İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Youtube Analytics

Youtube uygulamasında kanalı olan ya da bu uygulamayı aktif bir şekilde kullanan kullanıcıların, Youtube’un pek çok özelliğin bilmesi gerekmektedir. Bu özelliklerden bir tanesi de Youtube analytics olmaktadır. Peki, Youtube analytics nedir? Nasıl kullanılır? Nasıl yorumlama yapılır? Merak edilen bütün soruların cevabını içeriğimizde sizlere sunuyoruz.

Youtube Analytics Ne İşe Yarar?

Youtube analytics nedir? sorusunu soran kullanıcılarımız için şu şekilde bir tanımlama yapabiliriz: Youtube kanalında bulunan videoların, kullanıcılarla girmiş olduğu etkileşimi ölçen bir araçtır. Youtube günümüzde genç, yaşlı, büyük ya da küçük demeden herkesin kullandığı ve bazı paylaşımlar yaptığı önemli bir platform haline geldi.

Youtube’de eğer kullanıcılara videolar çekiyorsanız, çektiğiniz bu videoların ne kadar izlendiği, analizinin nasıl olduğunu ve nasıl yorumlanması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Çeşitli kriterlere bağlı olarak hazırlanan bu analizler, çoğu kişinin işine yaramaktadır.

Youtube Analytics Nasıl Kullanılır?

Pek çok kullanıcının işine yarayan Youtube analytic güncelleme doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Analiz yapmak için ilk olarak Youtube Analytic Dashboard kısmına ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise, şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • Kanalınıza giriş yaparken kullandığınız e-posta adresiniz ve şifreniz ile Youtube’ye giriş yapmalısınız.
 • Giriş yaptığınızda sayfanızın sağ üst kısmında “Profil” kısmına tıklayın.
 • Burada karşınıza bir menü açılacak.
 • Açılan bu menü içerisinde Youtube Studio kısmına tıklayın.
 • Tıkladığınızda ise Youtube Studio Dashboard kısmı ile karşılaşabileceksiniz.
 • Son olarak giriş yaptığınız sayfanın sol alt kısmında Analizler kısmına tıkladığınızda işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Giriş yaptığınız bu alanda son 28 gün içerisindeki analizlerinizi görüntüleyebilir, yorumlayabilirsiniz. (Youtube Destek)

Youtube Analytics Uygulamasında Dikkatli Olmanız Gereken Noktalar

Kullanıcılara büyük faydalar sağlayan Youtube analytic sayesinde izlenme arttırma konusunda çıtanızı yükseltebilir ve abone sayınızı arttırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için sıralıyoruz:

 • İzlenme Süresi: Rapor içerisinde sizlere izlenme süresi aktarılacaktır. Bu şekilde kullanıcılarınızın hangi içeriği ne kadar süre izlediğini öğrenebileceksiniz.
 • Görüntüleme Yüzdesi: buradaki yüzde, ortalama yüzdedir. Videonuzun kullanıcılarınızın ilgisini ne kadar çektiğini öğrenebilirsiniz.
 • Kalite Kriteri: bu kriter sayesinde, videonuzun ne kadar kaliteli olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Yani kullanıcılarınızın sizin videonuzu sonuna kadar mı izliyor yoksa yarısında mı terk ediyor?
 • Yeniden İzlenme Oranı: Videonuzun belli kısmını yeniden izlenme oranını görüntüleyebilirsiniz. Videonuzun belirli bir kısmı yeniden izleniyorsa, videonuzun ilgi çektiğini söyleyebiliriz.
 • Etkileşim: videonuz ile ilgili bütün kriterler bu aşamada görünmektedir. Aldığınız yorumlar, beğeniler, beğenmemeler vb.
 • Tıklanma Oranı: Küçük resimli olan videoların ne kadar tıklanma alabileceğini göstermektedir. Trend olan videoların arasına giren videolar, bu aşamada değerlendirilmektedir.
 • Oynatma Listesi: Videolarınızdan düzenli verim alabilmenizi sağlayan önemli bir kriterdir. İçerikleriniz ne kadar uzun süre izlenirse, kanalınızın izlenme süresi de o kadar artacaktır.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
YouTube Yorum Geçmişi Görüntüleme Nasıl Yapılır?
YouTube Yorum Geçmişi Görüntüleme Nasıl Yapılır?

YouTube, dünyada on milyonlarca izleyicinin ve birçok içerik üreticisinin bir arada olduğu çok büyük ve oldukça sık kullanılan bir platformdur. Bu pla...

YouTube Yardım Merkezi
YouTube Yardım Merkezi

Video paylaşımı platformları arasında önde gelen plarformlardan YouTube, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Her gün milyarlarca kullanıcının video y...

YouTube Altyazı İndirme işlemi hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın!

Youtube kanalınızı büyütmek ve geliştirmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/youtube-begeni-satin-al

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Youtube analytics, Google tarafından Youtube için özel geliştirilmiş olan bir analitik aracıdır. Kanal sahiplerine ihtiyaçları olan her türlü bilgiyi sağlamak adına tasarlanmıştır.

Youtube analytic aracı tamamen ücretsi olarak herkes tarafından kullanılabilir. Kanalınzıa ait takipçi sayılarını, günlük ziyaretçi sayılarını, günlük izlenme sayılarını öğrenebilir ve bu istatistiklere göre kanalınızı geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Youtube analytic kullanmak aslında çok basittir. Youtube Studio kısmına girmeniz ardında ise analytic sekmesinden sayaç sisteminizi aktif etmeniz gerekmektedir. Bu sayede kolayca Youtube analytic kullanmaya başlarsınız.

Youtube içerikleriniz ile etkileşimler kazanarak ve izlenme sayılarınızı yükselterek gelir elde edebilirsiniz.

Kanalınızda yer alacak olan youtube reklamları sizlere doğrudan gelir sağlamakta olacaktır.

Youtube üzerinde en çok tercih edilen içerikler çocuk, eğlence ve inceleme konulu içeriklerdir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Youtube Analytics Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 23 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Ayse Kocyigit
  Ayse Kocyigit

  Youtube analytics’in nasıl kullanıldıgını hep merak etmiştim merakımı gidermiş oldum blogunuzu inceleyerek 🙂

 2. Serhat Kızıl
  Serhat Kızıl

  youtube analystic bir iki aydır kullanıyorum raporlamaları çok güzel ve açıklayıcı