Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Her ne kadar video sitesi olarak bilsek de artık Google’dan sonraki en büyük arama motoru Youtube’dur. Bu nedenle Youtube SEO işlemleriyle de önemli konumdadır. Özellikle çok geniş kitlelere hitap edilmesi noktasında son derece gelişmiş bir platformdur. Bundan ötürü doğru stratejik hamleler büyük başarılar yakalamak adına oldukça önemlidir. İstikrarlı video paylaşımı ve doğru kaliteye sahip olmasının dışında SEO faaliyetleri de belirleyicidir. Nitelikli bir şekilde youtube kanal çalışmalası yapmak noktasında ise dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır.

Youtube SEO Kazanımları

Hemen herkes tarafından rahatlıkla kullanabileceği youtube kanal çalışmalarında video optimizasyonu önemli yere sahiptir. İzlenme sayısı, izlenme süresi, beğeni ve yorum durumlarıyla birlikte abonelik gibi çeşitli parametreler vardır. Bunlara ilişkin doğru SEO hamleleri yaparak yükselmek ve oranların arttırılması söz konusudur. Bunun neticesi olarak yüksek maddi gelir elde edilir. Bilindiği gibi Youtube videoları aramalarında sonuçlar sadece Youtube çerçevesinde çıkmamaktadır. Google veya Bing üzerinden sonuç alımları, görüntüleme ve erişim durumları dahi bulunmaktadır. Bundan dolayı standart olan işlemlerden ziyade dinamik olmayı tanımlayan Youtube SEO faaliyetlerinin etkisi çok daha büyük olacaktır.

Youtube SEO Nedir?

Doğru Youtube SEO işlemleriyle çok daha geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz. Kısaca ifade etmek gerekirse youtube SEO nedir sorusuna video içeriğin başlık, açıklama, etiketleme ve resim seçimlerinin arama motorları robotları için uygun olmasıdır. Peki, bu süreçler nasıl devam eder? Gelin inceleyelim!

Video Başlığı

Youtube videoları için SEO uygunluğu taşıyan başlık seçimi, çok daha kolay şekilde görüntülenme almasını sağlar. Bunun için video içeriğine uygun popüler anahtar kelimeler başlıkta kullanılmalıdır. Mutlaka çok daha fazla arama yapılan birkaç kelime başlıkta geçirilmelidir. 60 karakteri geçmeyecek şekilde hem sade olması hem ilgi çekici yapı da olması hem de popüler kelimelerin yani anahtar kelimelerin bulunmasıyla başlık oluşturulmalıdır.

Video Meta Açıklamaları

İçerikle ilgili bilginin olduğu meta açıklamları kısmı Youtube SEO açısından öne çıkan bir başka kısımdır. Kullanıcılar arama motorları üzerinden yapacakları aramalarda bu meta bölümüyle karşılaşır. Bundan dolayı video içeriğinin çok net, sade bir şekilde anlatılması şarttır. Bu noktada amaç ayrıntılı ama kısa bir başlık bulmaktır. Arama yapılan durumla ilgili bir video olduğuna inanılması ise kullanıcıların daha kolay bir şekilde ikna olarak izlemeye başlamasını sağlar.

İdeal Meta Açıklaması

 • Maksimum üç cümlelik bir bölüm olmalıdır.
 • En az bir bağlantı eklentisi bulundurulmalıdır.
 • Boşluklarla beraber 300 karakter olmalı, sade ve açıklayıcı anlatım tercih edilmelidir.

Youtube Optimizasyonları Süreçleri

Youtube İçerik Etiketleri

Doğru SEO süreçleri adına arama sorgulamalarında eşleşme olması için etiketleme en kritik öneme sahip unsurlardandır. Etiketleme mutlaka içerikle ilgili olmalı ve çok aşırı kullanım yapılmamalıdır.

Video Görsel Seçimi

Kullanıcıların ilgisi çekecek belirleyici rol oynayan unsurlardan bir tanesi de video resmidir. Arama yapılması sonrasında çıkacak çok farklı bir görsel her zaman tık alacaktır. Ancak burada kullanıcıların aldatılmasına yönelik bir çaba içine girilmesi yanlıştır. Görsellerin net, kaliteli olması ve özgünlük içermesi gerekir. Telif hakkı sorunları yaşanmaması adına özgünlük altı çizilmesi gereken kelimedir.

YouTube Altyazı İndirme işlemi hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın!

Youtube Oynatma Listeleri

Youtube SEO faaliyetleri çerçevesinde daha fazla görüntüleme almak için oynatma listeleri oluşturmalı, belirli kategorilendirme yapmalısınız. Böylelikle, izleyiciler videolarınızı hemen bulabilir, öne çıkma imkanı elde edebilirsiniz.

Dil ve Çeviri

İngilizce ya da farklı bir yabancı dilde oluşturulan videolar için orijinal dil seçimi açık tutulmaktadır. Diğer videoların hangi dilde listeleneceği belirleyebilir, altyazı seçimlerini ayarlayabilirsiniz. Farklı dillere çevirme noktasında da Youtube oldukça benzersizdir. Uluslararası kitleye ulaşmak için dil ve çeviri noktasında bazı farklılıklar yapabilirsiniz. Farklı diller konuşan kişiler için de uygun video hazırlama süreçlerine dahil olabilirsiniz.

Youtube SEO Optimizasyon

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İş dünyası açısından bakıldığında 300 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla LinkedIn sosyal medya platformları arasında özel bir yere sahiptir. Gerek profe...

Instagram SEO Nedir?
Instagram SEO Nedir?

Son yıllarda popülaritesini artırmaya devam eden sosyal medya platformu Instagram aynı zamanda çoğu pazarlamacıya da ev sahipliği yapmaktadır. Instagr...

Yorumlar ve etkileşimlerin Youtube SEO açısından etkisi de fazladır. Gelişmiş ayarlar üzerinden de içeriklere ilişkin optimizasyonlar mevcuttur. Videonun görüntülenmesi kadar beğenilmesi ve yorum artışları da belirleyicidir. İçeriğin alaka düzeyi, kalitesi ve doğru konumlandırılması sonucunda yorumlar destekleyici olur. Yerleştirilebilme özelliğinin kullanılmasıyla da istenilen web sitelere hemen ekleme yapılmaktadır. Böylelikle izlenme sayıları katlanır. Bunların haricinde yaş sınırı, kategori ve dil seçimiyle video istatistik durumları özelinde de oldukça kapsamlı bir youtube SEO işleyişi vardır.

YouTube Studio Nasıl Kullanılır? öğrenmek için yazımıza göz atın!

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO, youtube üzerinden oluşturmuş olduğunuz içeriklerinizin arama sonuçlarında daha ön sıralarda çıkması için yapılan optimizasyon çalışmalarına verilen isimdir.

Youtube üzerinde günde binlerce içerik paylaşılmaktadır. Bu nedenle oluşturmuş olduğunuz içeriklerinizin daha çok ön planda çıkması için SEO çalışması yapılması önemlidir.

SEO çalışmalarında, video başlığı düzenlemesi, açıklamalar kısmı ve altyazı düzenlemeleri çok önemlidir. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Youtube SEO çalışmaları ile, Youtube platformu üzerinde daha iyi sıralamalar elde etmek mümkündür.

Para kazanmak için yüksek izlenme ve etkileşim sayılarına sahip olmak gerekmektedir.

Konusunda uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda yarardan ziyade zarar verebilir.

Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 51 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Erol BAĞCI
  Erol BAĞCI

  Youtube-seo hakkında bilgi almak isteyenlerin incelemesi gereken bir yazı tavsiye ederim

 2. Batuhan Kalyoncu
  Batuhan Kalyoncu

  Youtube-seo nasıl yapılacağını öğrenmek istiyordum faydası dokundu güzel bir blog yazısı teşekkürler