Zatürre Nedir?

Zatürre Nedir?

Hemen hemen herkesin başına gelen zatürre nedir? Zatürre (pnömoni), mide içeriğinin solunması veya orofarenks salgılanmasından kaynaklanır ve bu da daha düşük solunum yolu enfeksiyonuna yol açar. Birçok sağlıklı yetişkinde çok az miktarda zattürre sık görülür, ancak normal savunma mekanizmaları (öksürük, akciğer kirpikleri) materyali hiçbir kötü etkisi olmadan bu durumu düzeltir. Bununla birlikte, ciddi zatüre aşağıdakilere neden olabilir:

  • Kimyasal pnömonit: Akut solunum sıkıntısı sendromuna ve / veya bakteriyel enfeksiyona ilerleyebilen akciğerlerin kimyasal tahrişidir. Mide içeriğinin akciğerlere akut aspirasyonu çok şiddetli ve bazen ölümcül bir hastalık oluşturabilir. Buna Mendelson sendromu denir ve özellikle hamilelik sırasında anesteziyi zorlaştırabilir.
  • Tıkanma: büyük miktarlarda aspire edilen malzeme solunum yollarının tıkanmasına neden olabilir.
  • Bakteriyel enfeksiyon: alt solunum yollarının enfeksiyonu ampiyem, akciğer apsesi, akut solunum yetmezliği ve akut akciğer hasarına yol açabilir. Kalıcı aspirasyon pnömonisi genellikle anaeroblara bağlıdır ve akciğer apsesine hatta bronşektaza ilerleyebilir.

Bir zatürre için olağan yer, sağ akciğerin alt lobunun apikal ve posterior segmentleridir. Hasta sırtüstü yatarsa, aspire edilen malzeme üst lobların arka segmentine de girebilir. (Viki)

zatürre nedir

Zatürre Yayılımı

Yaşlı hastalarda yapılan bir çalışmada yaşlıların % 10’unda aspirasyon pnömonisi veya toplum kökenli pnömoni vakaları görülmüştür. Aspirasyon pnömonisi toplumda nispeten yaygındır ve genellikle anaeroblar dahil olmak üzere çoklu bakterilerle enfeksiyonu içerir. Erkeklerde, küçük çocuklarda ve yaşlılarda daha yaygındır.

Zatürre Risk Faktörleri

Bir trakeo-özofagus fistülünün yokluğunda, önemli aspirasyon genellikle bilinç bozukluğu dönemlerinde, bir özofagus darlığı olan reflü özofajit ile veya bulbar palside ortaya çıkar. Aşağıdakiler aspirasyon pnömonisi için bağımsız risk faktörleri olarak kabul edilir. Bilinç bozukluğu, ilaç veya alkol kötüye kullanımı, genel anestezi, nöbetler, sedasyon, akut inme, merkezi sinir sistemi lezyonları, kafa travması bunlara dahildir. Yetersiz hareketlilik, ağız durumuna göre sıfır, artan yaş, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), erkek cinsiyeti ve artan ilaç sayısı. Yutma bozuklukları, özofagus darlığı, disfaji, inme, bulbar palsi, faringeal hastalık (örn. Malignite), nöromüsküler bozukluklar (örn. Multipl skleroz). Diğer risk faktörleri olarak, trakeo-özofagus fistülü, ventilatöre bağlı pnömoni, periodontal hastalık, gastroözofageal reflü, gastrektomi sonrası, trakeostomi. Nazogastrik tüp beslemesi, modern hemşirelik teknikleri (örn., sırtüstü pozisyonda hastaları beslemekten kaçınmak) nedeniyle eskisinden daha az risk olarak kabul edilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Zatürre Tedavisi

Antibiyotikler ve viral tedavi yöntemleri çoğu zaman faydalı olmaktadır. Eğer pnömoni ilerleyen seviyelere ulaşmış ise, farklı tedavi yöntemleri düşünülebilir. Fakat ilk tercih çoğu zaman antibiyotiklerdir. Kişinin durumuna bağlı olarak yaşam tarzı değişiklikleri de tedavi yöntemlerine dahil olabilir. Zatürre nedir ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Zatürre Ne Demektir?

Zatürre, akciğer dokusunun iltihaplanması durumudur. Mikroplar ve Bakterilere bağlı olarak gelişir. Özellikle kış aylarında sıkça rastlanan bir hastalıktır. Bulaşıcı olma riski bulunmaktadır.

Zatürre Tedavi Edilebilir mi?

Zatürre, günümüz sağlık teknolojileri sonucunda tedavi edilebilir bir hastalık türüdür. Genellikle ayakta tedavi olarak uygulanır. Ancak yaşlı kimseler, oksijen tedavisi gören hastaların zatürre olması durumunda yatarak tedavi olması gerekebilir.

Zatürreyi Kolaylaştıran Koşullar Nelerdir?

Zatürre hastalığını kolaylaştıran belli başlı unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki kronik hastalıklardır. Sigara kullanımı, Alkol Kullanımı, Grip Salgınları zatürre riskini artıran etmenlerin başında gelmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 4]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir