Youtube Kanalı Açma – Ayrıntılı Anlatım

Youtube birçok kişinin uzun yıllar boyunca tercih ettiği video izleme sitesidir. Günümüzde ve ileriki dönemlerde meslek haline gelebilecek potansiyelde işlevi olan bu platforma sizde ücretsiz üye olabilirsiniz. Youtube platformunun asıl amacı birçok videoyu tek alanda toplamak ve tek bir noktadan binlerce videonun izlenmesini sağlamaktı. Bununla birlikte Youtube platformunda gün geçtikçe güncellenen içeriklerle birlikte yeniliklerde baş göstermeye başladı. Youtube platformuna gelen en büyük özellik ise, kanal açma fonksiyonu idi. Kanal açma fonksiyonu sayesinde birçok kişi dilediği gibi video atabilir, kendi kitlesini oluşturabilmekteydi. Youtube sektörüne giriş yapabilmek için, böylece internet kullanıcılarının dikkatini çekmek önemli bir konudur. Youtube sektörüne başarılı bir giriş yapılmak isteniyor ise;

– Dikkat çekici bir karaktere sahip olunması gerekir.
– Youtube sektörüne giriş yaparken çekilecek videoların konusu belirlenmelidir.
– Bununla birlikte abone kasabilmek ve belli kitlelere ulaşabilmek adına çok tutulan ya da eğlenceli konular gündeme alınmalıdır.
En önemli olan bu üç madde gerçekleştikten sonra kanalınızın kitlelere kavuştuğunu ve gün geçtikçe daha büyük kitlelere sahip olacağını görebilirsiniz. YouTube Kanalı oluşturabilmek için öncelikle youtube arayüzünü tanımak nasıl kullanıldığını bilmek önemli bir konudur.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?
Youtube ve benzeri platformlara üye olabilmek, kanal açabilmek için öncelikle Google hesabına sahip olmanız gerekir. İnternet üzerinde birçok resmi kurum ya da kuruluş, Google hesabı fonksiyonu ile çalışmaktadır. Bundan dolayı YouTube Kanalı oluştururken Google Hesabınızın olması şart. Youtube sektörüne giriş yapmak istiyor ve kanal işlemi için gerekli hazırlıkları yapmak için adımlar atmayı planlıyorsanız, hemen kendinize Google hesabı oluşturmalısınız.
– Google hesabı oluşturduktan sonraki adım ise, Youtube sitesine girerek Google hesabınızla giriş yapmanızdır. Google hesabı ile giriş sağladıktan sonra https://www.youtube.com/create_channel linkine tıklayarak kanal açma işlemine başlayabilirsiniz. Ardından linke tıkladığınızda kanal oluştur butonunu kullanarak kanalınızı açma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Youtube Kanalı Püf Noktaları


Youtube Platformuna ya da sektörüne ciddi anlamda giriş yapmak oldukça zordur. Özellikle youtube alanını meslek ya da para kazanmak olarak görüyor iseniz, bu alanda birçok çalışma yapmanız gerekebilir. Para kazanma odaklı işler yapmayı planlıyorsanız;
Youtube Kanalı aksatılmamalıdır. 1 günde 10 tane video atmak yerine, her gün 1 ya da 2 video atmak ara vermemek sizin daha fazla kitlelere ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.
– Her gün birer video atmak kanalınızı güncel tutacaktır. Video atma aralığına karar verdiğiniz takdirde düzeni bozmamanız gerekir.
– Youtube Kanalı üzerinde önemli projeler yapabilmek için, diğer youtube kanalları ile iş birliği yaparak kanalınızın kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Youtube Kanalının tanıtımı yapılırken daha fazla kitleye ulaşabilmek için kendi konunuzu belirleyebilmeniz sizi diğer kanallardan farklı kılacaktır. Bundan dolayı bilindik bir konuyu işlerken dahi kendi tarzınız ile yorumlamanız kanalınız açısından daha faydalı olacaktır.
– Youtube Kanalı oluşturduktan sonra mutlaka kanal fotoğraflarını eklemeniz gerekir. Fotoğrafı olmayan kanallar kullanıcıların ilgisini çekmemektedir. Bundan dolayı kanal oluşturduktan sonra kanal fotoğrafı eklemeniz kanalın daha iyi görünmesine neden olacaktır.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  YouTube Video Nasıl İndirilir?

Youtube Kanal Ayarları


Youtube Kanal
ayarlarını yaparken dikkat edilmesi gereken size avantaj sağlayan noktalar bulunmaktadır. Youtube kanal ayarlarında para kazanma özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği belirli şartları sağladığınız takdirde aktif ettiğinizde videolardan gelir elde etmeye başlarsınız. Bunun yanında videolardan gelir elde edebilmek için son dönemde belirli şartlar getirilmiştir. Ayrıca kanal oluştururken Ülke kısmını Amerika Birleşik Devletleri seçmeniz daha fazla gelir elde etmenize yarayacaktır. Aynı zamanda şartlar tamamlandığında Adsense yardımı ile para kazanabilirsiniz.
Adsense Google reklam servisidir.  Kanalın ayarları tamamlandıktan sonra Adsense hesabı oluşturarak kanalınızı adsense hesabınızla eşleştirmeniz gerekir. Adsense hesabı ile başarılı ile eşleşen kanallara yüklenen videolarda böylelikle reklam gösterilmeye başlanır. Videolarınızın izlenme sayısına bağlı olarak reklam gösterim sayısına göre gelir elde edebilirsiniz. Kanalınıza yüklemiş olduğunuz videoda gösterilen reklamlara kullanıcılar tarafından tıklandığında tık başına daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Youtube Kanalına Adsense Nasıl Bağlanır?


Youtube Kanal ayarları menüsüne girdiğinizde Para kazanma diye bir kısım göreceksiniz. Bu menüye girilerek Para kazanma kısmının yanında yer alan etkinleştir butonuna tıklayarak, kanalınızın para kazanma ayarını aktifleştirmiş olursunuz. Bununla birlikte Youtube Kanal profilinizi doğrulamanız hesap güvenliğini arttıracaktır. Doğrula butonuna tıklayarak hesabınızı doğrulayabilirsiniz. Kanalınızda para kazanma özelliğini aktif ettikten sonra, Adsense hesabı ile ilişkilendirme linkine tıklayarak adsense ayarlarınızı yapabilirsiniz. Adsense hesabı ile ilişkilendirme yaparken adsense profiliniz farklı bir gmail’e kayıtlı ise, öncelikle o gmailin girişini sağlamanız gerekir. Bununla birlikte daha önce oluşturulmuş bir adsense hesabınız bulunuyorsa, hesap oluştur kısmına tıklayarak adsense işlemlerini başlatabilirsiniz.

Adsense işlemlerini tamamladıktan sonra ise, yüklediğiniz videoları düzenleme alanında açarak Reklamlarla para kazan kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Böylelikle her eklediğiniz video sonucunda bu ayarı yaparak para kazanma özelliğini her video için aktifleştirebilirsiniz. Google şirketinin reklam hizmeti olan adsense bağlanıldıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli konu, videonun 10 dakika altında olmamasıdır. Adsense reklam servisi 10 dakikanın altındaki videolara reklam koymamaktadır. Bundan dolayı düzenli olarak videolarınızda reklam görünmesini ve bu reklamların gelir getirmesini istiyor iseniz, kanalınıza 10 dakika altında videolar atmamalısınız. Para kazanabilmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, kanalın telif yememiş olmasıdır. Telif yememek için video içerikleriniz özgün olmalı, hatta video içerisinde kullandığınız şarkılar dahi anonim yapımcılara sahip olmalıdır. Bununla birlikte kanalınıza pornografik ya da cinsel içerik konulu videolar yüklememeniz gerekmektedir. Bu tarz videoların yüklendiği kanallar önce uyarı alır, ardından kapatılır.

Youtube Kanalı Açma – Ayrıntılı Anlatım
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan Youtube'dan Ne Kadar Para Kazanabilirim? başlıklı makalemizde youtube ne kadar para kazandırır ve youtube para kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Youtube Kanalı Açma – Ayrıntılı Anlatım” üzerine 6 düşünce

 1. Ömer Öztürk

  bilgilendirme için teşekkürler. Her bir kanal için ayrı telefon numarasımı gerekiyor? Yoksa kendimiz yapacağınız kanal için tek bir telefondan istediğimiz kadar kanal ababiliyormuyuz?

  Cevapla
 2. İpek Sakter

  Kanalımızı açıyoruz ancak çok izlenilmiyor. Neler yapmamız lazım çok kanal açınca hepsini birbirine bağlayıp ziyaretçi alabiirmiyiz

  Cevapla
 3. Fahrettin DURAN

  Yazı için teşekkürler sayesinizde Youtube kanal açmayı öğrendim. İnşallah yakında bende tanıdık simalar arasında yerimi alırım.

  Cevapla
 4. Yasemin KAVLU

  Yazınız için teşekkür ederim, bayağı bir bilgi aldım ancak, Benim bir sorum olacak. Kanal kapatmaları nasıl kurtarabiliyoruz. Youtube bir kanalımı telif nedeniyle para kazanmaya kapattı çok izleyicisi var onu nasıl tekrar aktif hale getirebilirim.

  Cevapla
 5. Gönül HÜNKAR

  Youtube kanalı açma konusunda sayenizde ilerleme yaptım .Fakat bu telefon numarası ile doğrulama işlemini bir türlü kabul ettiremedim. Türkiye üzerinden almak istemiyorum başka bir yöntemi var mı

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir