YKS

YKS

YKS nedir? Üniversiteye giriş sistemi olan YKS, toplamda üç oturumdan oluşurken yalnızca birinci oturum tüm öğrenciler için zorunlu durumdadır. Genel anlamda toplam puanın %40’lık kısmını TYT oluşturmaktadır. Yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyenlerin girmesi zorunlu olan sınavda çeşitli derslerde sorular bulunmaktadır. Eski adı YGS-LYS olan sınavda puan hesaplamaları, soruların derslerine göre olurken aynı zamanda baraj puan durumu da bulunmaktadır. YKS üç bölümden oluşurken 1.oturum Temel Yeterlilik Testidir. TYT olarak bilinen ilk oturuma tüm öğrenciler girmek zorundadır. Lise sonrasında girilen TYT sınavında önlisans bölümleri için baraj 150 puandır. Dört yıllık fakülteler için ise minimum alınması gereken puan 180’dir. Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ya da Dil puanlarından en az bir tanesinin 180 puanın üzerinde olmasıyla dört yıllık bölümler tercih edilebilmektedir. TYT özelinde mantıksal düşünme, akıl yürütme ve değerlendirme yapılması istenirken adayların problem çözme becerileri de teste tabi tutulur.

YKS Oturumları

TYT sınavından başarılı olan adaylar ikinci oturum olan AYT yani Alan Yeterlilik Testi özelinde ter döker. Dört yıllık fakülteler için AYT şartı var olurken önlisans için ise doğrudan TYT puanıyla yerleştirme olmaktadır. Adayın puanının 200 ve üzerinde olması halinde ise bir sonraki yıl tercihlerinde kullanılması söz konusudur. Toplam soru sayısı 120 olurken Temel Matematik ve Türkçe 40’ar sorudan oluşur. Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji dalında 6 soru sorulur. Sosyal Bilimler Testi içerisindeki Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinde de 5’er soru vardır. YKS başvuru işlemleri online ortamda gerçekleşir. ÖSYM sitesi üzerinden adaya ait hesaptan hemen başvurular yapılabilmektedir. Ücretin yatırılması sonrasında sınavdan önce yine giriş belgeleri de aynı sistem üzerinden alınmaktadır. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

yks nedir

YKS Sınavına Kimler Girebilir?

  • Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okuyan öğrenciler,
  • Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler
  • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli öğrenciler
  • Ortaöğrenimlerini yurtdışında tamamlayanlar

YKS Sınavı Ne Zaman?

Haziran ayında yapılan YKS sınav ücretleri 2020 yılı için her bir oturumda 70 TL’dir. ÖSYM Başvuru Merkezleri üzerinden de yks ne zaman sorusuna yanıt bulmak mümkündür. Bununla birlikte yıl boyunca tüm işlemlerin doğru yapılabilmesi için takvim sürecinin takip edilmesi de önemlidir. Yks başvuru tarihi, sınav tarihleri, ücret dönemleri, tercih dönemleri ve ardından tercih sonuçlarının açıklanması belirli bir sistem içerisinde tamamlanır.

YKS Puan Hesaplaması

Önce TYT ve sonrasında dört yıllık bölüm istenmesiyle girilen AYT sınavları sonrasında puanlar oluşmaktadır. Halihazırda sınav sonrasında birkaç hafta içinde yks sonuçları açıklanır. TYT %40, AYT %60 oranında etkilidir. Puanların hesaplanması için var olan Türkçe ve Matematik bölümlerinde nete sahip olunması gerekir. Her iki dersten net çıkmaması halinde puan hesaplanmamaktadır. Halihazırda var olan yks puan hesaplama işlemleri için sınav sonrasında algoritmalar denenebilir. Sitelerde yer alan sistemler üzerinden doğru ve yanlış sayılarına göre kaç puan alınabileceği öğrenilmektedir. Yaz aylarında başlayan tercih dönemi ise en az sınav maratonu kadar önemlidir. 24 tercih hakkı var olurken ilk sıralara alınan puanın çok daha üzerindeki bölümler yazılır. Sınav puanı haricinde aday sırasına göre de yine tercihler oluşturulabilir. Sonrasında yks tercih sonuçları kazanılan yükseköğrenim kurumunu göstermektedir. YKS nedir konusunu sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

YKS Nedir?

YKS, kelime anlamı olarak Yükseköğretim Kurumları Sınavıdır. Üniversiteye giriş sınavlarının genel adıdır. 3 ayrı oturumdan oluşur. TYT,AYT ve YDT. Tyt herkesin girmesi gereken ve alınan puana göre diğer sınavları etkileyen ilk oturumudur.

YKS’ye Kimler Girebilir?

YKS’ye girmek için lise son sınıf öğrencisi olmak veya mezun olmuş olmak gerekir. Yurtdışında eğitim gören öğrenciler için ise bu minvalde bir denklik aranacaktır.

YKS Ücreti Midir?

YKS sınavları için her ayrı oturuma ücret ödemek gerekir. Fiyatlar her sene farklılık göstermekte ve yükselmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir