Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Her ne kadar video sitesi olarak bilinse de artık Google sonrasındaki en büyük arama motoru olarak belirtilen youtube SEO işlemleriyle de önemli konumdadır. Özellikle çok geniş kitlelere hitap edilmesi noktasında son derece gelişmiş bir platformdur. Bundan ötürü yapılacak doğru stratejik hamlelerle büyük başarılar yakalanabilir. İstikrarlı video paylaşımı ve doğru kaliteye sahip olmasının dışında SEO faaliyetleri de belirleyicidir. Nitelikli bir şekilde youtube kanal çalışmalarının yapılması noktasında ise dikkat edilecek birçok husus vardır.

Youtube SEO Kazanımları

Hemen herkes tarafından rahatlıkla açılabilecek youtube kanal çalışmalarında video optimizasyonu önemli yere sahiptir. İzlenme sayısı, izlenme süresi, beğeni ve yorum durumlarıyla birlikte abonelik gibi çeşitli parametreler vardır. Bunlara ilişkin doğru SEO hamleleri yaparak yükselmek ve oranların arttırılması söz konusudur. Bunun neticesi olarak yüksek maddi gelirler elde edilir. Bilindiği gibi Youtube videoları aramalarında sonuçlar sadece Youtube çerçevesinde çıkmamaktadır. Google veya Bing üzerinden sonuç alımları, görüntüleme ve erişim durumları dahi bulunmaktadır. Bundan dolayı standart olan işlemlerden ziyade dinamik olmayı tanımlayan Youtube SEO faaliyetlerinin etkisi çok daha büyük olacaktır.

Youtube SEO Nedir?

Yapılacak doğru Youtube SEO işlemleriyle çok daha geniş bir kitleye hitap edilebilir. Kısaca ifade etmek gerekirse youtube SEO nedir sorusuna video içeriğin başlık, açıklama, etiketleme ve resim seçimlerinin arama motorları robotları için uygun olmasıdır. Peki, bu süreçler nasıl devam ettirilir.

  • Youtube Video Başlığı

Youtube videoları için SEO uygunluğu taşıyan başlık seçimi, çok daha kolay şekilde görüntülenme almasını sağlar. Bunun için video içeriğine uygun popüler anahtar kelimeler başlıkta kullanılmalıdır. Mutlaka çok daha fazla arama yapılan birkaç kelime başlıkta geçirilmelidir. 70 karakteri geçmeyecek şekilde hem sade olması hem ilgi çekici yapı da olması hem de popüler kelimelerin yani anahtar kelimelerin bulunmasıyla başlık oluşturulmalıdır.

  • Video Meta Açıklamaları

İçerikle ilgili bilginin olduğu meta açıklamları kısmı Youtube SEO açısından öne çıkan bir başka kısımdır. Kullanıcılar arama motorları üzerinden yapacakları aramalarda bu meta bölümüyle karşılaşır. Bundan dolayı video içeriğinin çok net, sade bir şekilde anlatılması şarttır. Ayrıntılı olması gerekirken çok uzun tutulması ise önerilmez. Arama yapılan durumla ilgili bir video olduğuna inanılması ise kullanıcıların daha kolay bir şekilde ikna olarak izlemeye başlamasını sağlar.

İdeal Meta Açıklaması

  • Maksimum üç cümlelik bir bölüm olmalıdır
  • En az bir bağlantı eklentisi bulundurulmalıdır.
  • Maksimum boşluklarla beraber 300 karakter olmalı, sade ve açıklayıcı anlatım tercih edilmelidir.
youtube seo

Youtube Optimizasyonları Süreçleri

  • Youtube İçerik Etiketleri

Yapılacak doğru SEO süreçleri adına arama sorgulamalarında eşleşme olması için etiketleme en kritik öneme sahip unsurlardandır. Etiketleme mutlaka içerikle ilgili olmalı ve çok aşırı kullanım yapılmamalıdır.

  • Video Görsel Seçimi

Kullanıcıların ilgisi çekecek belirleyici rol oynayan unsurlardan bir tanesi de video resmidir. Arama yapılması sonrasında çıkacak çok farklı bir görsel her zaman tık alacaktır. Ancak burada kullanıcıların aldatılmasına yönelik bir çaba içine girilmesi yanlıştır. Görsellerin net, kaliteli olması ve özgünlük içermesi gerekir. Telif hakkı sorunları yaşanmaması adına özgünlük altı çizilmesi gereken kelimedir.

  • Youtube Oynatma Listeleri

Yapılacak youtube SEO faaliyetleri çerçevesinde daha fazla görüntüleme almak için oynatma listeleri oluşturulmalı, belirli kategorilendirme yapılmalıdır. Böylelikle istenilen videolar hemen bulunabilir, bir sıra şeklinde izlenme imkanı elde edilir.

  • Dil ve Çeviri

İngilizce ya da farklı bir yabancı dilde oluşturulan videolar için orijinal dil seçimi açık tutulmaktadır. Diğer videoların hangi dilde listeleneceği belirlenebilir, altyazı seçimleri ayarlanabilir. Farklı dillere çevirme noktasında da Youtube oldukça benzersizdir. Uluslararası izlenme alınması adına dil ve çeviri noktasında bazı farklılıklar yapılabilir. Farklı diller konuşan kişiler için de uygun video hazırlama süreçlerine dahil olunabilir. Youtube SEO nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıtların ardından elde edilen kazançlarda merak edilir. İzlenme süresinin uzaması ve abone sayılarının artmasıyla çok daha iyi bir kaliteye ulaşılacaktır.

Youtube SEO Optimizasyon

Youtube özelinde yorumlar ve etkileşimlerin SEO açısından etkisi de fazladır. Gelişmiş ayarlar üzerinden de içeriklere ilişkin optimizasyonlar yapılır. Videonun görüntülenmesi kadar beğenilmesi ve yorum artışları da belirleyicidir. İçeriğin alaka düzeyi, kalitesi ve doğru konumlandırılması sonucunda yorumlar destekleyici olur. Yerleştirilebilme özelliğinin kullanılmasıyla da istenilen web sitelere hemen ekleme yapılmaktadır. Böylelikle izlenme sayıları katlanır. Bunların haricinde yaş sınırı, kategori ve dil seçimiyle video istatistik durumları özelinde de oldukça kapsamlı bir youtube SEO işleyişi vardır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Youtube SEO Ne Demektir?

SEO, youtube üzerinden oluşturmuş olduğunuz içeriklerinizin arama sonuçlarında daha ön sıralarda çıkması için yapılan optimizasyon çalışmalarına verilen isimdir.

SEO Neden Önemlidir?

Youtube üzerinde günde binlerce içerik paylaşılmaktadır. Bu nedenle oluşturmuş olduğunuz içeriklerinizin daha çok ön planda çıkması için SEO çalışması yapılması önemlidir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında, video başlığı düzenlemesi, açıklamalar kısmı ve altyazı düzenlemeleri çok önemlidir. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Youtube Üzerinde Sıralama Kazanmak Mümkün mü?

Youtube SEO çalışmaları ile, Youtube platformu üzerinde daha iyi sıralamalar elde etmek mümkündür.

Youtube ile Para Kazanılabilir mi?

Youtube üzerinden para kazanmak için yüksek izlenme ve etkileşim sayılarına sahip olmak gerekmektedir.

SEO Çalışmaları Kim Tarafından Yapılır?

SEO çalışmaları, konusunda uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda yarardan ziyade zarar verebilir.

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir