YouTube Kanal Doğrulama Nedir?

YouTube Kanal Doğrulama Nedir?

YouTube kanal doğrulama nedir, kanalızının gerçek kişiler tarafından yönetilip yönetilmediğini ve kime ait olduğunun, tespit edilmesini ve onaylanması gibi işlemleri içerir. Kanal isminin doğrulanması ve kanalın doğrulanması arasında fark vardır. Kanal ismi doğrulanmış kanalların isimlerinin sağında gri tik işaretli doğrulama rozeti bulunur. Bu gri rozet, belirli kriterleri yerine getiren başarılı kanallara verilmektedir. Aynı zamanda hesap doğrulama işlemi markanızı veya kanalınızı, kullanıcı gözünde daha prestijli ve güvenli hale getiren bir yöntemdir.

Doğrulama rozeti alabilmek için YouTube’un belirlediği bazı kriterleri kabul edip, belirlemiş olduğu ilkelere göre hareket etmeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken kriterlerin başında, kanaldaki videoların içeriği ve kopya içeriklerden kaçınmak gelmektedir. Bu iki önemli kriterin yanında günlük video paylaşımlarınız, videolarınızın izlenme oranları ve kanalınızın takipçi sayısı da hesap doğrulama işlemlerinde yapılan değerlendirme sırasında dikkate alınmaktadır. Ayrıca Youtube video indirme yazımızı okuyarak sevdiğiniz videoları hızla telefonunuza indirebilirsiniz.

youtube kanal doğrulama

YouTube Kanal Doğrulama Nasıl Yapılır?

YouTube’da iki tür doğrulama yapılmaktadır. Bu türler, YouTube kanal doğrulama ve YouTube kanal doğrulama rozeti birbiri ile sık sık karıştırılmaktadır. YouTube kanal onaylatma yapılması için sırasıyla şu adımlar izlenir;

 • YouTube.com/verify adresine giriş yapılır.
 • Hesabınızı doğrulamak için kullanacağınız telefon numarası girilir.
 • YouTube, numaranızın doğruluğunu kontrol etmek için size SMS atabilir veya arayabilir. Bu yöntemlerden hangisini kullanacağınız sizin seçiminize bağlı.
 • SMS ile doğrulanma seçtiyseniz, telefonunuza gelen doğrulama kodunu sitedeki gerekli alana girin ve submit tuşuna tıklayın.
 • SMS onayınızdan sonra hesabınızın doğrulanma işlemi tamamlanacaktır.
 • Doğrulama işleminin ardından yönlendirildiğiniz sayfada, kanalınıza yükeleyebildiğiniz video sürelerinizi(doğrulanmamış hesaplar için 15 dakika sınırı bulunmaktadır) artırabilir ve eğer canlı yayın yapmayı düşünüyorsanız bu seçeneği de aktif edebilirsiniz. Canlı yayın yapmak için seçeneği aktifleştirdikten sonra 24 saat beklemeniz gerekmektedir.

YouTube kanal doğrulama rozeti: Bu işlemde kanalın, bir markayı veya kişiyi temsil eden resmi bir profil olduğununun doğrulanması yapılmaktadır. YouTube kanal isminin doğrulanmasından sonra kanal isminin yanına küçük ve gri bir onay işareti eklenir. Bu işarete onay rozeti de denmektedir.  Bu rozetin alınması için kanalızın en az 100 bin takipçiye ulaşması gerekmektedir. Yeterli takipçi sayısına ulaştığınızda kanal ayarlarından bu rozete başvuruda bulunabilirsiniz. Kanal isminiz için doğrulanma rozeti alma konusunda kesin bir kural bulunmamaktadır. Google algoritması bu işlem için kendi uygun gördüğü kurallara göre inceleyip karar vermektedir.

youtube onaylı hesap

YouTube Kanal Doğrulama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • YouTube kanal sahipleri 100 bin aboneye ulaşmış olsa bile, gerekli koşulları karşılamadığı takdirde onay rozeti alamazlar.
 • YouTube, doğrulama rozeti şartlarında zaman zaman değişikler yapmaktadır.
 • Dorğulama rozeti almaya hak kazanan kanallar abone sayıları düşse bile rozeti kullanmaya devam edebilirler.
 • Doğrulama rozetine sahip kanalınızın adını değiştirdiğiniz takdirde rozetinizi kaybedersiniz.
 • Topluluk kurallarını ve hizmet şartlarını ihlal ettiği tespit edilen kanalların rozetleri geri alınır.
 • Aynı şekilde şartları ve hizmet koşullarını ihlal eden rozet sahibi kanallar da kapatılma riskine sahiptir.
 • Web sitenizin YouTube kanılınıza bağlanması, markanızın özgünlüğü ve güvenilirliği açısından önemlidir. Web sitenize, YouTube kanalınızdan linkler eklemek rozet alma ihtimalinizi artırmaktadır.
YouTube kanal doğrulama nedir?

Kanalın gerçek kişiler tarafından yönetilip yönetilmediğini ve kime ait olduğunun, tespit edilmesini ve onaylanması gibi işlemlerin tamamını oluşturmaktadır.

YouTube kanal onaylatma ne işe yarar?

YouTube kanal doğrulaması yaptığınız taktirde kanalınızın gri işaretli bir tik simgesi ile doğrulama rozeti kazanacaktır. Bu sayede abone ve potansiyel abonelerinizin gözünde daha profesyonel bir konumda yer alabilirsiniz.

YouTube kanal onaylatma nasıl yapılır?

Kanal doğrulama işlemi gerçekleştirmek için YouTube.com/verify linkine tıklayarark gereken adımları sırası ile gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 35 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir