Youtube Reklam Engelleme

Youtube Reklam Engelleme

Sevdiğiniz dizinin, müziğin ya da sanatçının videolarını izlerken, karşınıza birden çıkan reklamlar canınızı oldukça sıkabilir. Ancak endişelenmeyin. Bu reklamlardan Youtube reklam engelleme programları sayesinde kurtulabilirsiniz. Bilgisayarda kullandığınız bazı virüs vb. programlar, bu tür videoları otomatik olarak engeller. Ancak engelleyemediği reklamlar da bulunmaktadır. Bizler de bu içeriğimizde, Youtube reklamlarından nasıl kurtulabileceğinizi açıklamak istiyoruz.

Youtube Reklamları Nedir?

Youtube, günümüzde çok fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar, aslında Youtube’de ortalama her kullanıcının 1 saat geçirdiğini ortaya koydu. Bu da aslında Youtube’nin televizyonlara bile rakip olabileceğini gözler önüne sermektedir.  Youtube aslında müzik dinleme platformudur. Ancak Youtube’ye reklam vererek, bu işten kazananların sayısı da çok fazladır. Özellikle günümüzde para kazanma ihtimallerinin git gide artması ve gelir rakamlarının ilgi çekici boyutlara ulaşması, birçok kullanıcının kanal açarak içerik üretmesine sebep olmaktadır.

İçerik üreticilerinin sayısının artması neticesinde Youtube gelir/gider dengesini olumlu seviyede tutabilmek adına reklam sayılarını git gide arttırmıştır. Reklam gelirlerinin artması nedeniyle de kullanıcılar bu durumdan şikayetci olmaya başlamıştır. Özellikle kısa videolar arasında yer alan çoklu reklamlar kullanıcıların içeriklerden aldıkları keyif oranını azaltmaktadır.

Youtube’yi isterseniz telefon, isterseniz bilgisayar ya da tablet üzerinden kullanın. Reklamları engellemek için bunlar hiç fark etmeyecektir. Youtube’de izleyeceğiniz video belki de sadece 10 saniye sürecek. Ancak bu videoyu izleyebilmeniz için karşınıza çıkan 30 saniyelik reklama katlanmak durumundasınız. Eğer engelleme işlemi yapmazsanız, reklamları zorunlu olarak izleyeceksiniz. Gelin Youtube reklam engelleme nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Youtube Reklam Engelleme Nasıl Yapılır?

İlk ve en çok tercih edilen yöntem olarak, Youtube reklam engelleyici uygulamalarını kullanarak kesintisiz video deneyimi yaşayabilirsiniz. Google Chrome eklentileri veya bazı reklam engelleyici uygulamalar kullanarak Youtube reklamlarını engelleyebilirsiniz. Chrome eklentisi yüklemek için aşamalar şunlardır:

 • Menü düğmesine tıklayın. Diğer araçlar ve Uzantılara tıklayın. Karşınıza uzantılarla alakalı bir sayfa çıkacak.
 • Karşınıza daha fazla uzantı edin seçeneği çıkacak. Buradan da Chrome uygulamasının mağazasına gidebileceksiniz.
 • Ad Block ve uzantısını seçin. Bu şekilde sadece Youtube değil, bütün reklamlardan korunabileceksiniz.

Youtube Reklam Engelleme Programları Nedir?

Youtube reklam kaldırma programları sayesinde, artık Youtube’da reklamları engelleyebilirsiniz. Araştırdığınızda reklamlardan uzaklaşmak için kullanabileceğiniz pek çok uygulama bulunuyor. Ancak sizler araştırmadan bizler bu konuda pek çok uygulamayı sizlere sunuyoruz. En çok tercih edilen reklam engelleme uygulamaları şu şekildedir:

AdBlock

advlok youtube reklam engelleyici

Chrome, Safari, Firefox, Opera gibi popüler tarayıcılarda ve sosyal medya sitelerinde reklamları ve kötü amaçlı yazılım filtrelerini engellemek için en iyi ve en çok tercih edilen programdır. Belirli web sitelerinden veya reklamverenlerden reklam almak istiyorsanız, onları da beyaz listeye alarak engelden hariç bırakabilirsiniz. AdBlock Reklam Engelleyici, Android ve diğer akış hizmetleri için idealdir.

Özellikleri:

 • Sayfa yükleme süresini azaltır
 • Gizliliği korur
 • Reklamları, açılır pencereleri, video reklamları, afişleri vb. kaldırır
 • Kabul edilebilir reklamlara izin verir
 • Engellenenler listesini ve beyaz listeyi özelleştirmenizi sağlar
 • Ücretsizdir.

Adblocker for YouTube

youtube için adbloker

YouTube için Adblocker, güvenilir bir YouTube reklam Engelleyici’dir. Bunu Chrome mağazasında bulabilir ve tarayıcınızın bir uzantısı olarak yükleyebilirsiniz. İndirmeniz veya yapılandırmanız gerekmez. Chrome’da YouTube’daki kötü amaçlı yazılımları ve gereksiz reklamları engelleyerek tarayıcının ve sayfa yükleme hızını artırır.

Özellikleri:

 • Yapılandırma gerekmez
 • Videodan önce gösterilen tüm YouTube reklamlarını engeller
 • Banner ve metin reklamları engeller
 • Hafif
 • Tarayıcı ve sayfa yükleme hızını artırır
 • Ücretsizdir

TotalAdblock

total adblock youtube reklam engelleyici

Reklamları, istenmeyen bildirimleri ve izleyicileri Chrome tarayıcınızdan kaldırmanızı sağlar. TotalAdblock reklam engelleyici ayrıca çok yönlü koruma için ödüllü bir anti virüs ile birlikte gelir. Hangi reklamın engelleneceğini özelleştirebilirsiniz. Birçok büyük tarayıcı için de kullanılabilir.

Özellikleri:

 • İndirmeye gerek yok.
 • Youtube video reklamlarını, Facebook reklamlarını ve diğer sitelerden gelen reklamları engeller
 • Takip edicileri ortadan kaldırır
 • Ayarları düzenleme özelliği
 • Tüm büyük tarayıcılar için kullanılabilir
 • Aylık €2.45 ücret talep edilir.

Adlock

adlock youtube reklam engelleme

AdLock, etkili ve güçlü bir YouTube reklam engelleyicidir. Ayrıca Chrome için bir uzantı olarak kullanabilir veya cihazlarınıza indirebilirsiniz. YouTube’da reklam engellemenin yanı sıra diğer siteler için de etkilidir. Ayrıca kötü amaçlı yazılımları ve internet hatalarını engeller, böylece gizliliğinizi güvence altına alır ve web’de gezinmenizi güvenli ve keyifli hale getirir.

Özellikleri:

 • Reklamları, açılır pencereleri, flash banner’ları engeller
 • Kötü amaçlı yazılımları ve zararlı bağlantıları filtreler
 • Verileri ve kişisel bilgileri gizleyebilirsiniz
 • Casus yazılımları ve hataları engeller
 • Pil ve mobil veri tasarrufu sağlar
 • Fiyat: 1 Ay – 3,5 ABD Doları/ay, 1 Yıl – 2,28 ABD Doları/ay (yıllık faturalandırılır), 2 Yıl + 3 Ay Ücretsiz – 1,52 ABD Doları/ay (27 ayda bir faturalandırılır)

AdGuard AdBlocker

adguard youtube reklam engelleme

AdGuard, YouTube için güçlü, abonelik tabanlı bir reklam engelleyicidir. İzleyici engelleme, reklam engelleme ve içerik kontrolü için son derece yapılandırılabilir bir seçenek sunar. Ayrıca yetişkinlere uygun içeriği kısıtlamak için ebeveyn kontrolü seçeneklerine sahiptir ve Android için en iyi YouTube reklam engelleyicilerinden biridir. Bunu bir VPN tarayıcı uzantısı olarak da kullanabilirsiniz.

Özellikleri:

 • Reklam Engelleme
 • Gizlilik koruması
 • Tarayıcı güvenliği
 • Ebeveyn Kontrolü
 • Güçlü şifreleme
 • Kişisel- 2,49 $/ay (yıllık faturalandırılır) veya 79,99 $ (ömür boyu), Aile- 5,49 $/ay (yıllık faturalandırılır) veya 169,99 $ (ömür boyu)

uBlock Origin

ublock youtube reklam engelleme

uBlock Origin, yalnızca bir Firefox YouTube reklam engelleyicisi değildir. Geniş bir spektrumun hafif ama etkili bir içerik engelleyicisidir. Bu açık kaynaklı Firefox eklentisi, önceden yüklenmiş ve zorunlu kılınmış birkaç belirli listeyle kullanıma hazır bir yaklaşımla gelir.

Bu listeler reklamları, izlemeyi ve kötü amaçlı yazılımları engeller. Bir tıkla Java betiklerini engelleyebilirsiniz.

Özellikleri:

 • Ücretsiz ve açık kaynak
 • Hafif
 • Reklamları, izlemeyi, kötü amaçlı yazılımları engeller
 • İçeriği ve Java betiklerini engellemek için işaretle ve tıkla
 • Önceden hazırlanmış ve zorunlu kılınan liste
 • Ücretsizdir

Bu uygulamalar çok fazla tercih edilmektedir. Eğer bu uygulamalar için ücret ödemek istemiyorsanız, bunun için diğer ücretsiz olanları tercih edebilirsiniz. Önerdiğimiz uygulamalar dışında yine çok tercih edilen diğer reklam engelleyiciler de şu şekilde sıralanabilir:

 1. AdBlock Plus
 2. AdBlocker Ultimate
 3. Ghostery
 4. AdBlock Stick
 5. Fair AdBlocker
 6. StopAd
 7. Ad Muncher
 8. Video Ad Blocker Plus
 9. Luna
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
YouTube Hakkında Çok Sorulan Sorular
YouTube Hakkında Çok Sorulan Sorular

YouTube, en çok kullanılan video platformu olmasının yanı sıra aynı zamanda en çok arama yapılan 2. büyük arama motoru konumundadır. Böylesine büyük b...

YouTube’dan Para Kazanma Yöntemleri
YouTube’dan Para Kazanma Yöntemleri

Çoğu kişi için bir hayal gibi gözükse de YouTube para kazanma açısından girişimci bir ruha sahipseniz çok fazla fırsat barındırır. Eğer düzenli bir şe...

Görüldüğü gibi Youtube reklamlarından kurtulabilmeniz için pek çok yöntem bulunmaktadır. Sizler de bu uygulamaları tercih ederek, reklamsız bir Youtube deneyimi yaşayabilirsiniz.

Youtube kullanıcıları reklamlar olmadan, uygulamayı kullanmak istiyor. Buna bağlı olarak da internet üzerinden Youtube reklam kapatma şeklinde aramalar gerçekleştiriyorlar. Reklamları, yukarıda da bahsettiğimiz programlar sayesinde engelleyebilirsiniz. Ancak daha kaliteli ve programsız Youtube deneyimi yaşamak istiyorsanız, bunun için Youtube Premium uygulamasını kullanabilirsiniz. 1 aylık ücretsiz deneme süresi ardından aylık 29.99 TL karşılığında hem Youtube hem de Youtube Music uygulamasını reklamsız kullanabilirsiniz.

youtube premium ile reklam engelleme

Youtube uygulamasında karşınıza çıkabilecek çok fazla reklam türü bulunmaktadır. Bu reklamları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Yayın içi olan reklamlar
 2. Discovery reklam
 3. Bumper Video
 4. Videonun ortasında birden çıkan reklamlar

Bu reklam türleriyle karşılaşmamak için, engelleyici programlar tercih edebilirsiniz.

Mobilde Youtube Reklam Engelleme

Yukarıda önerdiğimiz uygulamaların çoğu mobil cihazlarınız için de kullanlabilir uygulamalardır. Yalnızca güvenilir uygulamaları kullanmaya özen gösterin. Bilmediğiniz ve emin olmadığınız uygulamaları telefonunuza indirmeyin.

Örneğin güvenilir bir reklam engelleyici olan Adblock Browser uygulamasını hem Android hem de iOS telefonlarınıza indirebilirsiniz.

Mobil üzerinde Youtube reklam engelleyicileri kullanmadan önce uygulamanız gereken bir adım daha var. Telefonunuzun Ayarlar‘ını bulun. Bu kısımda Uygulamalar‘ın içinde Youtube’u bulmanız gerekiyor. Bulduktan sonra “verileri temizle” demelisiniz. Daha sonra tercih ettiğiniz Youtube reklam engelleyiciyi indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube ürün ve hizmetleri hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Youtube temel olarak reklamlar üzerinden para kazanan bir platformdur. Reklamları engellemenizin herhangi bir yolu bulunmaz. Ancak ücretli bir şekilde premium abone olursanız reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Youtube Premium ücret ödemeden reklamlardan kurtulmak maalesef başka eklentiler ve programlar kullanmayı gerektirecektir. Reklamları nasıl engelleyeceğiniz ile ilgili detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Youtube videolarını izlerken, her video için belirli sayıda reklam karşınıza çıkacaktır. Sizler bu reklamı atlamak istesenizde ilk bir kaç saniyesini atlayamazsınız. Ayrıca kimi reklamları tamamen izlemek zorundasınız.

Youtube reklam engelleme uygulamaları akıllı cihazlar için stabil olarak çalışmaz.

Youtube reklamları atlanamak olarak 6 saniyedir. Daha uzun periyotları atlama ile geçilebilir.

Youtube kanal oluşturmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Enes Bulut

Yazılar: 473

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 55 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Dilmen Heper
  Dilmen Heper

  Ben YouTube reklam engelleme işlemini yapmaya çalıştım ama yapamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

 2. Umut Dağ
  Umut Dağ

  YouTube reklam engelleme ne zamana kadar geçerliliğini yitirir acaba ?