  • Ğ: Güce sürekli olarak ihtiyaç duyarlar. Çok inatçı bir yapıya sahiptirler. Bu güce erişmek için her zaman doğru adımları atmayı tercih ederler.
  • İ: Duygusallık açıdan çok farklı insanlardır. Çok basit bir şeye dahi bir anda üzülebilir veya kırılabilirler. Ona göre hareket etmek önemlidir.
  • T: Ketum bir yapıya sahiptirler. İçinden geçenleri karşısında ki insana çok rahat bir şekilde söyleyemez. Bu yapıları onları çok zorlu bir karakter haline getirir.

Yiğit İsminin Özellikleri

Yiğit ismine sahip insanların farklı bir çok özelliği vardır. İnsanlara karşı barışçıl, insancıl ve ılımlı bir şekilde davranmayı tercih ederler. Tabi duruma göre isimlerinin anlamından dolayı ani çıkışlar yapabilir ve zor durumda söyledikleri doğru sözlerle onları her şekilde etkilerler. Bu isme sahip ünlü karakterler arasında Yiğit İncedemir, Yiğit Özşener, Yiğit Özgür, Yiğit Arı ve Yiğit Gökoğlan vardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yiğit Ne Demektir?

Yiğit; güçlü olan, yürekli, alp kişi anlamlarına gelmektedir. Delikanlı genç erkek, gözü pek kişi anlamlarını da içerisinde barındırmaktadır.

Yiğit İsmi Caiz mi?

Yiğit ismi din adamları tarafından incelendiği zaman yeni doğan bebeklere bu ismin verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Caiz bir isimdir.

Yiğit İsminin Kökeni Nedir?

Yiğit ismi Türkçe kökenli bir isimdir. Dilimize Orta Asya Türk beyliklerinden girmiştir ve günümüzde de en popüler erkek isimleri arasında yer almaktadır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir