Youtube Reklam Engelleme

Youtube Reklam Engelleme

Sevdiğiniz dizinin, müziğin ya da sanatçının videolarını izlerken, karşınıza birden çıkan reklamlar canınızı oldukça sıkabilir. Ancak endişelenmeyin. Bu reklamlardan Youtube reklam engelleme programları sayesinde kurtulabilirsiniz. Bilgisayarda kullandığınız bazı virüs vb. programlar, bu tür videoları otomatik olarak engeller. Ancak engelleyemediği reklamlar da bulunmaktadır. Bizler de bu içeriğimizde, Youtube reklamlarından nasıl kurtulabileceğinizi açıklamak istiyoruz.

Youtube’yi isterseniz telefon, isterseniz bilgisayar ya da tablet üzerinden kullanın. Reklamları engellemek için bunlar hiç fark etmeyecektir. Youtube’de izleyeceğiniz video beklide sadece 10 saniye sürecek. Ancak bu videoyu izleyebilmeniz için karşınıza çıkan 30 saniyelik reklama katlanmak durumundasınız. Eğer engelleme işlemi yapmazsanız, reklamları zorunlu olarak izleyeceksiniz.

Youtube Reklam Engelleme Nasıl Yapılır?

Youtube reklam engelleyici uygulamalarını ilk olarak Chrome için bahsedebiliriz. Aşamaları şu şekildedir:

 • Menü düğmesine tıklayın. Diğer araçlar ve Uzantılara tıklayın. Karşınıza uzantılarla alakalı bir yer çıkacak.
 • Karşınıza daha fazla uzantı edin seçeneği çıkacak. Buradan da Chrome uygulamasının mağazasına gidebileceksiniz.
 • Ad Block ve uzantısını seçin. Bu şekilde sadece Youtube değil, bütün reklamlardan korunabileceksiniz.

Youtube Reklam Engelleme Programları Nedir?

Youtube reklam kaldırma programları sayesinde, artık Youtube’de reklamlardan korunabileceksiniz. Araştırdığınızda reklamlardan uzaklaşmak için kullanabileceğiniz pek çok uygulama bulunuyor. Ancak sizler araştırmadan bizler bu konuda pek çok uygulamayı sizlere sunuyoruz. Bu uygulamalar şu şekildedir:

 1. AdBlock
 2. Opera
 3. Firefox
 4. Chrome
 5. AdFrender (Ücretli bir uygulamadır)
 6. Microsoft Edge
 7. uBlock

Bu uygulamalar çok fazla tercih edilmektedir. İçlerinden sadece AdFrender uygulaması ücretlidir. Eğer bu uygulamalar için ücret ödemek istemiyorsanız, bunun için diğer uygulamaları tercih edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi Youtube reklamlarından kurtulabilmeniz için pek çok yöntem bulunmaktadır. Sizler de bu uygulamaları tercih ederek, reklamsız bir Youtube deneyimi yaşayabilirsiniz.

Youtube Reklamları Nedir?

Youtube, günümüzde çok fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar, aslında Youtube’de ortalama her kullanıcının 1 saat geçirdiğini ortaya koydu. Bu da aslında Youtube’nin televizyonlara bile rakip olabileceğini gözler önüne sermektedir.  Youtube aslında müzik dinleme platformudur. Ancak Youtube’ye reklam vererek, bu işten kazananların sayısı da çok fazladır. Özellikle günümüzde para kazanma ihtimallerinin git gide artması ve gelir rakamlarının ilgi çekici boyutlara ulaşması, birçok kullanıcının kanal açarak içerik üretmesine sebep olmaktadır.

İçerik üreticilerinin sayısının artması neticesinde Youtube gelir/gider dengesini olumlu seviyede tutabilmek adına reklam sayılarını git gide arttırmıştır. Reklam gelirlerinin artması nedeniyle de kullanıcılar bu durumdan şikayetci olmaya başlamıştır. Özellikle kısa videolar arasında yer alan çoklu reklamlar kullanıcıların içeriklerden aldıkları keyif oranını azaltmaktadır.

Youtube kullanıcıları reklamlar olmadan, uygulamayı kullanmak istiyor. Buna bağlı olarak da internet üzerinden Youtube reklam kapatma şeklinde aramalar gerçekleştiriyorlar. Reklamları, yukarıda da bahsettiğimiz programlar sayesinde engelleyebilirsiniz. Ancak daha kaliteli ve programsız Youtube deneyimi yaşamak istiyorsanız, bunun için Youtube Premium uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak uygulamalara para vermek istemiyorsanız da Android youtube reklam engelleme uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
YouTube Studio Nasıl Kullanılır?
YouTube Studio Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyanın en büyük dinamiği haline gelen YouTube, bugün herkese dünyaya açabileceği bir kapıyı vaat ediyor. Bunu da içinde barındırdığı yönetim ...

YouTube 1 Milyon İzlenme Ne Kadar Para Kazandırır?
YouTube 1 Milyon İzlenme Ne Kadar Para Kazandırır?

Son yılların kariyer hedefleri arasında yer almaya başlayan YouTuberlık, günümüzün en kazançlı işlerinden biri haline geldi. Hal böyle olunca da milyo...

Youtube uygulamasında karşınıza çıkabilecek çok fazla reklam türü bulunmaktadır. Bu reklamları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Yayın içi olan reklamlar
 2. Discovery reklam
 3. Bumper Video
 4. Videonun ortasında birden çıkan reklamlar

Bu reklam türleriyle karşılaşmamak için, engelleyici programlar tercih edebilirsiniz.

Youtube ürün ve hizmetleri hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/youtube-izlenme-satin-al

Sıkça Sorulan Sorular

Youtube temel olarak reklamlar üzerinden para kazanan bir platformdur. Reklamları engellemenizin herhangi bir yolu bulunmaz. Ancak ücretli bir şekilde premium abone olursanız reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Youtube Premium ücret ödemeden reklamlardan kurtulmak maalesef başka eklentiler ve programlar kullanmayı gerektirecektir. Reklamları nasıl engelleyeceğiniz ile ilgili detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Youtube videolarını izlerken, her video için belirli sayıda reklam karşınıza çıkacaktır. Sizler bu reklamı atlamak istesenizde ilk bir kaç saniyesini atlayamazsınız. Ayrıca kimi reklamları tamamen izlemek zorundasınız.

Youtube reklam engelleme uygulamaları akıllı cihazlar için stabil olarak çalışmaz.

Youtube reklamları atlanamak olarak 6 saniyedir. Daha uzun periyotları atlama ile geçilebilir.

Youtube kanal oluşturmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

(Toplam: 55 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Dilmen Heper
  Dilmen Heper

  Ben YouTube reklam engelleme işlemini yapmaya çalıştım ama yapamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

 2. Umut Dağ
  Umut Dağ

  YouTube reklam engelleme ne zamana kadar geçerliliğini yitirir acaba ?