Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?

Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?

Search Console aracınızda gezerken backlink veren yeni bir site gördüyseniz zararlı backlink nasıl tespit edilir sorusunu sormanız oldukça normal. Zararlı linkler hakkında tüm detaylar bu yazımızda.

Bundan birkaç sene önce gelen iki tatlı Google güncellemesi (Panda, Penguen) ile sitelerinize gelen bağlantılar çok önem kazandı. Penguen güncellemesi ile sadece referans olduğunuz siteler değil; aynı zamanda size referans olan sitelerin de kalitesinin iyi olması gerekiyor. Google sıralamalarında iyi bir itibara sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak backlinklerinizi kontrol ederek zararlı linkleri bulup engellemeniz gerekmektedir. Peki zararlı linkler nasıl tespit edilir?

Referans Sitenin İncelenmesi

Gelen bağlantının kaliteli bir yerden gelip gelmediğini anlamak aslında çok kolaydır. Size bağlantı veren siteye girdiğinizde karşınızda gerçekten emek verilen bir site ile sadece size zarar vermek için açılan site arasında çok fark vardır.

Aşağıdaki sitelerden gelen bağlantıları reddetmeniz sıralama kaybı yaşamamanız için gereklidir.

  1. Spam ve kopya içerik bulunduran siteler: Genellikle tamamen zarar için açılmış sitelerdir. İçeriklerinden bazılarını Google ile aratarak kopya olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  2. Politika ihlallerine uymayan siteler: Yetişkin içerik ve yasadışı siteler (kumar, uyuşturucu v.b.) Google politikalarını ihlal etmektedir. Bu sebeple en kısa sürede buradan gelen linkleri reddetmelisiniz.
  3. Sizin sitenizden daha düşük otoritesi olan siteler: Sitenizden daha düşük otoriteye sahip sitelerden gelen linkleri iptal edebilirsiniz fakat size verilen link yazı içerisinde mantıklı bir şekilde yerleştirilmişse ve hedef site gelişmekteyse bu linki reddetmeyebilirsiniz. Backlink algoritmasının karmaşası kafanızı karıştırsa da, bu tür siteler sizi güvenilir kaynak olarak gösterdiğinden Google içeriklerinizi değerli olarak görür.
  4. DA puanı: Domain otoritesi olarak da geçen DA puanı sitenin çeşitli analizler sonucu ortaya çıkan puandır. Tüm maddeleri tek tek incelemek yerine direkt olarak hedef sitenin DA puanını inceleyerek hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Örneğin hedef site SEO çalışması yaptıysa, ziyaretçisi varsa ve içerikleri kaliteliyse yüksek DA alırken, tam tersi durumlarda puanı düşük olacaktır. Çeşitli DA puanı araçlarından sorgulama yapabilirsiniz.
  5. SS (Spam Score) puanı yüksek siteler: Yüzde 5 ve üzeri spam skoruna yüksek sitelerin linklerinden kaçınmalısınız. Ortalama bir sitede bu oran 0 – 2 arasında olmaktadır.

Zararlı Linkler Nasıl Engellenir?

Zararlı linkler nasıl tespit edilir sorusunun ardından sıra geldi zararlı linklerin nasıl engelleneceğine. Bir not defterinde zararlı bulduğunuz siteleri “domain:siteadi.com” şeklinde toplayın. Her satır için farklı domain adresleri yazabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

link reddetme

TXT dosyanızı Search Console aracınızda yer alan Google link reddetme kısmına yükleyerek Google’a “ben bu siteleri tanımıyorum, hiçbir şekilde onların artı ve eksi etkilerini kabul etmiyorum” demiş olacaksınız. Link reddetme alanına dosyanızı yüklemenizin ardından 2 ile 4 hafta arasında istediğiniz işleme alınacaktır. Ayrıca zararlı bağlantıları bildirdiğinizde size bir etkisi olmasa da gelen bağlantılar kısmından silinmeyeceğini hatırlatalım. Zararlı backlink konusunu tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Zararlı Link Nedir?

Web sitenizin hedeflerine zarar verecek şekilde çapa kelimeler ile oluşturulmuş ya da değeri düşük,spam sitelerden sağlanmış geri bağlantılara zararlı link denilmektedir.

Zararlı Linkler Nasıl Tespit Edilir?

Zararlı linkleri tespit etmek için SEO araçlarından faydalanmak gerekmektedir. Ahrefs, Semrush, Search Console gibi araçlardan yararlanarak zararlı link tespiti yapılabilir.

Zararlı Linkler Nasıl Kaldırılır?

Zararlı linkleri tespit etmenizden sonra Google disawow adımlarını izleyerek, linklerin silinmesini sağlayabilir ve link inşa süreçlerinizi daha başarılı yürütebilirsiniz.

Tiktok Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 4]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir