Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

İnternetin gelişmesiyle birlikte yeni iş alanları ve meslekler oluşmaya başladı. Youtube para kazanma da bu yeni mesleklerden bir tanesidir ve bu şekilde para kazanan kişilere Youtuber adı verilmektedir. Son dönemlerde bu mesleğe olan ilgi çok daha fazla artmaya başlamıştır. Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim? Merak edenleri böyle alalım.

İnternet kullanıcı sayısının dünya üzerinde artış göstermesi, işletmeler için büyük bir pazar alanı anlamına geliyor. Özellikle çok popüler olan uygulamalar üzerinde kullanıcılar yeteneklerini, ürün veya hizmetlerini paylaşarak para kazanabilmektedir. Bu uygulamaların başında Youtube gelmektedir. İnternet kullanıcıları, dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformu olan Youtube üzerinden, yeteneklerini, ürün veya hizmetlerini paylaşarak veya çeşitli bilgiler sunarak Youtube üzerinden para kazanabilmektedir. Youtube üzerinden para kazanç elde etmek için Youtube iş ortağı programını, adsense hesabınızı iyice öğrenmeniz gerekmektedir. Daha sonra, telif hakkı ile ilgili Youtube resmi uyarılarını okumanız ve bilgi almanız gerekmektedir.  

Youtube Hakkında Genel Bilgiler

Bilindiği gibi dünyanın en büyük video sitelerinden bir tanesi hatta en büyüğü Youtube’dur. En büyük olan bu site, bu başarısını izlemiş olduğu doğru politikaya borçludur. Youtube içerisinde yüz binlerce video vardır ve bu sayı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bu artışın sebebi ise şirketin geliştirmiş olduğu stratejidir.

Youtube, ziyaretçilerin beklentisini karşılamak için kullanıcılara para teşviki vermektedir. Bu teşvik direkt olarak paradır ve belli şartlara göre kullanıcılara verilir. Şirketin isteği, kaliteli ve çok izlenen videoların siteye eklenmesidir.

Youtube’da Nasıl Para Kazanılır?

Youtube hesabım üzerinden para kazanmak istiyorum diyen kullanıcıların sağlaması gereken bazı şartlar vardır. Yani buraya video yükleyen her kullanıcının para kazanması söz konusu değildir. Dolayısıyla da kullanıcıların bu şartları tam olarak bilmesi ve yerine getirmesi gerekmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Nasıl Influencer Olunur?

Youtube para kazanma işlemi yapılabilmesi için kullanıcıların öncelikle bir kanal açmaları gerekiyor. Daha sonra ise bu kanalın abone sayısının 1000 olması isteniyor. Son olarak ise yüklenen videoların toplam izlenme süresinin 4000 saat olması şartı vardır. Yani kullanıcıların para kazanması için 1000 abone ve 4000 saat şartını sağlaması gerekiyor. Bu şartlar sağlanana kadar para kazanılması mümkün değildir.

Para kazanmak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar, yakın zamanda Youtube tarafından değiştirildi. Önceki şartlar bu kadar ağır değildi fakat farklı nedenlerden dolayı bu şartlar getirildi. İlerleyen dönemlerde bu şartlardan vazgeçilebileceği bazı uzmanlar tarafından dillendiriliyor.

Youtube, kullanıcıların yükledikleri videoların izlenme süresine ve çıkan reklamlara tıklanmasına göre ücret ödemesi yapmaktadır. Ayrıca yapılan ödemeler, ülkelere göre farklılık gösteriyor. Yabancı ülkelerde bu yoldan para kazanmak çok daha kolay iken ülkemizde nispeten daha zordur.

Youtube Para Kazanma İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Video oluşturarak para kazanma işi, çok sayıdaki insanın ilgisini çekiyor. Fakat dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş değildir bu. Youtube para kazanma için ciddi şekilde emek verilmesi gerekiyor. İnsanların ilgisini çekecek videoların oluşturulması gerekiyor. Bunun için de öncelikle farklı bir fikir ve daha sonra da bunu güzel bir şekilde kayıt altına almak gerekiyor. Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim? Sorusunun cevabı aslında biraz değişken.

Youtube’a yüklenen videoların tamamının özgün olması zorunluluktur. Orijinal olmayan videolar, şirket tarafından kurulan özel sistem tarafından hızlı bir şekilde tespit ediliyor ve yüklenen video siliniyor. Bu şekilde kopya video yükleyen kullanıcılar, birkaç kere bu işlemi tekrarlarsa açmış oldukları kanal tamamen kapatılabiliyor. Böylece ciddi bir caydırıcılık söz konusudur.

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

Youtube’dan ne kadar para kazanılacağı pek çok insanın merak ettiği konulardan bir tanesidir. Fakat bu sorunun net bir yanıtı yoktur. Bu durum, yüklenen videoların izlenme süresi ile doğrudan ilgilidir.

Ülkemizdeki ünlü Youtuber olan kullanıcılar, buradan ciddi paralar kazanıyor. İnsanların tek yaptıkları iş video yüklemek ve bunların farklı sosyal medya platformlarında paylaşarak izlenmesi sağlamaktır. Bazı kişiler ise ciddi emek harcamasına karşın istedikleri başarıyı burada bir türlü elde edememektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Influencer Marketing

Genel olarak bahsetmek gerekirse, Youtube’dan kazanılacak paranın üst sınırı yoktur. Aylık binlerce lira buradan kazanılabilir. Fakat bunun için izlenecek videoların yüklenmesi gerekiyor.

Youtube Kanal Açma Nasıl Yapılır?

Youtube para kazanma işlemi için atılması gereken adımların ilki kanal açmaktır. Kanal açmak ise son derece kolaydır ve oldukça kısa sürmektedir. Kanal açmak için ise kullanıcıların öncelikle Google hesabı açmaları gerekiyor. Çünkü Youtube, geçtiğimiz yıllarda Google’ın yetkilileri tarafından alındı.

Google hesabı açmak için kullanıcıların arama motorlarına Gmail yazması gerekiyor. Daha sonra ise buradaki adrese girerek hesap oluşturmak yeterlidir. Bu hesap ile Youtube’a da giriş yapılabilir.

Youtube’a giriş yaptıktan sonra kullanıcıların sağ üst köşede yer alan ve kullanıcı adlarının ilk harfi olan ikona tıklamaları gerekiyor. Bu işlemin ardından birçok seçenek açılacaktır. Buradaki üst sıralarda yer alan “Kanalım” seçeneği tercih edildiğinde kullanıcılar kanallarına giriş yapmış olacaklardır. Buradan bir takım özelleştirmeler yapılabilir ve kanal istenilen şekle getirilebilir. Daha sonra ise buraya içerik üretmeye ve para kazanılmaya başlanabilir. Youtube’dan para kazanmanın yöntemlerini siz değerli okuyucularımızla paylaştık. Umarız faydalı olmuştur. 

Daha fazla bilgi için: https://www.instatakipci.com/blog/

İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Youtube Üzerinden Para Kazanmak İçin Kaç Abonem Olmalı?

Youtube üzerinden para kazanmanız için abone sayınız çok önemlidir. Ancak para kazanmaya başlamak için en az 1000 adet aboneniz olması gerekmektedir. 1000 Aboneye ulaşmadan reklamlardan faydalanamazsınız.

İzlenme Başına Ne Kadar Para Kazanırım?

Bu sorunun herhangi bir net cevabı yoktur. Para kazanma kriterleri için abone sayılarınız,izlenmeler ve beğeniler hep birlikte bir önem arz etmektedir.

Youtube Üzerinden Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Youtube üzerinden para kazanmak için abone ve izlenme sayılarınızı arttırmalısınız. İzlenme sayılarınızı arttırmak için de içeriklerinizin orjinal ve ilgi çekici fikirlere sahip olması gerekmektedir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Youtube para kazanma işlemlerini yapmak için özel bir program kullanıyormuyuz? daha önce telefonları onaylatmak için bir uygulama olduğunu duymuştum aslı var mı?