Yoast SEO

Yoast SEO

Son yıllarda çokça tercih edilen Yoast SEO halihazırda WordPress sitelerinin gerek yazı ve sayfalarıyla birlikte tüm hususları içeren SEO hizmeti veren bir eklentisidir. Google arama motoru özelinde sonuçların çok daha üst sayfalarda çıkmasını sağlayan WordPress eklentisi hemen kurularak kullanılabilir. Ücretsiz bir şekilde de yine Yoast SEO kullanımı söz konusudur. WordPress sitesine sahip olunması durumunda akla gelecek ilk eklentidir. Diğerlerine kıyasla çok daha önemli olmasının birinci sebebi içeriklerin SEO açısından hiçbir kayba uğramadan paylaşımıdır. Bu sayede tam olarak SEO uyumlu içeriklerin ve sayfaların nasıl hazırlanması gerektiği de ortaya çıkmaktadır. Peki, tüm bu durumlarla birlikte Yoast SEO nedir? Yoast SEO ayarları nasıl yapılır?

Yoast SEO Kurulum

Özellikle yeni başlayanlar için oldukça ideal kullanım sunan Yoast SEO kurulumu hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Eklentiler üzerinden indirilerek başlatılır. İçeriklerin oluşturulma sürecinde SEO uyumlu olup olmadığını herkes bilemeyebilir. Bu durumun nasıl kazanılması gerektiği birçok açıdan farklı yorumlanır. Bu eklenti sayesinde içerikle ilgili size SEO uyumlu olması için neler yapılması gerektiği söylenir. Böylelikle adımların tek tek atılmasıyla içerik hem yapısı hem de sunulması bakımından SEO uyumlu halde olmaktadır.

Yoast SEO Ayarları

 • WordPress paneli üzerinden sol bölümdeki eklentiler kısmında indirme işlemi yapılır ve sonrasında etkinleştirilir.
 • Sol bölümde SEO başlığı açılmış olur, işlemler bu şekilde devam ettirilir.
 • Eklentiyle ilgili problemlerin olup olmadığını Dashboard gösterir.
 • Features bölümünde SEO analiz ve çeşitli özelliklere dair on/off seçeneği bulunmaktadır. Çoğunlukla XML sitemaps kapalı tutularak diğerleri on yapılır.
 • Web yöneticisi araçları da var olan diğer Yoast SEO ayarları arasındadır.
yoast seo ayarları

Yoast SEO Kullanımı

WordPress sitesine yeni bir yazı ekleme süreciyle kullanımı başlar. Yazının belirli şartlara sahip olmasını isteyen eklentiye göre düzenlemeler yapılır. Var olan Yoast SEO kullanımı için odak anahtar kelime önemlidir. Yazının hangi kelime bağlamında oluşturulacağı burada belirlenmiş olur. Hangi arama sonucunda yazının sonuçlarda görüntülenmesinin istendiği şeklinde de tanımlanabilir. Var olan Yoast SEO ayarları genelinde de bu durum önemlidir. Yazının bitirilmesinin ardından ise SEO analizi başlatılır. Bu çerçevede birçok link, başlık, açıklama hususlarına ilişkin olarak eklentinin neler sunduğu da anlaşılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

Yoast SEO Analizi

 • Yazının tamamlanması sonrasında diğer sitelerden link alımı yapılmalıdır.
 • Site içi başka sayfalara link gönderimi yapılması da içerik kalitesini arttırır.
 • Yazının ilk paragrafında anahtar kelimenin geçirilmesi de yararlıdır.
 • Yazı için kullanılan görsellerde mutlak surette alt etiketleme olmalıdır.
 • Odak kelimelerin yazı içerisinde geçme durumu kontrol edilmeli, az ya da çok olmamalıdır.
 • Meta açıklaması bölümünde karakter sayısı 165 civarında olmalıdır.
 • Odak anahtar kelimenin daha önce sitedeki diğer yazılarda geçmemiş olması istenir.
 • SEO başlık uzunluğu ise 60 ile 65 karakter arasında olmalı ve özgünlük içermelidir.
 • URL içerisinde odak kelimenin geçiyor olması da istenir.

WordPress Yoast Ayarları

Son derece gelişmiş bir eklenti olmakla beraber Yoast WordPress SEO ayarları site kalitesi noktasında belirleyicidir. Herhangi bir bölümün kırmızı olması durumunda uyumlu olmadığı uyarısı yapılır. Böyle bir durumda içeriğin eklenmemesi lazımdır. Yeşil hale gelene kadar isteklerin yerine getirilmesiyle arama motorlarında yükselmeye başlanacaktır. Hemen her WordPress sitesi için Yoast SEO sitemap ayarları ve diğer durumları yapılırken analizlerin sonuçları da görüntülenir. Eklentinin uyarılarının mutlaka dikkate alınması tavsiye edilirken her zaman için yazıların SEO uyumundan taviz vermemesiyle görüntülenme sayıları da artacaktır. Aksi durumda arama motoru Google listelerinde içeriklerin görüntülenme ihtimali pek olmayacaktır. Sizlerde hemen var olan ya da olacak siteniz için ilk yapmanız gereken işlem olan Yoast SEO eklentisini indirmekle işe başlayabilirsiniz.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

Yoast SEO Nedir?

Yoast SEO, WordPress siteleri için oluşturulmuş olan bir SEO eklentisdir. WordPress sitelerine entegre bir şekilde çalışarak optimizasyon konusunda iyileştirmeler yapılmasına imkan sağlar.

Yoast SEO Ücretli mi?

Yoast SEO eklentisi ücretsiz olarak WordPress üzerinde sunulmakta olan bir eklentidir. Tamamen ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak belirli yükseltmeler yapmak için ücret ödemek gerekmektedir.

Yoast SEO Özellikleri Nelerdir?

Yoast SEO eklentisi ile sitemap oluşturma işlemleri gerçekleştirebilir, içeriklerinizi düzenlerken SEO uyumluluğuna dikkat edebilir ve bu sayede arama sonuçları sıralamalarında yükselebilirsiniz.

Yoast SEO Premium Olarak Kullanılabilir mi?

Yoast SEO eklentisini premium olarak satın alabilir, tüm özelliklerden eksiksiz olarak yararlanabilirsiniz.

Yoast SEO İçerik Oluşturmada Önemli mi?

Yoast SEO içerik oluşturulması adına önemli avantajlar sağlar. Okunulabilirlik ve SEO analizleri yaparak içerik oluşturulmasına olanak tanır.

All in One SEO Pack Nedir?

All in One SEO Pack WordPress siteleri adına kullanılabilecek olan bir SEO eklentisidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir